اپلیکیشن

آموزش افزودن کتابخانه در نرم افزار اندروید استودیو Android Studio

add-library-to-android-studio-digispark-
نوشته شده توسط نیلوفر مهرنیا

کتابخانه در اکثر نرم افزارهای برنامه نویسی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های کدنویسی هستند. کتابخانه‌ها باعث می‌شوند سرعت کدنویسی افزایش یابد. همچنین برای اکثر برنامه‌های اندرویدی نیاز به نصب کتابخانه وجود دارد. بنابراین شناخت کتابخانه‌ها و روش استفاده از آن‌ها بسیار اهمیت دارد. پیرو همین موارد آموزش افزودن کتابخانه در نرم افزار اندروید استودیو Android Studio را نوشتم تا روش‌های نصب کتابخانه‌ها در نرم افزار اندروید استودیو را یاد گرفته و از آنها استفاده کنید. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آموزش‌های اندروید در IoT به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


کتابخانه چیست و چرا استفاده کنیم؟


کتابخانه‌ها مجموعه‌ای از قوانین و کدهای آماده هستند. کتابخانه‌ها توسط برنامه نویسان دیگری نوشته شده‌اند. ما از قابلیت‌های آنها در برنامه خود استفاده می‌کنیم. از آنجا که اکثر کتابخانه‌ها توسط دیگران قبلا بارها استفاده شده‌اند می‌توانیم به آنها اطمینان کنیم. از این بابت که این کتابخانه‌ها دارای اشکال و عیب نباشند. همچنین قواعد موجود در کتابخانه‌ها کمک می‌کنند که امنیت برنامه ما بالاتر برود.


روش آنلاین نصب کتابخانه اندروید استودیو


روش آنلاین دستی کتابخانه در اندروید استودیو

این حالت ساده‌ترین روش اضافه کردن کتابخانه به پروژه در اندروید استودیو است. ابتدا فایل build.gradle(Module:app) پروژه را باز کنید. سپس در پاراگراف dependencies با دستور implementation و نوشتن نام کتابخانه آن را معرفی کنید. برای مثال در تصویر زیر کتابخانه رتروفیت را به پروژه اضافه کرده‌ایم. پس از نوشتن دستور، روی گزینه Sync Now که بالای صفحه ظاهر می‌شود، کلیک کنید تا کتابخانه دانلود شود.

افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - Digispark

 

روش آنلاین خودکار کتابخانه در اندروید استودیو

اگر استفاده از روش بالا را دوست نداشتید، می توانید از روش خودکار استفاده کنید. از منوی File روی گزینه Project Structure کلیک کنید.

روش آنلاین دستی افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - دیجی اسپارک

در صفحه باز شده از منوی کناری گزینه Dependencies را انتخاب کرده و سپس روی + کلیک کنید و گزینه Library Dependency را انتخاب کنید.

 

روش آنلاین دستی افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - دیجی اسپارک

در این حالت صفحه دیگری باز می‌شود، سپس نام کتابخانه مورد نظر را وارد می‌کنیم. در مرحله بعد Search را انجام دهید. دقت کنید نام کامل کتابخانه و حتی ورژن مدنظر را هم باید بنویسید! در قدم دوم گزینه implementation را انتخاب کرده و سپس ok کنید.

روش آنلاین دستی افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - دیجی اسپارک

پس از Apply کردن پنجره قبلی، گریدل خودش شروع به Sync شدن می‌کند و کتابخانه به پروژه اضافه خواهد شد.

 


روش آفلاین نصب کتابخانه اندروید استودیو


روش آفلاین دستی کتابخانه در اندروید استودیو

روش‌های آفلاین که در ادامه توضیح خواهم داد. برای وقتی است که شما فایل .jar کتابخانه‌ها را قبلا دانلود کرده و در کامپیوتر خود دارید. برای اینکار مطابق تصویر زیر، حالت نمایش فایل‌های پروژه را به حالت Project تغییر دهید. سپس فایل کتابخانه با پسوند .jar را که قبلا کپی کردید، در پوشه libs جایگذاری کنید (با کلید های ctrl + v یا راست کلیک روی پوشه libs و انتخاب Paste).

روش آنلاین دستی افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - دیجی اسپارک

اگر این پوشه برای شما وجود ندارد یا اشتباها آن را حذف کرده اید، نگران نباشید. در این حالت میتوانید با کلیک راست روی پوشه App و انتخاب new>Directory پوشه libs را ایجاد کنید. توجه کنید نام پوشه همین باشد.

روش آفلاین دستی افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - دیجی اسپارک

 

 

روش آفلاین دستی افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - دیجی اسپارک

 

حالا دوباره حالت نمایش سورس پروژه را روی Android قرار می‌دهیم. سپس فایل build.gradle(Module:app) را باز می‌کنیم. در پاراگراف dependencies با دستور implementation files و نوشتن نام فایل کتابخانه‌ای که اضافه کرده‌اید و آدرس پوشه، آن را معرفی کنید.

روش آفلاین دستی افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - دیجی اسپارک

 

روش آفلاین خودکار کتابخانه در اندروید استودیو

مانند روش قبلی فایل کتابخانه را در پوشه libs جایگذاری کنید. سپس به مسیر File>Project Structure>Dependencies رفته و + را انتخاب کنید اما اینبار گزینه Jar Dependency را کلیک کنید.

روش آفلاین دستی افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - دیجی اسپارک

در پنجره باز شده در قدم اول باید مسیر فایل کتابخانه را بنویسید. به صورت خودکار برای نرم افزار وجود دارد. در قدم دوم بگذارید implementation انتخاب شده باشد، ok و Apply کنید.

 

روش آفلاین خودکار افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - دیجی اسپارک

در هر روشی توجه داشته باشید که اگر از گریدل با نسخه کمتر از ۳ استفاده می کنید، به جای کلمه implementation از compile استفاده کنید. نسخه گریدل را می توانید در فایل build.gradle(Project:name) در خطی که classpath نوشته شده ببینید.

روش آفلاین خودکار افزودن کتابخانه در اندروید استودیو - دیجی اسپارک

 

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

نیلوفر مهرنیا

دانشجوی کارشناسی مهندسی نرم افزار

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه