اپلیکیشن اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء تئوریک رباتیک

برنامه EnLighten برای اطلاع از وضعیت چراغ راهنما

برنامه EnLighten برای اطلاع از وضعیت چراغ راهنما در مسیر پیش رو
نوشته شده توسط آزاده مختاری

در خیابان های شهر چراغ راهنمایی برای کنترل عبور ومرور و تردد طراحی شده است و روبرو شدن با رنگ قرمز چراغ راهنمایی در خیابان های عمومی از جمله‌ی ناخوشایندترین مواردی است که هر راننده‌ ای با آن روبرو می‌شود. شرکت خودرو سازی BMW برنامه EnLighten برای اطلاع از وضعیت چراغ راهنما در مسیر پیش رو طراحی کرده است که با استفاده از آن دارندگان محصولات این خودروساز با راحتی می‌توانند از وضعیت چراغی که در مسیر وجود دارد با خبر شوند. با استفاده از این برنامه کاربر پس از اطلاع از وضعیت چراغی که در پیش‌ رو دارد، نحوه‌ی حرکت خود را تنظیم خواهد کرد تا در زمان سبز شدن چراغ بدون نیاز به توقف، از خیابان مورد نظر عبور کند.

تنها کافی است تا راننده نگاهی به صفحه نمایش خودروی خود داشته باشد و وضعیت چراغ به همراه زمان باقی مانده تا تغییر وضعیت آن را مشاهده کند. برای اینکه توجه راننده به رانندگی و مسیر پیش‌رو باشد، BMW امکان اطلاع‌رسانی بصورت صوتی را نیز فراهم کرده است. EnLighten قادر است با استفاده از وضعیت فلاشر خودرو، از تصمیم راننده برای حرکت در مسیر مستقیم یا چرخش به طرفین آگاه شود و وضعیت چراغ مربوط به گردش به طرفین را به جای چراغ مربوط به حرکت مستقیم در خیابان ها و چهار راه ها نمایش دهد.

BMW این سیستم را برای کاربران دارای محصولات سیستم عامل iOS ارائه کرده است و تنها رانندگانی قادر به استفاده

از آن هستند که خودروهایشان مجهز به BMW Apps باشد.

همچنین این سیستم در شهرهایی کاربرد دارد که از سیستم مجتمع چراغ‌های راهنمایی هوشمند بهره می‌برد. در حال حاضر تنها سه شهر در آمریکا که شامل پرتلند، اریگان و سالت لیک سیتی است، از چنین سیستمی بهره می‌برند. BMW اعلام کرده است که شهرهای بیشتری به استفاده از این سیستم تمایل خواهند داشت که در نتیجه کاربرد این سیستم در محصولات افزایش BMW خواهد یافت.

EnLighten را باید از جمله‌ی کاربردهای اینترنت اشیا‌ء در شهرها بدانیم. با استفاده از این سیستم دیگر نیازی به فشار بیشتر روی پدال گاز و در نتیجه مصرف بیشتر سوخت نخواهد بود. همچنین با آگاهی از وضعیت چراغ، رانندگان بصورت آگاهانه رانندگی خواهند کرد.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه