آردوینو قطعات الکترونیک مدارهای الکترونیک

اصول استفاده از برد بورد Breadboard

how-to-use-breadboard-in-electronic-digispark

یکی از اساسی ترین قطعات برای ساخت مدارهای الکترونیکی برد بورد Breadboard است. همچنان بین علما در خصوص چگونه نوشتن برد برد به فارسی اختلاف است:) در این آموزش به معرفی برد بورد Breadboard و انواع آن و دلیل استفاده از آن در مدارهای الکترونیک را یاد خواهیم گرفت. روش استفاده از برد بورد و ترتیب پایه‌ها را هم بررسی خواهیم کرد. در ادامه با مرجع تخصصی الکترونیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


برد بورد BREADBOARD چیست؟


برد بورد (Breadboard) یک ابزار الکترونیکی است که برای ساخت و تست مدارهای الکترونیکی در مراحل اولیه استفاده می‌شود.برد بورد شامل یک پایه اصلی می‌باشد که در آن خطوط منهایی و مثبتی برای تامین برق در اختیار شما قرار می‌گیرد. روی این پایه چندین ردیف از سوراخ‌های کوچک قرار گرفته است که به همه‌ی سوراخ‌ها مسیر یافته‌اند. هر سوراخ بر روی برد بورد، از طریق منهایی و مثبتی به یکدیگر متصل هستند.با استفاده از برد بورد می‌توانید قطعات الکترونیکی را بر روی برد قرار داده و با استفاده از سیم‌ها، آنها را به هم متصل کنید. این مورد به شما امکان می‌دهد تا مدارها و نمونه‌سازی‌های خود را بدون نیاز به لحیم کردن قطعات و بدون تغییرات دائمی روی برد بسازید. برد بورد یک ابزار مفید برای آموزش الکترونیک و همچنین توسعه‌دهندگان و طراحان حرفه‌ای الکترونیک می‌باشد.برد بورد یک ابزار فیزیکی است که به طراحان و توسعه‌دهندگان الکترونیک کمک می‌کند تا مدارها و پروژه‌های خود را به صورت موقتی بسازند و تست کنند. از طریق سوراخ‌های موجود در برد بورد، شما می‌توانید قطعات الکترونیکی را درون آن قرار داده و با استفاده از سیم‌های اتصال، آنها را به هم متصل کنید.

برد بورد به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود:

 • پایه‌های POWER و سطح سیگنال. پایه‌های POWER به صورت عمودی قرار دارند و برای اتصال به منبع تغذیه برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پایه‌ها در یک خط افقی قرار دارند و به همه‌ی سوراخ‌ها در آن خط وصل هستند.
 • پایه‌های سطح سیگنال به صورت عمودی قرار دارند و برای اتصال قطعات الکترونیکی و سیگنال‌های ورودی و خروجی به برد بورد استفاده می‌شوند. هر سطر از سوراخ‌های برد بورد به یکدیگر وصل است و می‌توانید سیم‌ها را بین این سوراخ‌ها قرار داده و به راحتی اتصالات مدار را ایجاد کنید.

با استفاده از برد بورد، شما می‌توانید به سادگی اتصالات الکتریکی مورد نیاز برای تست و عیب‌یابی مدارهای الکترونیکی خود را برقرار کنید. اگر یک اتصال نادرست داشته باشید یا نیاز به تغییر در طراحی مدار داشته باشید، می‌توانید قطعات را به راحتی جابجا کرده و اتصالات را تغییر دهید.برد بورد به صورت مستطیلی با ابعاد استاندارد در دسترس است و بر روی آن سوراخ‌هایی با فاصله‌های استاندارد قرار دارد. این استانداردها به شما اجازه می‌دهد تا قطعات الکترونیکی استاندارد را به راحتی روی برد بورد قرار دهید.

برد بورد در طراحی و نمونه‌سازی مدارهای کوچک و متوسط ​​مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که طراحی مدار کامل و تست شده است، قطعات به صورت دائمی روی برد چاپی یا PCB (Printed Circuit Board) جایگزین می‌شوند. PCB، مدارهای روی یک برد مجتمع شده را به صورت دائمی فراهم می‌کند و به طراحی و تولید انبوه مدارها مناسب است.

 


تاریخچه برد بورد Breadboard


قبل از دهه ی ۱۹۶۰ تخته نان مادران چیزی نبود جز نگه دارنده ای برای مدارهای الکترونیکی و سیم ها توسط چند میخ! بله درست خواندید! در زمان های خیلی قدیم به دلیل پیچیدگی اتصالات و بزرگ شدن مدارهای الکترونیکی به دلیل عدم تجهیزات کافی از تخته های چوبی نان برای سرهم بندی مدار الکترونیکی استفاده میشد و نتیجه ی خوبی در پی داشت! به همین دلیل مادران زیادی در سراسر دنیا از الکترونیکی های به دیار باقی شتافته دل خوشی نداشته اند تا اینکه بالاخره یک برد برای این منظور طراحی شد و تخته های نان به آشپزخانه بازگشت! طبیعی است که چنین تحولی نیاز به یک اسم منحصر به فرد داشت و آن چیزی نبود جز همان Breadboard 🙂

 


دلایل استفاده از Breadboard


استفاده از برد بورد یا breadboard در طراحی و توسعه مدارهای الکترونیکی برای بسیاری از دلایل مفید است. برد بورد دارای یک سری سوراخ‌های مشخص است که به شما امکان می‌دهد قطعات الکترونیکی را در هر شکل و الگویی قرار دهید. این انعطاف پذیری در طراحی به شما امکان می‌دهد تا به راحتی تغییرات در مدار را اعمال کنید و آزمایش‌های مختلفی را انجام دهید بدون نیاز به ساخت مدارهای دائمی.با استفاده از برد بورد، می‌توانید به سرعت مدارها و قطعات الکترونیکی را تست کنید و عیب‌یابی کنید. با قرار دادن قطعات به صورت موقتی و اتصال‌دهی سیم‌های مناسب، می‌توانید عملکرد مدار را بررسی و بهینه‌سازی کنید. در صورتی که خطا یا مشکلی وجود داشته باشد، می‌توانید به راحتی قطعه‌ای را تغییر داده یا اتصالات را تعمیر کنید. برد بورد یک ابزار عالی برای آموزش و یادگیری مفاهیم الکترونیکی است. با قرار دادن قطعات الکترونیکی و اتصال آنها به یکدیگر در برد بورد، می‌توانید مدارها را بصورت عملی و تجربی توضیح دهید و اثر عملکرد هر قطعه و اتصال را به صورت زنده مشاهده کنید. این به دانشجویان و علاقه‌مندان به الکترونیک کمک می‌کند تا مفاهیم را بهتر درک کنند و مهارت‌های عملی را تقویت کنند.

با استفاده از برد بورد، می‌توانید به سرعت نمونه‌های اولیه از مدارها و پروژه‌های خود را بسازید و تست کنید. این به شما اجازه می‌دهد تا به سرعت به پیدا کردن خطاها و بهینه‌سازی مدار بپردازید. در صورت لزوم، می‌توانید قطعات را جابجا کنید و تغییرات لازم را در مدار اعمال کنید. یکی از مزایای برد بورد این است که می‌توانید قطعات و اتصالات را برداشته و به طور مکرر استفاده کنید. این به شما اجازه می‌دهد تا بازیابی و استفاده مجدد قطعات الکترونیکی، طراحی‌ها و پروتوتایپ‌ها را سریع‌تر و به صرفه‌تر انجام دهید.به طور خلاصه، استفاده از برد بورد در طراحی و توسعه مدارهای الکترونیکی مزایای زیادی دارد. آن به شما امکان می‌دهد به سرعت ایده‌های خود را در قالب مدارهای عملی تبدیل کنید، آنها را تست کنید و بهینه‌سازی کنید.

 

در الکترونیک برای ساخت یک پروتوتایپ اولیه از مدار طراحی شده نیاز به یک فضای فیزیکی برای چیدمان قطعات الکترونیک و سیم بندی مدار است. پروتوتایپ یا نمونه سازی اولیه کمک شایانی به روند اجرای پروژه و بررسی ایرادها و حتی توسعه مدار را در اخیتار ما قرار میدهد. برای مبتدیان تست پروژه و بررسی خطاها یک امتیاز ویژه است. علاوه بر این با توجه به اینکه در مرحله ی آخر در پروژه های الکترونیک با لحیم کاری پروژه بسته می‌شود در این مرحله تمامی ایرادها یک به یک بررسی و جایگزین های احتمالی انجام می‌شود.

در پروژه های آردوینو، سایر بردهای امبدد مانند Nodemcu و استفاده از تراشه های میکرو AVR عملا بدون استفاده از برد بورد و اتصال قطعات به یکدیگر پیچیدگی و بی نظمی در مدار پدید می‌آید. در بسیاری از پروژه به دلیل استفاده از چندین ورودی و خروجی با کاهش تغذیه در مدار رو به رو هستیم که در برد بورد دو نوار مستقل فقط برای تامین ولتاژ در نظر گرفته شده است و تمامی ردیف ها با یکدیگر ارتباط داشته و کار برای ما آسان تر می‌شود. همچنین در صورتیکه بخواهیم ار پروتکل هایی مانند I2C در مدار استفاده کنیم توسط برد بورد میتوانیم تا ۵ قطعه با رابط I2C را در یک ردیف قرار داده و اتصال دهیم. همچنین ظاهر و پروتوتایپ پروژه بخش اصلی یک مدار الکترونیکی است که این نیاز فقط از طریق برد بورد برای ما تامین می‌شود.

 


تشریح Breadboard


برای استفاده از برد بورد درک قطعات و قرارگیری آنها بر روی برد بورد بسیار مهم است. برد بورد دارای سوراخ‌های مربعی کوچک است که به صورت شطرنجی قرار دارند. این سوراخ‌ها به دو بخش متصل هستند، یک بخش بالا و یک بخش پایین که به طور جداگانه قرار دارند. بین این دو بخش، جریان الکتریکی جریان می‌یابد و اتصالات الکتریکی برقرار می‌شوند.با توجه به طرح مدار الکترونیکی خود، قطعات مورد نیاز را بر روی برد بورد قرار دهید. قطعات دارای دو پایه هستند که باید در سوراخ‌های برد بورد قرار بگیرند.

قطعات را به طور موقت روی برد بورد قرار داده و به دقت پایه‌ها را در سوراخ‌های مناسب قرار دهید.برای اتصال قطعات با یکدیگر، از سیم‌های اتصال استفاده کنید. این سیم‌ها باید در سوراخ‌های برد بورد قرار بگیرند و یک سر آنها را به پایه یک قطعه و دیگر سر را به پایه قطعات دیگر متصل کنید. می‌توانید سیم‌ها را با استفاده از پره‌های قطعه‌دار به طول مناسب ببرید و در سوراخ‌ها قرار دهید.در صورتی که مدار به درستی کار نمی‌کند یا عملکرد آن مطابق انتظار نیست، به عیب‌یابی بپردازید. بررسی کنید که آیا همه اتصالات به درستی و صحیح انجام شده است. ممکن است برخی اتصالات دچار خطا یا شورت شده باشند.

همچنین، ممکن است قطعه‌ای تعمیر نیاز داشته باشد یا درست عمل نکند. در این صورت، قطعات را بررسی کرده و اتصالات را بررسی کنید.پس از آزمایش مدار و اطمینان از صحت عملکرد آن، می‌توانید مدار را ثبت کنید. برای این کار، می‌توانید از سیم‌های اتصال دائمی یا لحیم استفاده کنید تا اتصالات را به صورت دائمی و استحکام بیشتری برقرار کنید. همچنین، در صورت نیاز به پروتوتایپ حرفه‌ای‌تر، می‌توانید از بردهای پروتوتایپ PCB استفاده کنید تا مدار را به صورت حرفه‌ای تر و دقیق تر پیاده‌سازی کنید.توجه داشته باشید که استفاده از برد بورد به شما اجازه می‌دهد تا مدارها را به صورت موقتی پیاده‌سازی کنید و تست کنید.

مراحل استفاده از برد بورد به صورت کلی به شرح زیر است:

برد بورد دارای دو بخش متصل است که باید با آن آشنا شوید. بخش بالایی (Top Rail) و بخش پایینی (Bottom Rail) که به طور جداگانه قرار دارند و توسط سوراخ‌های مشترک به هم متصل می‌شوند. همچنین، ستون‌های سوراخ‌ها به صورت شطرنجی قرار دارند. قطعات الکترونیکی را بر روی برد بورد قرار دهید. هر قطعه دارای دو پایه است که باید در سوراخ‌های برد بورد قرار بگیرند. بهتر است قبل از قرار دادن قطعات، نقشه یا طرح مدار را مطالعه کنید تا بدانید کدام قطعات در کدام سوراخ‌ها قرار می‌گیرند.با استفاده از سیم‌های اتصال، قطعات را به یکدیگر متصل کنید. سیم‌ها را از سوراخ‌های برد بورد عبور داده و هر سر آنها را به پایه یک قطعه متصل کنید. برای اتصال بهتر و پایدارتر، می‌توانید از پره‌های قطعه‌دار یا پره‌های لحیم استفاده کنید.پس از اتصال قطعات، مدار را تست کنید. این می‌تواند شامل اتصال یک منبع تغذیه به مدار و یا اتصال یک دستگاه خروجی مانند LED به مدار باشد. بررسی کنید که آیا مدار به درستی کار می‌کند و عملکرد قطعات درست است.

 به تصویر بالا نگاه کنید. چهار ردیف با رنگ زرد، سبز، قرمز . مشکی در صفحه ی برد بورد Breadboard مشخص شده است. برد بورد ها از دو بخش به نام نوار Strip تشکیل شده است که از قسمت میانی جدا شده است. با جدا کردن یک لایه چسبی از روی برد بورد تعداد زیادی ردیف های افقی با نوارهای فلزی در یک ستون قرار گرفته اند. فاصله هر نوار فلزی از یکدیگر ۲٫۵۴ میلی متر است. ردیف های فلزی رسانا هستند و اجازه میدهند جریان از هر نقطه در نوار جریان یابد.

 • نوارهای باس Bus Strip که با رنگ مشکی و قرمر مشخص شده است عمدتا برای اتصال تغذیه کاربرد دارد.
 • نوارهای ترمینال Terminal Strip که با رنگ زرد و سبز مشخص شده است و برای اتصال اجزا و قطعات الکترونیک استفاده می‌شود.

در برد بورد (breadboard)، بوس استریپ (bus strip) یک منطقه مشخص است که از سوراخ‌های برد بورد در سطح بالایی و پایینی قرار می‌گیرد. در واقع، Bus Strip مجموعه‌ای از سوراخ‌های متصل در برد بورد است که اجازه می‌دهد برق و اطلاعات بین قطعات الکترونیکی به آسانی منتقل شود.در برد بورد، Bus Strip به دو بخش تقسیم می‌شود:

 • Bus Strip پایینی (Lower Bus Strip): این بخش در سطح پایینی برد بورد قرار دارد و توسط سوراخ‌های مشترک اتصال دارد. تمام سوراخ‌های درون این بوس استریپ به یکدیگر متصل هستند. این Bus Strip به عنوان یک پایه منفی (-) مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای اتصال به پایه‌های گراند (زمین) قطعات الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • Bus Strip بالایی (Upper Bus Strip): این بخش در سطح بالایی برد بورد قرار دارد و نیز توسط سوراخ‌های مشترک اتصال دارد. تمام سوراخ‌های درون این بوس استریپ به یکدیگر متصل هستند. اینBus Strip به عنوان یک پایه مثبت (+) مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای اتصال به پایه‌های مثبت تغذیه و دیگر قطعات الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

در برد بورد (breadboard)، نوارهای ترمینال (Terminal Strip) نواحی عمودی از سوراخ‌ها هستند که در اطراف بوس استریپ قرار دارند. هر نوار ترمینال شامل سوراخ‌هایی است که به طور عمودی به یکدیگر متصل هستند. هر سوراخ درون نوار ترمینال به صورت الکتریکی با سوراخ مقابل آن در همان نوار ترمینال متصل است.نوارهای ترمینال در برد بورد اغلب برای اتصالات بالادستی (عمودی) استفاده می‌شوند. به عبارت دیگر، می‌توان اتصالاتی را که عمود بر بوس استریپ هستند، در نوارهای ترمینال انجام داد. این نوارها به عنوان یک منبع تامین برق یا اتصالات متفاوت برای قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرند.استفاده از نوارهای ترمینال در برد بورد برای ترتیب دادن و مرتب‌سازی اتصالات و کنترل بهتر جریان‌های برق و سیگنال مفید است. با استفاده از این نوارها، می‌توان قطعات مختلف را به یکدیگر و به منابع تغذیه متفاوت متصل کرد و نظم و سازمان بیشتری در مونتاژ مدارها ایجاد کرد.

همچنین، نوارهای ترمینال امکان اتصال مستقیم و موقتی سیم‌ها را فراهم می‌کنند. با قرار دادن یک سیم در سوراخهای متصل در نوار ترمینال، می‌توان سریعاً اتصالی بین دو نقطه ایجاد کرد و در صورت نیاز آن را تغییر داد. هر نوار از ۵ سوراخ تشکیل شده است که به این معنی است که فقط در یک ردیف میتوانید ۵ قطعه را در یک بخش خاص اتصال دهید. همانطور که در تصویر مشخص است تعداد سوراخ ها ۱۰ عدد است اما توسط نوار میانی ارتباط بین آن ها قطع شده و این جداسازی ارتباط برق بین دو طرف را محدود می‌کند و از نظر الکتریکی به یکدیگر متصل نیستند. زمانیکه بخواهید از یک پایه در برد بورد چندین اشتراک بگیرید، از ردیف های زرد و سبز بایستی استفاده کنید. هر خانه از برد بورد فقط به صورت ردیفی با یکدیگر مشترک هستند و به صورت ستونی ارتباطی با یکدیگر ندارند.

در ساختار برد بوردها جدا از ردیف های افقی، دارای نوارهایی هستند که به طور عمودی در امتداد کناره ها حرکت می کنند. این نوارهای فلزی به یکدیگر متصل بوده و برق و یا همان تغذیه مدار را تامین می‌کند. یکی از نوارها با علامت + با رنگ قرمز و نوار دیگر با – با رنگ مشکی مشخص شده است. همچنین توجه داشته باشید نوارهای پاور تغذیه در دو ردیف راست و چپ به یکدیگر متصل نیستند. جهت اتصال دو نوار به یکدیگر کافیست از یک سیم کمک بگیرید و دو ردیف را توسط دو سیم برای GND , VCC به یکدیگر متصل کنید.

 


DIP Support


تا این لحظه متوجه شدیم که دو ردیف افقی توسط یک دره از هم جدا شده است و عملا ارتباط بین دو ردیف قطع شده است. یکی از موارد استفاده از این دره و حفره در برد بورد Breadboard برای اتصال انواع آی سی IC است که سالهاست بر طبق الگوی بردبوردها با ابعاد دقیق طراحی شده است تا به منظور به حداقل رساندن میزان فضای مورد نیاز در برد بورد Breadboard از DIP یا Dual in Line استفاده می‌شود.

 


سطر و ستون برد بورد


اگر با دقت بر روی برد بورد های استاندارد نگاه کنید، دارای شماره گذاری و حرف گذاری است. ستون ها از a تا j و سطرها از ۱ تا ۳۰ شماره گذاری شده است. شماره گذاری ها با هدف راهنمایی در هنگام ساخت پروتوتایپ بر روی برد بورد هک و ایجاد شده است. مدارها به سرعت پیچیده شده و فقط یک اتصال سیم اشتباه میتواند تمام پروژه را از بین ببرد. با دانستن ردیف مورد نظر به جای دنبال کردن مسیر از روی پروتوتایپ اتصالات بسیار ساده تر خواهد بود. به عنوان مثال برای یافتن خانه شماره C12 بایستی از ستون C و سطر ۱۲ به تقارن C12 برسید. به عنوان مثالی دیگر خانه G4 از تقارن ستون G و سطر ۴ از سمت راست برد بورد است.

 


انواع برد بورد Breadboard


برد بورد Breadboard انواع مختلفی دارد و در سایز و ابعاد مختلف همراه با آپشن های ویژه طراحی شده است. هر برد بورد بسته به کاربرد و ابعاد مورد نیاز در پروژه های الکترونیک استفاده می‌شود. برخی از برد بوردها با هدف ساده تر شدن اتصال تغذیه دارای binding post است که امکان اتصال انواع تغذیه به برد بورد را فراهم می‌کند.

و در نهایت عکس زیر که به دلیل عدم موجودی در انبار لیدی پای از عکس تجاری کالا استفاده شده است.

 


قطعات SMD بر روی برد بورد


با توجه به شکل قرار گیری قطعات بر روی برد بورد، قطعات SMD  بصورت مستقیم نمتوانند بر روی برد بورد قرار گیرند. عموم قطعات SMD دارای پکیج DIP نیز هستند. برای مثال میکروکنترلر Atmega328 که بر روی برخی از برد های آردوینو مشاهده می‌شود. دارای هر دو پکیج است .اما قطعاتی مثل بعضی میکروکنترلر ها به دلیل داشتن تعداد پایه زیاد پکیج DIP ندارند و کاملا بصورت SMD در بازار عرضه میشوند.  برای مثال میکروکنترلر هایAtmega64 ،Atmega2560  و یا خانواده های مختلف میکروکنترلر های STM32 دارای پکیج DIP نیستند. برای تست این گونه قطعات نیاز به بردی است که عمل تبدیل پیکج SMD به DIP را انجام دهد. اینگونه برد ها را اصتلاحا “هدر برد” می‌نامند. برای مثال برد Bluepill هدر بردی برای میکروکنترلر STM32F103C8T6 است. که به شما اجازه میدهد که این میکروکنترلر را بر روی برد بورد قرار دهید و پروژه خود را تست کنید.

شما میتوانید هدر بورد میکروکنترلر مورد نظر خود را از فروشگاه تهیه کنید و یا در صورتی که هدر بورد مورد نظر شما موجود نبود. می‌توانید با استفاده از نرم افزار های طراحی مانند Altium Designer هدر بورد را طراحی کنید. برای مثال داخل نرم افزار آلتیوم با اضافه کردن فوت پرینت میکروکنترلر مورد نظر و دو عدد پین هدر که جمع پایه های هردو پین هدر به اندازه تمامی پایه های میکروکنترلر است. می‌توانید هدربورد مورد نظر خود را بسازید. برای درک بهتر این مطلب به تصویر زیر توجه فرماید.

در تصویر بالا هدر بوردی داخل نرم افزار آلتیوم برای میکرونترلر ATmega8 طراحی شده است. شما هم میتوانید همانند تصویر بالا هدر بورد مورد نظر خود را طراحی کنید. توجه داشته باشید که فاصله بین پین هدر ها باید طوری تنظیم شود که بر روی سوراخ های برد بورد قرار گیرد.

مشکل قرار نگرفتن بر روی برد بورد به میکروکنترلر ها ختم نمی‌شود. ممکن است برخی قطعات و ماژول های دیگر نیز به راحتی نتوانند بر روی برد بورد قرار بگیرند. در این مواقع بایستی خودتان دست به کار شوید و با خلاقیت خود یک تبدیل کوچک برای قطعه یا ماژول مورد نظر خود درست کنید و یا در صورتی که هیچ راهی برای نصب قطعه بر روی برد بورد نبود قطعه را با استفاده از سیم به پین های موجود بر روی برد بورد متصل کنید. در تصویر زیر یک تبدیل کوچک برای اتصال ESP8266-01 روی برد بورد مشاهده می‌کنید. که با استفاده از دو عدد پین هدر نری ، یک عدد پین هدر مادگی و قسمت کوچکی از یک برد سوراخ دار ساخته شده است.

یکی دیگر از نکته هایی که در استفاده از برد بورد بایستی در نظر بگیرید این است که برد بورد ها پس از چندین بار بستن مدار دیگر قابل استفاده نخواهند بود. به این دلیل که با چند بار بستن مدار بر روی برد بورد پین های داخل برد بورد حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و قسمت های نگهدارنده پایه از یک دیگر فاصله پیدا میکنند. از این رو پس از چندین بار استفاده  بایستی یک برد بورد نو برای تست مدار های جدید تهیه کنید.

 


سوالات متداول برد بورد BREADBOARD


برد بورد چیست؟

برد بورد یک ابزار آزمایش و توسعه مدارهای الکترونیکی است که اتصالات قطعات را بدون دردسر فراهم می‌کند.

چه استفاده‌ای از برد بورد داریم؟

با استفاده از برد بورد، می‌توانیم قطعات الکترونیکی را به سادگی اتصال دهیم و مدارهای الکترونیکی را آزمایش و توسعه دهیم.

چه مزایایی در استفاده از برد بورد وجود دارد؟

استفاده از برد بورد این امکان را می‌دهد که قطعات را به سرعت و سهولت اتصال داده و تغییرات در مدار را به راحتی انجام دهیم بدون نیاز به جوشکاری.

چگونه از برد بورد استفاده کنیم؟

برای استفاده از برد بورد، قطعات الکترونیکی را در سوراخ‌های برد بورد قرار داده و با استفاده از سیم‌های اتصال، آنها را به همدیگر و به منابع تغذیه متصل می‌کنیم.

چه تفاوتی بین Bus Strip و Terminal Strip در برد بورد وجود دارد؟

بوس استریپ برای اتصالات افقی و مشترک بین قطعات استفاده می‌شود، در حالی که نوارهای ترمینال برای اتصالات عمودی و سازماندهی دقیق‌تر استفاده می‌شوند.

برد بورد برای چه کسانی مناسب است؟

برد بورد برای تازه‌کاران و مهندسان الکترونیکی، دانشجویان و علاقه‌مندان به طراحی مدارات الکترونیکی هستند.

آیا برد بورد نیاز به برق دارد؟

برد بورد خود برق مستقل ندارد. با اتصال آن به منبع تغذیه خارجی، مانند باتری یا منبع تغذیه ثابت، قطعات الکترونیکی روی برد بورد با برق تغذیه می‌شوند.

آیا برد بورد مناسب برای پروژه‌های پیچیده است؟

برد بورد مناسب برای پروژه‌های ساده تا متوسط است. برای پروژه‌های پیچیده‌تر و دقیق‌تر ممکن است نیاز به استفاده از بردهای مدارچاپی یا مدارهای سفارشی باشد.

آیا برد بورد برای آموزش الکترونیک مناسب است؟

بله، برد بورد برای آموزش الکترونیک، آزمایش مدارها و فهم عملکرد قطعات الکترونیکی به صورت عملی بسیار مناسب است.

آیا برد بورد در تعمیر مدارها و دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

بله، برد بورد می‌تواند در فرآیند تعمیر و تست مدارها و دستگاه‌های الکترونیکی مفید باشد. با استفاده از آن، می‌توان قطعات را به راحتی جایگزین کرده و عیب‌یابی را انجام داد.

آیا برد بورد مقاومت الکترونیکی دارد؟

برد بورد به طور مستقیم مقاومت الکترونیکی ندارد. اما می‌توان با استفاده از قطعات مقاومتی و اتصال آنها به سوراخ‌های برد بورد، مدارهای حاوی مقاومت را روی برد بورد طراحی و آزمایش کرد.

آیا برد بورد قابل استفاده برای پروتوتایپ سریع است؟

بله، یکی از مزایای اصلی برد بورد، پروتوتایپ سریع مدارهاست. با استفاده از برد بورد می‌توان به سرعت قطعات را متصل کرده، مدارها را تست و بهبود داد.

آیا برد بورد برای کودکان مناسب است؟

بله برای کودکان با حفظ و رعایت نکات فنی قابل استفاده است.

 


لینک خرید انواع برد بورد


برد بورد کوچک ۱۷۰ مخصوص آردوینو Breadboard

مینی برد بورد Mini BreadBoard

برد بورد Bread Board مدل MB 102

برد بورد Bread Board مدل GL

برد برد شیشه ای Bread Board

 

 چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

درباره نویسنده

علی زاهدی

برنامه نویس و طراح سیستم های مبتنی بر میکروکنترلر

دانسته هایتان را مانند یک ساعت مچی در دست کنید، نه صرفا به این خاطر که نشان دهید آن را دارید. بلکه به این خاطر که اگر کسی از شما ساعت را پرسید، برایش بگویید.
لرد چسترفیلد

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه

 • سلام
  ممنونم که هوای ما برنامه نویس ها رو دارید به این آموزش .واقعا نیاز داشتیم

 • سلام
  لطفا برای اتصال ESP به برد برد راهنمایی کامل تری بکنید. من چجوری اینکارو انجام بدم؟

 • افرین بر مهندسان جوان وطنم کیبیف کردم بخدا از طریقه آموزش و نحوه انتقال معلوماتتون. باریک الله بسیار خوشم اومد. دانشتان رو مانند ساعت مچی در دست کنید و..و…….براوووو عالی بود این نگاه❤. منکه سالها الکترونیک رو کنار گذاشتم بخاطر سن …و دید و ..و لحیم کاری و….الان با اموزش برد بورد خونم مجدد گررم شد چون بدون هویه و لحیم اری میتونم دانشم رو مرور کنم. من مال اهل قبل از دوران مهران کیت و تهران کیتمالهی همواره زنده باشید و قبراق تا مادام العمر جاودان بمانید. سرمایه من دانش تک تک شماهاست…میبینید چقدر خود خواهم.❤