سخت افزار

چراغ مطالعه با روشنایی سه بعدی توسط چاپگرهای سه بعدی

نوشته شده توسط آزاده مختاری

برای روشنایی در شب و تاریکی روشن کردن لامپ یک ضرورت است. همان طور که می‌دانید لامپ‌های زیادی در راستای پیشرفت علم با تکنولوژی‌های مختلف ساخته شده است در دیجی اسپارک نیز به معرفی بعضی از این لامپ‌ها پرداختیم. تولید لامپ با تکنولوزی روز می تواند موارد استفاده این لامپ‌ها مثل استفاده در چراغ مطالعه و ماشین‌ها و…. را نیز با دگرگونی مواجه کند.

در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

لامپ‌های معمولی و سه بعدی خاصیت پخش نور را به صورت یک نقطه نورانی و تابش به محیط اطراف دارند و به این طریق سبب روشنایی می‌شود. ممکن است در یک اتاق تاریک با پرده‌های کشیده روشن کردن لامپ جان تازه‌ای به اتاق ببخشد ولی این روشنایی در مرکزیت یک نقطه و اتاق تیره سرد وبی روح است. با توجه به این که بسیاری از افراد هنگام مطالعه از چراغ‌های مطالعه استفاده می‌کنند لامپ‌های معمولی در چراغ مطالعه نیز خاصیت دو بعدی دارند ونور از یک نقطه پخش می‌کنند بنابراین دانشمندان با ساخت چراغ مطالعه با روشنایی سه بعدی توسط چاپگرهای سه بعدی قدم در راه جدیدی گذاشته اند.

چراغ مطالعه دو یعدی با روشنایی سه بعدی توسط چاپگرهای سه بعدی1

چراغ مطالعه دو یعدی با روشنایی سه بعدی توسط چاپگرهای سه بعدی| دیجی اسپارک

این لامپ ساخته استودیو Cheha است که نمونه جدیدی از لامپ‌های مطالعه محسوب می‌شود. ایده چنین چراغ‌مطالعه‌ای با یک کمپین Kickstarter شروع شد که توانست ۲۳هزار دلار سرمایه جمع کند. این لامپ با استفاده از یک قانون فیزیک به‌نام بازتابش داخلی دارای سایه‌ای تخت است ساخته شده است.

طراحی این چراغ مطالعه به‌این‌ صورت است که سه لامپ از سه زاویه مختلف نور را به یک ورق شیشه اکریلیک می‌تابانند و با استفاده از تکنیک خطای دید تشکیل یک لیزر etched می‌دهد که سبب ایجاد ظاهری سه بعدی و عمیق می دهد در حالی که این چراغ مطالعه دوبعدی است و به شکل یک آباژور به نظر می رسد.

قیمت این چراغ مطالعه برای نسخه CLASSi شصت‌دلار و برای دو طرح DESKi یا ZIGGi هفتاد دلار اعلام شده‌است. همچنین زمان عرضه این لامپ‌ ژانویه سال اینده اعلام شده است.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱ دیدگاه