آموزش رزبری پای رزبری پای پروژه رزبری پای

تعریف IP Static آی پی استاتیک برد رزبری پای Raspberry Pi

آی پی ثابت رزبری پای استاتیک رزبین
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

حتما تاکنون برای شما پیش آمده که بخواهید با رزبری پای خود ریموت بشین یا اینکنه بخواهید به رزبری پایتان ssh یا ftp بزنید؟! حتما میدونید که برای این کار‌ها نیاز به ip رزبری پای داخل شبکه دارید. دونوع ip وجود دارد : ۱- ip داینامیک یا پویا ۲- ip استاتیک یا ثابتکه به طور پیش فرض رزبری پای از ip داینامیک استفاده میکند یعنی اینکه هر وقت به شبکه متصل میشود ، روتر یک ip به صورت رندوم به رزبری اختصاص میده و ما هیچ دخالتی در انتخاب اون ip نمیتونیم داشته باشیم.

 


IP Static آی پی استاتیک


آی‌پی استاتیک یا “IP Static” به آدرس آی‌پی دایمی یا ثابت اشاره دارد. در شبکه‌های کامپیوتری، هر دستگاه (مانند کامپیوتر، گوشی هوشمند، یا دستگاه دیگر) نیاز به یک آدرس آی‌پی برای شناسایی و ارتباط با سایر دستگاه‌ها دارد. این آدرس‌ها برای دستگاه‌ها به صورت پویا اختصاص داده می‌شوند، به این معنا که هر بار که دستگاه به شبکه متصل می‌شود، ممکن است آدرس آی‌پی آن تغییر کند. این روش را نیز “آی‌پی دینامیک” می‌نامند.اما در مقابل، آی‌پی استاتیک یا “IP Static”، به دستگاه یک آدرس آی‌پی ثابت و دایمی اختصاص می‌دهد. به این ترتیب، هر بار که دستگاه به شبکه متصل می‌شود، آدرس آی‌پی آن تغییر نمی‌کند و همیشه یک آدرس ثابت را نشان می‌دهد. این امر از مزیت‌های امنیتی و ارتباطی برخوردار است؛ از طرف دیگر، ممکن است منابع شبکه را بیشتر از آی‌پی‌های دینامیک اشغال کند.آی‌پی استاتیک معمولاً برای نقاط نظارتی، سرور‌ها، دستگاه‌های ارتباطی و نقاط ارتباطی دیگر که نیاز به شناسایی ثابت دارند، استفاده می‌شود. همچنین، برخی ارائه‌دهندگان اینترنت آدرس‌های استاتیک را برای مشتریانی که نیاز به دسترسی ثابت به سرویس‌ها و منابع خود دارند، ارائه می‌دهند.

 


آی پی استاتیک در رزبری پای 


در رزبری پای (Raspberry Pi)، که یک مینی کامپیوتر با سیستم‌عامل لینوکس است، می‌توانید از دو نوع آی‌پی استاتیک استفاده کنید:

 • آی‌پی استاتیک محلی (Local Static IP):
  این نوع آی‌پی استاتیک به شما اجازه می‌دهد تا به رزبری پای در شبکه محلی خود یک آدرس آی‌پی ثابت اختصاص دهید. با استفاده از این روش، هر بار که رزبری پای را راه‌اندازی می‌کنید، آدرس آی‌پی آن تغییر نخواهد کرد و همیشه یک آدرس آی‌پی ثابت در شبکه داشته باشید.

برای تنظیم آی‌پی استاتیک محلی در رزبری پای، می‌توانید به فایل تنظیمات شبکه رفته و تغییرات لازم را اعمال کنید. این فایل معمولاً در مسیر “/etc/dhcpcd.conf” قرار دارد. به عنوان مثال، می‌توانید خطوط زیر را به انتهای این فایل اضافه کنید:

interface eth0
static ip_address=192.168.1.100/24
static routers=192.168.1.1
static domain_name_servers=192.168.1.1

در این مثال، آدرس آی‌پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰۰ به رزبری پای اختصاص داده می‌شود و درواقع رزبری پای با این آدرس آی‌پی در شبکه محلی شما شناخته خواهد شد.

 

 • آی‌پی استاتیک اینترنتی (Public Static IP):
  اگر می‌خواهید رزبری پای به اینترنت متصل شود و به طور مستقیم به آن دسترسی داشته باشید، نیاز به یک آی‌پی استاتیک اینترنتی دارید. آدرس آی‌پی استاتیک اینترنتی توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت (ISP) اختصاص داده می‌شود. برای درخواست یک آی‌پی استاتیک اینترنتی، باید با ISP خود تماس بگیرید و درخواست خود را ارسال کنید.

 

زمانیکه رزبری پای  در حالت ip داینامیک باشد ، چطور میتوانیم ip آن را بدست بیاریم؟ دو راه برای انجام این کار وجود دارد:

 • روش اول: از ابزار‌های اسکن شبکه مانند nmap استفاده کنیم. به وسیله‌ی nmap می‌توانیم تمام دیوایس‌هایی که در شبکه هستند را جست و جو کنیم و ip تک تک اون‌ها را بدست بیاریم.
 • روش دوم: یک موس ، کیبورد و مانیتور به رزبری متصل کنیم بعد وارد ترمینال بشویم و دستور ifconfig را بزنیم که بعد از آن در ترمینال ip و یک سری از اطلاعات دیگر به ما نمایش داده میشود.

حتما تا الان متوجه شدید که ip داینامیک برای ما چه دردسر‌هایی به وجود میاره. همانظور که در عنوان هم گفته شده امروز قصد داریم به شما طریفه نسبت دادن ip استاتیک به رزبری را آموزش بدیم یعنی شما فقط برای یک بار ، یک ip دلخواه برای رزبری پای تعریف می‌کنید و از آن به بعد رزبری هر وقت در شبکه قرار میگیره‌ دارای همان ip هست که شما از قبل برایش تعریف کرده بودید. با این کار دیگر نیازی نیست شما دغدغه پیدا کردن ip  برای زدن ssh یا ftp به رزبری را داشته باشید و به راحتی میتونید با رزبری پای خود کانکت شوید . خب بریم به سراغ آموزش… البته اگه از سیستم‌عامل رزبین جسی ۲۰۱۶ استفاده می‌کنید این آموزش میتونه براتون مفید باشه و در صورتی که از نسخه‌ی قدیمی ‌تر استفاده می‌کنید این آموزش برای شما جوابگو نیست و برای آن باید یک پست دیگر بنویسم.

برای ایجاد ip استاتیک نیاز به دو پارامتر broadcast rang و gateway  درون شبکه را داریم ُ برای این منظور ترمینال را باز کنید و دستور زیر را وارد کنید:

ifconfig

بعد از وارد کردن دستور فوق ، یک سری اطلاعات در خروجی ترمینال برای شما به نمایش داده می‌شود که در میان آن اطلاعات باید مقدار Bcast را یاد داشت کنید.

ip استاتیک در رزبری پای

ip استاتیک در رزبری پای

اکنون باید  مقدار gateway را بدست بیارم، برای این منظور دستور sudo route -n  را  در ترمینال وارد کنیم و پس از آن مقدار gateway را از میان اطلاعات بدست آمده یاداشت کنیم.

ip استاتیک در رزبری پای

ip استاتیک در رزبری پای

حالا باید فایل dhcpcd.conf  که به تنظیمات اتصال رزبری به شبکه مرتبط می شود را توسط یک ادیتور باز کنیم . که ما برای این کار از ادیتور nano استفاده میکنیم:

sudo nano etc /network/dhcpcd.conf

بعد از وارد کردن دستور فوق و باز شدن فایل dhcpcd.conf در ادیتور به سطر آخر آن بروید  و اطلاعاتی را که قبلا جمع آوری کرده بودید همانند فرم زیر در آن وارد کنید.

# Custom static IP address for eth0.
interface eth0
static ip_address= دلخواه شما ip
static routers= بدست آمده gateway مقدار
static domain_name_servers= بدست آمده gateway مقدار
static ip raspberry pi

static ip raspberry pi ( این اطلاعات مروبط به رزبری بنده هست  و مقادیرشان با شما تفاوت دارد)

قبل از وارد کردن ip  دلخواه به نکته‌ی زیر توجه کنید. همانظور که شاید از قبل اطلاع داشته باشید نشانی آی‌پی نسخهٔ چهارم یک عدد ۳۲ بیتی است که برای سادگی آن را به شکل چهار بخش عددی در مبنای ده می‌نویسند که با نقطه از هم جدا می‌شوند (مانند ۱۹۹٫۲۱۱٫۴۵٫۵). این روش نشانی‌دهی را ده‌دهی نقطه‌دار می‌نامند هر یک از چهار بخش را یک هشتایی (Octet) می‌گویند زیرا طول آن ۸ بیت (یا ۱ بایت) است و می‌تواند عددی از ۰ تا ۲۵۵ باشد. پس ۲ به توان ۳۲ آدرس مختلف داریم.

استاندار ipv4

استاندار ipv4

به منظور انتخاب ip استاتیک برای رزبری‌ پای  حتما باید مقدار broadcast range را مد نظر قرار دهید .به این صورت که ip دلخواه شما باید سه قسمت اولش برابر سه  قسمت اول broadcast range باشد و شما فقط باید قسمت چهارم را  تغییر دهید. برای مثال اگر مقدار broadcast شما برابر ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲۵۵ باشد ، ip استایک شما باید به صورت زیر باشد:

static ip raspberry pi

static ip raspberry pi

بعد از وارد کردن اطلاعات برای ذخیره سازی اطلاعات کلید ترکیبی CTRL+O را فشار دهید و سپس enter را بزنید.سپس دوباره کلید ترکیبی CTRL+X را بزنید تا از ادیتور خارج شوید و به ترمینال برگردید. در حال حاضر ip استاتیک را برای رزبری انتخاب کرده‌اید و فقط کافیست برای اعمال تنظیمات رزبری خود را ریستارت کنید که برای این منظور باید از دستور sudo reboot  استفاده کنید

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه

 • در قسمتی که باید کد sudo nano etc /network/dhcpcd.conf را بزنیم مشکل دارم
  sudo nano etc/network/ میرم داخل فقط ip-up , ip-pre ,,… هست اصلا چیزی به اسم dhcpcd نداره، باید چیکار کنم ، لطفا راهنمایی کنید!؟

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما و عذرخواهی بابت تاخیر در پاسخگویی، لطفا از دستور source-directory /etc/network/interfaces.d وارد فایل مدیریت شوید.

 • من آی پی ثابتی که با ۱۹۲٫۱۶۸٫۱…. شروع بشه رو تغییر دادم و آیپی رزبریم استاتیک شد
  ولی برای راه اندازی سایت رو رزبری من میخوام آیپی استاتیکی که از آس اس پی گرفتم که مثلا ۴۶٫۲۵۵٫۱۳۷٫ …. هست رو رزبری استاتیک کنم اونو قبول نمیکنه چون با سه قسمت اول برودکست رنجم یکی نیست
  چیکار باید کنم؟

  • با سلام و تشکر از شما
   به نظر می‌رسد که این موارد را باید ابتدا در مودم‌تان تغییر دهید. از دیگر کاربران که در این خصوص تجربه کار دارند، تقاضا میشود تا در این بحث شرکت کنند.

 • باعرض سلام من ویندوز ۱۰ iot رو نصب کردم
  ولی نمیدونم چرا برای رزبری ip تعریف نمیشه؟؟ یعنی اصلا شناسایی نمیشه با کابل lan هم به مودم مستقیم وصل کردم
  علتش چی میتونه باشه؟
  ممنون

  • با سلام و تشکر از شما
   بنده با ویندوز ۱۰ Iot رزبری پای کار نکرده‌ام و کلا هم پیشنهاد نمی‌کنم. از دیگر کاربران که در این زمینه تجربه دارند تقاضا دارم تا در این بحث شرکت کنند.