رباتیک

محققان به ساخت نمونه جنینی مغز کامل انسان پرداختند.

محققان دانشگاه ایالتی OSU به ساخت نمونه جنینی مغز کامل انسان پرداختند.
نوشته شده توسط آزاده مختاری

شاید علت بسیاری از مرگ ومیرها متوجه آسیب مغزی باشد. پس از آسیب مغز با توجه به کنترل تمام بدن از مغز ممکن است فرد اسیب دیده به حالت بی هوشی برود و پس از معالجه نیز نتواند به بهبودی کامل دست یابد. برای پیدا کردن راه های درمان این آسیب دیدگی ها محققان از موش ها برای آزمایش وشبیه سازی استفاده می کنند. محققان به ساخت نمونه جنینی مغز کامل انسان پرداختند. این مغز دارای ساختاری مثل مغز انسان بالغ و اندازه مغزجنین پنج هفته ای است و با تکیه بر استفاده از علم مهندسی زیستی وساختار سلول های پوست انسان بالغ ساخته شده است.

در دیجی اسپارک با معرفی کامل این مغز همراه ما باشید.

این مغز که به نام brain organoid نامگذاری شده است با هدف پیداکردن روشی جایگزین برای مطالعه بر روی موش ها و پیدا کردن روشی برای مطالعه بهتر بافت های جنینی است. که توسط Rene Anand استاد شیمی زیستی و داروشناسی OSU ساخته شده است.

برای ساخت این مغز از سلول‌های پوست انسان بالغ استفاده شده است که به مرور به سلول‌های پرتوان (pluripotent) تبدیل می‌شوند. سلول‌ها در این شرایط حالتی از سلول‌ ساقه (stem cell) هستند که می‌توانند هر سلول بدن را تشکیل دهند. و از آن‌ها در ساخت بافت‌های مخصوص و سپس اندام‌های کامل با ساخت مجدد ویژگی‌ها در یک محیط مثل ممحیط رشد جنین استفاده می شود.

این محقق در ۱۲ هفته مدلی از مغز جنین به اندازه‌ی پاک کن مداد تولید کرد که دارای ساختارهای مخصوصی بود. این مدل ۹۹% از ژن‌هایی که بطور معمول در مغز یک جنین ۵ هفته‌ای وجود دارند را در خود داشت.

به گفته‌ی این محقق اگر این مغز تا ۲۰هفته رشد پیدا کند می تواند نواقص بیشتری از خود را برطرف نماید.

این مغزجنینی از مدل‌های مغز قبلی پیشرفته ‌تر است و تمام بخش‌های اصلی یک مغز را دارد. همچنین دارای ستون فقرات، انواع مختلف گونه‌های سلولی، مدارهای سیگنال دهنده و یک شبکیه‌ی چشم است ولی به علت نداشتن سیستم عروق رشد محدودی دارد. با این وجود در این مغز شاهد آکسون‌ها، دندریت‌ها، آستروسیت‌ها، الیگودندروسیت‌ها، میکروگلیا و مثل یک مغز واقعی، انتقال سیگنال‌های شیمیایی در سرتاسر آن هستیم.

به گفته‌ی محققان این مدل تنها به رفع مشکلات اخلاقی مشخصی کمک نمی‌کند، بلکه راه سریع‌تر و دقیق‌تری را برای تست داروها فراهم کرده است. همچنین این مدل برای مطالعات پیش‌رفته ژنتیک و اختلالات سیستم عصبی مرکزی که تحت شرایط محیطی ایجاد شده‌اند مفید است.

به گفته‌ی Anand براساس علم زیست شناسی و مطالعه ژن ها ۶۰۰ ژن هستند که باعث اوتیسم می‌شوند ولی اطلاعات ما در حال حاضر به تعداد ژن کمتری محدود شده است. که برای این کار به سیستم‌های آزمایشی نیاز است چون روابط ریاضی و مدل‌های آماری به تنهایی قادر به شناسایی علت و معلول نیستند.

محققان با استفاده ازساخت این فناوری توانسته اند در پی تحقیقات بیشتر به مطالعه روی بیماری های مرتبط با مغز مثل پارکینسون وسکته نیز بپردازند.

این تیم تحقیقاتی امیدوار است بتواند از این مغز برای شبیه سازی سیستم‌های فیزیولوژیک انسان استفاده می‌کند و برای بیماری های مرتبط با مغز وآسیب های مغزی راهکاری مناسب ارائه نماید.

Anand، یافته‌های خود را در نشست تحقیقات سیستم سلامت نظامی ۲۰۱۵ ارائه کرده است.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱ دیدگاه