تکنولوژی

عینک هوشمند ADAMAAS برای کمک به سالمندان وافراد ناتوان

نوشته شده توسط آزاده مختاری

عینک هوشمند پروژه ADAMAAS نه تنها در قالب متون رایانه ای، تصاویر و شخصیت های مجازی به فرد استفاده کننده راهنمایی های لازم را ارایه می کند بلکه در صورت بروز هر گونه خطایی نسبت به آن واکنش نشان می دهد.

تاکنون عینک های متنوعی برای کمک به افراد مختلف در پست ها و برای کاربردهای متفاوتی ارایه شده اند. که به عنوان کمک حال موثر برای کارگران صنایع گوناگون و نظامیان به کار گرفته می شوند. اما برای سالمندان که یکی از اقشار بزرگ جامعه را تشکیل می دهند عینکی که بتواند آثار کهولت سن را کمتر نشان دهد ودر کارهای  روزمره به آن ها کمک کند طراحی نشده بود. اخیرا دانشمندان آلمانی از دانشگاه بلفیلد آلمان عینک هوشمندی به نام ADAMAAS ساخته شده که ضمن درک سطح سلامت جسمی و روحی کاربر و تشخیص کاری که در حال انجام آن است، کمک های مشورتی لازم را ارایه می کند.

 نکته جالب توجه این است که عینک هوشمند پروژه ADAMAAS نه تنها در قالب متون رایانه ای، تصاویر و شخصیت های مجازی به فرد استفاده کننده راهنمایی های لازم را ارایه می کند بلکه در صورت بروز هر گونه خطایی نسبت به آن واکنش نشان می دهد. هدف از ارایه عینک هوشمند ADAMAAS کمک به افراد سالمند در انجام کارهای نسبتا پیچیده و مهارتی است. این درحالی است که به طور همزمان دستورالعمل های موثری برای انجام بی نقص کارها دریافت می کنند.

با استفاده از این دستورالعملها، فرد سالمند امکان اصلاح اشتباه صورت گرفته را خواهد داشت. برخلاف سایر فناوریهای مشابه نظیر عینک گوگل، عینک جدید صرفا برای کمک به سالمندان، کم توانان و ناتوانان ارایه شده که در ارایه دستورالعمل پخت کیک تا کارهای پیچیده تری نظیر تعمیر دوچرخه و تمرینات یوگا کاربرد دارد.

پروژه ADAMAAS در مرکز فناوری ایده‌آل تعاملی شناختی (CITEC) در دانشگاه بیلفلد آلمان اجرا می‌شود. دانشمندان بودجه‌ای معادل ۱٫۳ میلیون دلار از دولت آلمان برای توسعه بیشتر این عینک دریافت کرده‌اند.

در این فناوری، از تکنیک‌هایی مانند رهگیری چشم و اندازه‌ گیری‌ پارامترهای حیاتی مانند نبض و ضربان قلب، تشخیص عمل و اشیا (دید رایانه‌ ای) و همچنین واقعیت افزوده به همراه تکنیک‌های مدرن تشخیص و تصحیح‌ کردن استفاده شده است.

این عینک برای افرادی که در انجام مسئولیت‌های روزانه با مشکل مواجه هستند اما می‌خواهند استقلال خود را حفظ کنند، بسیار کارآمد خواهد بود.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه