آموزش رزبری پای اینترنت اشیا IOT خانه هوشمند رزبری پای پروژه رزبری پای

ارتباط برد رزبری پای Raspberry Pi با ربات تلگرام Bot

Telegram-rpi-bot-iot- Digispark
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

تلگرام به یک شبکه مجازی دارای روح و جان تبدیل شده است. قدرت نفوذ تلگرام به حریم خصوصی اکثر کاربران در سرعت منحصر به فرد یا رابط کاربری جذاب نیست. بلکه به دلیل در دسترس بودن است. به این معنی که در کف دست تمامی کاربران قرار می‌گیرد و با یک الی دو انگشت تمامی فعالیت‌های مورد نظر کاربران را انجام می‌دهد. در این میان جامعه کاربری روبه رشد آن باعث شده که تلگرام به یک برند ارزشمند تبدیل شود. همچنین سرعت رشد و توسعه آن هم به دلیل پاسخگویی به انواع نیازهای کاربران شتاب گرفته است. دانستن این نکته مهم است که تلگرام فقط یک شبکه اجتماعی برای ارتباط بین کاربران نیست. بلکه توانایی ارتباط M to M یعنی ارتباط بین ماشینی را فراهم میکند. همانطور که قبلا بارها و بارها توضیح داده‌ام. در وب نسل ۳ علاوه بر ارتباط بین انسان‌ها دو نوع ارتباط دیگر بوجود می‌آید. ارتباط ماشین با انسان و ارتباط ماشین با ماشین یا شیئ با شیئ یعنی همان اینترنت اشیاء IOT

ارتباط بین اشیاء با تلگرام

تلگرام یک بخش تحت عنوان ربات دارد. ربات تلگرام یک پلتفرم آماده و قدرتمند برای ارتباط بین اشیاء است. استفاده از ربات تلگرام برای کلیه کاربران رایگان است. کافیست در تلگرام خودتان واژه @Botfather را جستجو کنید. این ربات اقتباسی از دون کورله‌نو (مارلون براندو) در فیلم پدر خوانده است. در نگاه اول ابهت و قدرت پدرخوانده را در لوگو این ربات مشاهده می‌کنید. تمامی المان‌ها در طراحی این لوگو مبتنی بر فاکتورهای پدرخوانده است. از این مباحث که بگذریم، همانند چت معمولی وارد محیط چت میشوید. BotFather is the one bot to rule them all. Use it to create new bot accounts and manage your existing bots. این متن معرفی ربات اصلی تلگرام است. بات فادر تنها ربات برای قانون گذاری میباشد. از این ربات برای ساخت ربات‌‌های شخصی ‌می‌توانید استفاده کنید.

این ربات برای هر فعالیتی میتواند استفاده شود. فقط کافیست  API که توسط ربات BotFather برای شما ساخته میشود را در سرور یا MCU در پروژه اینترنت اشیاء یا پروژه مانیتورینگ و… وارد کنید. امروز در این آموزش شیوه استفاده از ربات تلگرام در پروژه‌های اینترنت اشیاء IOT مبتنی برد برد رزبری پای Raspberry Pi را به شما آموزش خواهم داد. در ادامه با مرجع تخصصی اینترنت اشیاء IOT ، دیجی اسپارک همراه باشید.

تعریف پروژه اینترنت اشیاء IOT

همانطور که بارها گفته‌‌ام، پروژه اینترنت اشیاء در دو حالت ارتباط شیئ با انسان و ارتباط شیئ با شیئ تعریف میشود. در حالت ارتباط شیئ با انسان تصمیم گیرنده اصلی انسان است. به عنوان مثال سنسور دما اطلاعات دمایی محیط را روی تلفن همراه و بخصوص تلگرام برای شخص مربوطه ارسال می‌کند. حالا انسان باید تصمیم بگیرد که چه اتفاقی رخ دهد. آیا با اطلاعاتی که سنسور دما از محیط برای من ارسال کرده‌ است، سیستم تهویه را روشن کنم یا خیر.

ولی در حالت ارتباط شیئ با شیئ، پس از اینکه سنسور دما اطلاعات محیط را دریافت می‌کند. آن‌ها را جهت تحلیل به سرور ارسال می‌کند. در این شرایط سرور به عنوان تصمیم گیرنده در این سیستم عمل می‌کند. طبق الگوهایی که از پیش تعریف شده است. بهترین تصمیم را در کمترین زمان ممکن گرفته و نسبت به انجام آن اقدام می‌کند. در این حالت سرور تصمیم میگیرد که آیا سیستم تهویه را روشن یا خاموش کند.

پروژه اینرنت اشیاء با برد رزبری پای

برد رزبری پای Raspberry Pi (به تعبیر برخی از دوستان رسپبری پای!) قابلیت‌های جذابی دارد. هرچند که از یک کامپیوتر رو میزی یا لپ تاپ قدرت بسیار کمتری دارد. ولی در عین حال پروژه‌هایی که راه اندازی آن‌ها با همان کامپیوترها مشکل است را به سادگی پیاده سازی میکند. سنسورها در پروژه اینترنت اشیاء IOT به عنوان جمع آوری کننده‌های اطلاعات محیطی نقش مهمی دارند. برد رزبری پای Raspberry Pi قرار است به عنوان MCU اطلاعات تمامی سنسورهایی که به آن مرتبط هستند را جمع آوری و به سرور ارسال کند. از این رو سنسورها به پایه‌های GPIO برد رزبری پای متصل می‌شوند. رزبری پای هم از طریق پورت شبکه یا وای فای از طریق شبکه اینترنت به سرور دسترسی خواهد داشت. در پروژه مدیریت مصرف انرژی یک ساختمان مسکونی دو خوابه، برای هر اتاق خواب یک سنسور دما و یک سنسور لوکس متر (سنجش روشنایی محیط)، برای حمام و دستشویی به همین صورت در آشپزخانه و سالن پذیرایی هم هر کدام یک سنسور دما و یک سنسور تشخیص شدت نور نیاز است. تا اینجا در این پروژه به ۵ سنسور دما و ۵ سنسور تشخیص شدت نور نیاز است. یک سنسور تشخیص جریان هم در کابل برق ورودی ساختمان قرار خواهد گرفت.

به این صورت دمای منزل از ۵ نقطه و شدت نور هر محیط از ۵ نقطه در حال مطالعه و بررسی است. در حالت ایده‌آل برای هر اتاق یک سیستم تهویه و برای سالن و آشپزخانه و سرویس بهداشتی به صورت مجزا سیستم تهویه قرار خواهد داشت. این سیستم میتواند به صورت مرکزی باشد و فقط باز و بسته کردن دریچه تهویه بر عهده سیستم اینترنت اشیاء IOT میباشد. در چنین حالتی اطلاعات این سنسورها پس از ورود به برد رزبری پای Raspberry Pi به سرور ارسال می‌شوند. میزان مصرف برق براساس شدت روشنایی هر محیط و دمای هر محیط در سرور تحلیل و بررسی میشوند. در ارتباط شیئ با شیئ سرور به برد رزبری پای فرمان روشن یا خاموش کردن روشنایی و تهویه هر کدام از ۵ نقطه منزل را ارسال می‌کند.

ارتباط برد رزبری پای با ربات تلگرام

همانطور که در بالا توضیح دادم، ابتدا وارد ربات BotFather می‌شویم. دستور استارت را به صورت زیر وارد میکنیم.

/Start

ربات پاسخ زیر را ارسال میکند.

I can help you create and manage Telegram bots.
 If you're new to the Bot API, please see the manual.

You can control me by sending these commands:

/newbot - create a new bot
/mybots - edit your bots [beta]
/mygames - edit your games [beta]

Edit Bots
/setname - change a bot's name
/setdescription - change bot description
/setabouttext - change bot about info
/setuserpic - change bot profile photo
/setcommands - change the list of commands
/deletebot - delete a bot

Bot Settings
/token - generate authorization token
/revoke - revoke bot access token
/setinline - toggle inline mode
/setinlinegeo - toggle inline location requests
/setinlinefeedback - change inline feedback settings
/setjoingroups - can your bot be added to groups?
/setprivacy - toggle privacy mode in groups

Games
/newgame - create a new game
/listgames - get a list of your games
/editgame - edit a game
/deletegame - delete an existing game
 

در این آموزش میخواهیم یک API برای مدیریت از طریق برد رزبری پای Raspberry Pi تولید کنیم. دستور زیر را وارد میکنیم.

/newbot

سپس ربات درخواست میکند که یک اسم برای این ربات در نظر بگیرید. دقت کنید که این اسم با Username متفاوت است. پس هر اسمی که میخواهید وارد کنید.

سپس ربات درخواست Username میکند. چنانچه نام کاربری یا همان Username تکراری باشد، قبول نمیکند. مراحل را تا آنجایی ادامه میدهد که نام کاربری یکتا و منحصر به فرد انتخاب شود. البته دقت کنید که در انتهای نام کاربری از واژه bot حتما استفاده شود.

در اینجا من از اسم خودم استفاده میکنم. arvand_bot

آموزش ارتباط ربات تلگرام با برد رزبری پای -Raspberry pi-Digispark

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید. من از این نام کاربری در یک پروژه دیگری برای ساخت ربات استفاده کرده‌‌ام. پس یک نام کاربری دیگر وارد میکنم.  arvand_digispark_bot

تا اینجا ربات مورد نظر من ساخته شد و تلگرام یک API در اختیار من قرار داد که در تصویر زیر مشاهده می‌کنیم. برای ایجاد هر ارتباطی با این ربات، به این API نیاز داریم.

آموزش ارتباط ربات تلگرام برد رزبری پای -Raspberry pi-Digispark

تنظیمات ربات تلگرام در برد رزبری پای Rpi

این API بسیار اهمیت دارد. البته در حال حاضر هنوز هیچ برنامه‌ای برای این ربات تعریف نکرده‌ایم. حالا باید API را در برد رزبری پای وارد کنیم. بسته به پروژه‌ای که تعریف کرده‌ایم، از زبان‌های برنامه نویسی مختلفی می‌توانیم استفاده کنیم. من در ادامه از این API در برنامه‌ای که توسط نود رد Node Red نوشته‌ام، استفاده میکنم. اگر با نرم افزار نود رد node Red آشنایی ندارید. به آموزش‌های نود رد Node Red که توسط همکارانم نوشته شده است، مراجعه کنید.

بسیار خب، من میخواهم با ارسال دستور زیر یک ال ای دی را توسط برد رزبری پای روشن کنم.

/on

وارد محیط نرم افزار نود رد Node Red می‌شویم. از نوار سمت چپ، نود تلگرام کامند Telegram Command را جستجو میکنیم. سپس به صورت گرفتن و رها کردن (Drag and Drop) آن را روی صفحه Flow قرار می‌دهیم. همانند تصویر زیر

نود تلگرام کامند در نود رد - node red-raspberry pi-digispark-

بر روی نود کامند تلگرام دبل کلیک می‌کنیم. تا پنجره تنظیمات این نود باز شود. سطر دوم گزینه کامند Command مقدار /On را وارد می‌کنیم. در سطر پایینی قسمت Bot روی آیکون به شکل مداد کلیک میکنیم. همانند تصویر زیر در قسمت Bot Name نام کاربری رباتی که ساخته‌ایم را وارد می‌کنیم. سپس در سطر پایینی Token کد API که توسط بات فادر ارسال شد را وارد می‌کنیم.

نود تلگرام کامند در نود رد - node red-raspberry pi-digispark-2

پس از انجام این تنظیمات، مجددا از نوار سمت چپ نود Trigger را جستجو و انتخاب می‌کنیم. سپس به صورت گرفتن و رها کردن (Drag and Drop) آن را روی صفحه Flow قرار می‌دهیم. این قسمت بسیار مهم است. نود کامند تلگرام که در مرحله قبلی وارد کردیم، دارای دو خروجی میباشد. از خروجی بالایی با نشانه گر موس کلیک میکنیم و به سمت ورودی نود Trigger آن را ادامه داده و رها می‌کنیم.

پس از آن روی نود تریگر Trigger دبل کلیک می‌کنیم. تا پنجره تنظیمات این نود باز شود. سطر اول گزینه‌ی Send روی حالت Number و عدد ۱ قرار می‌دهیم. از سطر پایینی گزینه Then را روی حالت Wait to be reset قرار می‌دهیم. سپس روی آیکون Done در بالا سمت چپ جهت تایید تنظیمات انجام شده، کلیک می‌کنیم. همانند تصویر زیر

نود تلگرام کامند در نود رد - node red-raspberry pi-digispark-3

مجددا از نوار سمت چپ نود Function را جستجو و انتخاب می‌کنیم. سپس به صورت گرفتن و رها کردن (Drag and Drop) آن را روی صفحه Flow قرار می‌دهیم. از خروجی نود قبلی (تریگر Trigger) به ورودی این نود متصل می‌کنیم. سپس با دبل کلیک وارد پنجره تنظیمات این نود می‌شویم.

نود تلگرام کامند در نود رد - node red-raspberry pi-digispark-4

حالا دستور زیر را جهت بازخورد در پنجره function و سطر شماره ۱ وارد کنید. همانند تصویر زیر

msg.payload = { "chatId": 105850915, "type": "message", "content": "روشن شد" };

نود تلگرام کامند در نود رد - node red-raspberry pi-digispark-5

تا اینجا مشخص کردیم که برد رزبری پای چطور از تلگرام فرمان دریافت کند. حالا باید مشخص کنیم که این فرمان دریافت شده از تلگرام، چه کاری انجام دهد. به این منظور از نوار سمت چپ نود rpi gpio را جستجو و انتخاب می‌کنیم. دقت کنید که دو نوع نود با این مشخصات داریم. یکی برای ورودی به gpio برد رزبری پای Raspberry Pi و دیگری برای خروجی از پین‌های gpio می‌باشد. همانند تصویر زیر نود خروجی را انتخاب می‌کنیم. سپس به صورت گرفتن و رها کردن (Drag and Drop) آن را روی صفحه Flow قرار می‌دهیم.

سپس از خروجی نود تریگر trigger به ورودی نود gpio متصل می‌کنیم. روی نود gpio دبل کلیک می‌کنیم تا پنجره تنظیمات باز شود. از سطر اول GPIO مقدار را روی GPIO17 تنظیم می‌کنیم. و سطر دوم Typeبر روی دیجیتال باقی می‌ماند. از آنجایی که میخواهیم یک ال ای دی را با فرمان پین GPIO روشن کنیم. به مقدار دیجیتال نیاز داریم. سپس تنظیمات را با آیکون Done ذخیره می‌کنیم.

نود تلگرام کامند در نود رد - node red-raspberry pi-digispark-6

و در انتها باید خروجی نود فانکشن Function را جهت ارسال فرمان بازخورد به ربات تلگرام، به یک نود تلگرام متصل کنیم. برای این منظور از نوار سمت چپ نود sender را جستجو می‌کنیم. سپس نود Telegram Sender را به صورت گرفتن و رها کردن (Drag and Drop) آن را روی صفحه Flow قرار می‌دهیم. از خروجی نود فانکشن به ورودی نود تلگرام اتصال می‌دهیم. پس از دبل کلیک روی آن وارد پنجره تنظیمات می‌شویم. از آنجایی که در نود تلگرام در ابتدای برنامه تنظیمات ربات تلگرام را ذخیره کردیم. در اینجا فقط کافیست از لیست ربات‌های تلگرام، ربات مربوطه را انتخاب کنیم.

نود تلگرام کامند در نود رد - node red-raspberry pi-digispark-7

وقتی تمامی این مراحل را انجام دادید. بر روی آیکون Deploy در بالا سمت چپ صفحه کلیک کنید. در این صورت کلیه تنظیمات نود رد بر روی برد رزبری پای Raspberry Pi ذخیره خواهد شد.

پس از انجام این‌کارها وارد تلگرام و رباتی که ساخته‌ایم می‌شویم. arvand_digispark_bot و استارت را میزنیم. سپس دستور /On را وارد می‌کنیم. بلافاصله ال ای دی متصل به پین‌های GPIO رزبری پای روشن میشود.

ارتباط تلگرام با برد رزبری پای در اینترنت اشیاء iot-digispark 1

در مرحله بعدی بازخورد این عمل مشخص می‌شود. ربات پیام روشن شد را ارسال میکند. همانند تصویر زیر

ارتباط تلگرام با برد رزبری پای در اینترنت اشیاء iot-digispark 1

به این صورت برد رزبری پای Raspberry Pi را به ربات تلگرام متصل کردیم. تعداد این دستورات را میتوانیم از همین روش و با افزایش نودها Node خروجی‌های مختلفی از پایه‌های GPIo داشته باشیم و همچنین دستورات متنوع تری در ربات تلگرام تعریف کنیم.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۰۶ دیدگاه

  • بسیار عالی، اگر تمایل دارید، کدها را برای انتشار بقیه کاربران ارسال کنید.

 • سلام.سال نو مبارک.من سه روز قبل رزبری ۳ خریده ام.sd را هم با رزبین اماده کردم.اتصالات را هم انجام دادم.چراغ سبز چشمک زن را هم دارم.با HDMI به HDMI لب تاپ هم وصل کردم ولی هیچ اعلام نصبی دریافت نکردم.رهنمایی لطفا.ممنونم.

  • با سلام و درود
   ضمن تشکر از تبریک شما، اینجوری که من از سوال شما متوجه شدم، خروجی HDMI را به خروجی HDMI لپ تاپ وصل کرده‌اید. دقت کنید که خروجی HDMI برد رزبری پای را باید به یک نمایشگر HDMI متصل کنید. مثلا به تلویزیون یا مانیتور دارای HDMI، با لپ تاپ هیچ عملکردی ندارد.

  • سلام
   خروجی HDMI برد رزبری پای را قبل از راه اندازی به HDMI یک مانیتور یا تلوزیون متصل کنید، شاید لپ تاپ ورودی را پشتیبانی نمیکند.
   موفق باشید.

  • با سلام و درود
   پس از ورود به محیط نود رد از منو بالا سمت راست، گزینه Manage Palette را انتخاب کنید. سپس در پنجره‌ای که باز میشود، در قسمت Install عبارت Telegram را جستجو کنید. سپس نود تلگرام بات را انتخاب و نصب کنید.

   • سلام.
    همچین گزینه ای در منوی وجود نداره. یا من نمیتونم پیدا کنم؟ میشه بیشتر راهنمایی کنید؟

    • سلام
     چنانچه این گزینه را ندارید، باید سیستم عامل رزبین را آپدیت کنید. از دستور Sudo apt-get update و سپس sudo apt-get upgrade استفاده کنید. سپس رزبری پای را ریبوت کنید و مجددا نود رد را راه اندازی کنید.

     • من نتونستم این کارو بکنم اما توی قسمت کیبرد شورتکات کلید های Ctrl+shift+pبرای این کار اند اما وقتی این کلیدارو باهم فشار میدم میخواد صفحه رو پرینت کنه. چیکار باید بکنم؟

 • با سلام خدمت شما
  چطور میتوانم در نود رد چند پایه را به عنوان خروجی تعریف کنم . آیا این نود ها در یک flow تعریف میشوند؟
  لطفا آموزش های نود رد را هم بیشتر کنید . ممنون و خسته نباشید .

  • با سلام و درود
   اولا که تمامی نودها را میتوانید در یک Flow تعریف کنید. برای اینکه خروجی پایه‌های برد رزبری پای را تعریف کنید، از چند نود میتوانید استفاده کنید. نکته مهمتر ارتباط پین با ماژول میباشد. که باید بدانید موج pwm نیاز است ارسال شود یا صفر و یک و یا پالس مشخص و….
   تمامی این موارد در آموزش‌های مربوطه توسط دیگر همکارانم دقیق توضیح داده شده است. شما هم اگر دقیق تر بفرمایید که خروجی را به چه ماژول یا سنسوری نیاز دارید ارتباط دهید، میتوانم پاسخ دقیق با جزئیات را ارسال کنم.
   شاد و پیروز باشید.

   • عرض سلام مجدد و خسته نباشید خدمت شما
    من میخوام چهار تا لامپ ۲۲۰ ولت و ۰/۸ آمپر رو بوسیله رزبری پای روشن و خاموش کنم برای این کار از ماژول رله ssr استفاده کردم .. از بعضی از مهندسین برق پرسیدم گفتن رله نویز شدیدی به برد وارد میکنه اولا خواستم نظر شما رو در این خصوص بدونم … دوما برای کنترل میخوام از نود رد استفاده کنم که متاسفانه نود های ui رو که در پست های آموزش ui گذاشتین مثل بقیه دوستان با ارور مواجه شدم … خیلی ممنون میشم در این خصوص راهنماییم کنید …. سپاس از زحمات شما

    • با سلام
     براى این موضوع پیشنهاد میشود از ماژول رله معمولى با اپتوکوپلر استفاده کنید. در مورد ارور نودهاى UI مشکل مربوط به آپدیت کتابخانه هاى سیستم عامل است. لطفا سوال را در همان پست مطرح کنید تا پاسخ کامل ارسال شود.

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما
  چطور میتونم از طریق گوشی به صورت لوکال به محیط node red و در نهایت کنترل پورت ها دسترسی داشته باشم . (منظورم وارد کردن آدرس محیط نود رد در نوار آدرس مرورگر گوشی و دسترسی به صورت محلی و آفلاین)

  • با سلام
   برای این منظور باید از طریق ترمینال رزبری پای دستور ifconfig را وارد کنید تا آی پی رزبری پای را شناسایی کنید.
   سپس همان آی پی را البته پس از فعال کردن نودرد، در مرور گر یک دستگاه دیگر لوکال (موبایل، لپ تاپ و…) وارد کنید سپس در انتهای آی پی :۱۸۸۰ را وارد بفرمایید. حالا شما به محیط نودرد رزبری پای از طریق یک سیستم دیگر دسترسی دارید.

 • سلام
  چطوری میتونم خروجی رزبری روی دیوار نمایش بدم
  مثل ویدیو پروژکتورها
  آیا دستگاه (قطعه الکترونیکی) وجود داره که با اتصال به برد رزبری خروجی رو روی دیوار به من نمایش بده؟
  لطفا معرفی کنید

  • با سلام
   در حال حاضر چنین ماژولی موجود نمیباشد. مگر این که خروجی HDMI را به ویدیو پروژکتور متصل کنید.

  • با سلام
   در این آموزش از سیستم عامل رزبین استفاده شده است. که دبیان بیس میباشد.

 • با سلام و ادب
  با موفقیت داشتم با نرم افزار نود رد پروژم رو طراحی میکردم … این مورد ربات تلگرام هم با موفقیت تونستم انجام بدم … فقط از اون موقع وقتی نرم افزار نود رد رو راه اندازی میکنم تو لاگ هایی که میاره صفحات زیادی رو نشون میده …. در هنگام deploy کردن پروژه نرم افزار خیلی مشغوله و پیغام the server is running a more recent set of flows .Are you want th deploy? که من گزینه confirm deploy رو میزنم کلی فکر میکنه که معلوم نیست که دپلوی کنه … حالا راهنمایی کنید راهی هست که این مشکل برطرف بشه … (ریست کردن نرم افزار یا دوباره نصب کردن؟) .. ممنونم

  • با سلام
   به احتمال زیاد یکی از نودهای نرم افزار Node Red دچار مشکل شده است. پیشنهاد میکنم از پروژه‌هایتان به صورت مجزا بک آپ بگیرید و فایل بک آپ را در یک پوشه متنی ذخیره کنید. سپس نود رد را از اول نصب کنید. این ساده ترین روش حل مشکل شماست. در غیر این صورت باید لاگ‌ها بررسی شود تا مشخص شود که کدام نودها مشکل دارند.

 • با سلام
  می خواستم در مد functio اون ععد که تو کد دستوری بود مربوط به ربات تلگرام هست یا خیر
  ممنون

  • با سلام
   بله عدد مربوطه چت آیدی Chat ID تلگرام میباشد. که یک عدد یکتا برای هر ربات است.

 • سلام مجدد
  شرمنده حال اگر بخواهیم دوربین از طریق یک پین هر باری که فشار داده می شود عکسی را که می گیرد بخواهیم بفرستیم تو ربات تلگرام باید چه کرد

  • با سلام
   کاربر گرامی آموزش راه اندازی این پروژه در دست تولید است و به زودی هم در فرانش و هم در اینجا منتشر میشود.

 • شرمنده این عدد ای دی ربات تلگرام را که در نود function زده اید از کجا عدد آن را گرفتید

  • برای این منظور کافیست نود Telegram Receiver را به نود Massage Payload اتصال دهید و Deploy کنید. سپس از طریق تلگرام یک پیغام به رباتی که ساخته‌اید ارسال کنید. در ستون دیباگ Debug در سمت راست نود رد، پیغام ارسالی به همراه چت آی دی نمایش داده خواهد شد.

 • با تشکر ، همه چیز خوبه منتها فقط یکبار به کامند ارسالی واکنش میده و دفعات بعد رپلای برگشت داده نمیشه ، من یه کامند دیگه اضافه کردم و دستور off رو به flow موجود اضافه کردم ولی بازم فقط دفعه اول بعد از Deploy پاسخ با بات تلگرام برمیگرده

  • با سلام و تشکر از توجه شما
   روز گذشته ورژن نودرد آپدیت شده است و در اکثر پروژه‌های عملی بنده هم اختلال بوجود آمد. از این رو اگر از رزبری پای استفاده میکنید لطفا دستورات آپدیت را اجرا کنید و سپس دستورات آپدیت نودرد را اجرا کنید. سپس تست کنید. اگر مشکل همچنان باقی بود، از همین طریق ادامه دهید.

 • با سلام
  من میخوام با رز بری ۳ و دو ربین همراهش عکس گرفته و برای یک شخص دیگری تصویر را تلگرام کنم . آیا تلگرام را روی رز بری نصب کنم ؟ از ربات بات نمیشه استفاده کرد؟

  • با سلام
   برای این منظور فقط باید نودهای تلگرام را روی برد رزبری پای نصب کنید. همچنین از طریق بات فادر باید ربات تلگرامی را بسازید. از تلگرام شخص مربوطه به رباتی که ساخته اید یک پیام ارسال کنید. سپس از داخل نود رد چت آیدی شخص را دریافت کنید. و در تنظیمات ارسال عکس ست کنید. به این روش میتوانید ارسال عکس داشته باشید. چنانچه اطلاعات دقیق‌تری نیاز دارید، میتوانید به آموزش تصویری به کانال فرانش دانشجو کیت مراجعه کنید.

  • با سلام
   ضمن تشکر از سوال به موقع‌تان، برای این روش اگر با نودرد میخواهید انجام دهید. کافیست نود تلگرام receiver را به نود دیباگ وصل کنید و یک پیام به ربات تلگرام ارسال کنید. سپس در قسمت دیباگ نرم افزار، میتوانید چت آی دی را به همراه متنی که ارسال کرده‌اید، مشاهده کنید.

 • سلام و خسته نباشید .چطور باید نود تلگرام رو روی رز بری نصب کنم ؟ در ضمن ربات تلگرام را روی در گوشی شخص مخاطب بسازم یا روی رز بری خودم ؟ برای ارسال فیلم کوتاه باید فقط تو تنظیمات فیلم وارد شم و تنظیم کنم؟

 • سلام
  ببخشید من رزبری ام ٢ مدلB هست و رزبینم هم هفته پیش دانلود و بوتش کردم ولی بازم نود تلگرام یا منویی که در نظرات قبل گفتید ندارم کاریی که گفتید هم انجام دادم ولی نشد. چیکار کنم؟؟؟؟؟

 • با سلام و عرض خسته نباشید.
  من همه ای کار هایی که گفتینو انجام دادم در اخر بعد از deploy کردن led روشن شد و زیر نود های تلگرام کامند و تلگرامsender نوشت bot stopped. درحالی که بات رو استارت کرده بودم .
  الانم هرچی تو بات مینویسم on هیچ جوابی نمیاد و led کماکان روشنه لطفاً راهنمایی کنید متشکرم.

  • با سلام
   اینکه بعد از Deploy کردن ال ای دی روشن میشود بستگی به شیوه اتصال به پین‌های GPIO دارد. لطفا دقیق توضیح دهید که چطور اتصال داده‌اید. اگر زیر نودهای تلگرام Connected نوشته نشده است؛ در وارد کردن توکن تلگرام و تنظیمات ارتباط با ربات یه قسمتی را اشتباه رفته اید. بررسی کنید و مجددا پیام بگذارید.

   • سلام بله توکن ربات اشتباه وارد شده بود ولی الان مشکل دیگری دارم به این صورت که زیر نود های تلگرام conected مینویسد ولی با نود تلگرام کامند کار نمیکند من برای اطمینان اینکه به درستی متصل است به جای تلگرام کامند از تلگرام رسیور استفاده کردم که کار کرد البته با ارسال هر کلمه ای کار میکند . ولی با نود تلگرام کامند هیچ جوره کار نمیکنه و بازخودیم ارسال نمیکنه ومطمئن هستم که کامند را در رباط به درستی وارد میکنمو تنظیمات هم همانطور که گفته اید تنظیم کرده ام.

 • سلام
  من همه موارد را انجام دادم و زمانی که رو رزبری پای پلی کردم زیر نود تلگرام Connected نوشت و وقتی ال ای دی رو به پایه متصل کردم روشن شد ولی ربات پیغامی بعد از دستور نداد
  ایامیشه یه دستور برای خاموش کردنش باشه
  با تشکر

  • با سلام
   لطفا تنظیماتی را که در نود تریگر Trigger ست کرده‌اید، به صورت دقیق بیان کنید.

 • سلام.برای نود رد مشکل پیش اومد مجبور شدم رزبین رو دوباره فلش کنم رو مموری.رزبین بالا اومد ولی مشکل داره.هر بار که نصب میکنم بازم مشکل داره
  ایا چیزی هست که بشه کل سیستم رسپبری پای رو ریست کنه و همه اینا پاک بشه؟

 • سلام اقای طباطبایی
  من نمی توانم led را روشن کنم
  طبق توضیحات بالا flow را ایجاد کرده ام و با دستور /on نمیتوانم انرا روشن کنم
  البته chat id را هم نمی توانم پیدا کنم
  که اون مشکل دیگری باید باشد و بدون chatid هم به نظر میاد باید روشن بشه

  • با سلام
   تا زمانى که چت آیدى را در کدها ست نکرده باشید، نمیتوانید با ربات ارتباط برقرار کنید. براى دریافت چت آى دى با استفاده از نود دیباگ در خروجى و ارسال پیام از تلگرام درون خود رباتى که ساخته اید، همان پیام را در قسمت دیباگ نود رد به همراه چت آى دى مشاهده میکنید.

 • به نظر میاد command مربوطه یعنی on را نمی شناسد
  ایا این command برای بات باید تعریف شده باشد?
  در لیست commandهای بات این دستور باید وجود داشته باشد؟

  • با سلام
   خیر این موضوع از طرف برنامه باید تعریف شود، سپس همان کامنت را از طریق تلگرام ارسال میکنید. درضمن کامند حتما باید با بک اسلش همراه باشد.

   • سلام اقای طباطبایی
    من رزبری پای ٣ را مجددا نصب کردم و node-red را هم آپکرید کردم
    و طبق دستورالعمل بالا بات را ساختم و طبق دیاگرام سیستم را درست کردم ولی
    Led روشن نشد
    میشه لطفا راهنمایی بفرمایین
    ایا telegram command ایرادی ندارد

    • سلام مجدد
     پاسخ شما در کامنت قبلی داده شده است. ولی اگر تمایل دارید از این طریق رفع شود، از نودهایی که ساخته‌اید اسکرین شات گرفته و ارسال کنید.

 • باسلام
  من به تازگی این کیت رو خریداری کردم و مراحل بالا رو تا قبل از مرحله درج نود rpi gpio انجام دادم ولی همچی نودی برای من وجود نداره و تلاش کردم نود رو نصب کنم که پیدا نکردم لطفاً راهنمایی بفرمایید
  ممنون

 • با سلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم ایا میشه محیط اینترفیس یا همون UI که به صورت گرافیکی میبینم جهت کنترل پروژه رو خودمون طراحی کنیم از لحاظ گذاشتن آیتم ها و گرافیک برنامه اگر پاسخ مثبت است میشه راهنمایی بفرمایید با تشکر

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، بله محیط UI جهت طراحی یک رابط کاربری برای مدیریت دستگاه‌های مرتبط میباشد. محیط UI دارای ویژگی‌ها و ترفندهای زیادی است. از اینرو نمیتوان به صورت کامل در اینجا بیان کرد. اگر سوالی خاص دارید مطرح کنید و در غیر این صورت از آموزش ارتباط UI نود رد استفاده کنید.

 • سلام
  جناب اروند میشه از طریق بوت تلگرام برای سنسوری که به node mcu متصل هست مانیتورینگ لحظه ای گرفت یعنی تغیرات رو لحظه به لحظه مانیتورینگ کنه روی صفحه تلگرام؟

 • سلام اقای طباطبایی
  من مجددا رزبری پای ۳ خودم را راه اندازی نمودم .و node-red را هم بروزریانی کردم
  و با دقت مراحل گفته شده در بالا را اجرا کردم ولی کماکان
  نمی توانم led را روشن کنم
  میشه لطفا راهنمایی بفرمایین

 • سلام اقای طباطبایی
  من رزبری پای ٣ را مجددا نصب کردم و node-red را هم آپکرید کردم
  و طبق دستورالعمل بالا بات را ساختم و طبق دیاگرام سیستم را درست کردم ولی
  Led روشن نشد
  میشه لطفا راهنمایی بفرمایین
  ایا telegram command ایرادی ندارد

 • من این کیت رو خرید کردم جناب آروند فقط برای مودم هایی که قابلیت ریستارت شدن از طریق وای فای رو دارن آیا کتابخانه که از اون در آردینو استفاده میکنیم این قابلیت رو داره درصورت این که اتصال به اینترنت روی مودم وجود نباشد اون رو به صورت اتماتیک ریستارت کنه؟؟؟

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، جناب آقای اسماعیلی این پست مربوط به رزبری پای میباشد و ربطی به آردوینو ندارد. لطفا سوالات مرتبط با هر پست را مطرح کنید. برای اینکه آردوینو بتواند مودم را ریبوت کند، کار پیچیده‌ای است. و نیاز به چندین خط کدنویسی پیچیده دارد.

   • جناب اروند این قابلیت از طریق برنامه نویسی در آردینو هستش ؟؟؟ چون من هرچی سرچ کردم بوت تلگرام فقط قابلیت تایید اعتبار رو از طریق پرسش داره و نه پسورد .

    • سلام مجدد
     بله برای این منظور باید از طرف MCU رمز عبور ساخته شود و یا اینکه بر اساس چت آی دی تعریف شده، فقط پاسخ ارسال شود.

 • سلام.
  من برای اینکه اون led متصل به رزبری پای خاموش هم بشه تمام نود هارو کپی کردم و دوباره پیست کردم و فقط کد های توی نود هارو تغیر دادم و خیلی خوب جواب داد فقط نمیدونم چرا فقط یک بار این کارو انجام میده،یعنی با ارسل on روشن میکنه و با ارسال off خاموش میکنه ولی برای بار دوم که on رو میفرستم دیگه هیچ جوابی نمیگیرم و هیچ کاره انجام نمیده.
  میشه کمکم کنید؟

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، قبل از هر چیزی تنظیمات نود تریگر Trigger را بررسی و از همین طریق اعلام کنید. البته هر دو تریگر را منظورم هست.

   • نود تریگر اولی که مربوط به روشن کردن است در کادر مقابل send روی نامبر است و مقدار ان ۱ است و در کادر پایینی روی گزینه wait to be reset است و باقی کادر ها خالی اند و در نود تریگر دومی که مربوط به خاموش کردن است تنظیمات مانند نود تریگر اولی است فقط در کادر مقابل send عدد ۰ است.

    • با سلام
     این تنظیمات کاملا درست است. موضوع دیگری که میتوان به آن شک کرد، ورژن نرم افزار نود رد شماست. طی ۳ ماه اخیر، به روزرسانی‌های زیادی روی این نرم افزار انجام شده است. از این بابت ممکن است بخاطر ورژن باشد.

     • چطور میتونم درستش کنم.
      بهتر نیست داخل تلگرام صحبت کنیم تا هم سریعتر بشه سوال پرسید هم بشه عکس فرستاد

      • سلام مجدد
       متاسفانه چنین امکانی وجود ندارد. برای ارسال تصاویر میتوانید از فایل‌های اشتراکی استفاده کنید.

 • با سلام،
  من از طریق نود Telegram Sender و اتصال اون به نود دیباگ تونستم چت آیدی رو پیدا کنم و بات هم جواب رو فرستاد شما هم با وارد کردن این کد در قسمت import نود رد این کار رو انجام بدید فقط اینکه باید در نود Telegram Sender باید اسم ربات خودتون رو وارد کنید و بعد از اون در قسمت دیباگ نودرد نتیجه رو ببینید

  [{“id”:”c0da3c22.536dc”,”type”:”telegram sender”,”z”:”1d981978.0ddb37″,”name”:””,”bot”:””,”x”:311,”y”:534,”wires”:[[“a760ab7a.3eac38”]]},{“id”:”a760ab7a.3eac38″,”type”:”debug”,”z”:”1d981978.0ddb37″,”name”:””,”active”:true,”console”:”false”,”complete”:”false”,”x”:552,”y”:543,”wires”:[]}]

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، البته برای دریافت چت آی دی تلگرام چند روش مختلف وجود دارد. بسیار از این موضوع خوشحال هستیم. سعی کنید که برنامه‌تان را توسعه دهید و سوالاتتان را از همین طریق مطرح کنید.

 • البته این هست
  [{“id”:”de7a23ae.d73b”,”type”:”debug”,”z”:”1d981978.0ddb37″,”name”:””,”active”:true,”console”:”false”,”complete”:”false”,”x”:641,”y”:643,”wires”:[]},{“id”:”2f6748c9.c33328″,”type”:”telegram sender”,”z”:”1d981978.0ddb37″,”name”:””,”bot”:””,”x”:318,”y”:640,”wires”:[[“de7a23ae.d73b”]]}]

 • سلام من چند بار تست کردم ولی ارور Flows stopped due to missing node types. Check logs for detailsداره لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، دستورات آپدیت را اجرا کنید و در آخر دستور آپدیت نود رد را اجرا کنید. سپس ریبوت کرده و چنانچه مشکل همچنان پابرجا بود، از همین طریق اقدام کنید.

 • سلام خسته نباشید
  من یه مشکل دارم
  زیر نود سریال یا نود تلگرام نمی نویسه connected
  تنظیمات درست هست
  یه بار نوشت ولی دیگه ننوشت

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، نرم افزار نود رد را ریست کنید. در صورت نیاز برد رزبری پای Raspberry Pi را هم ریبوت کنید. اگر مورد رفع نشد، ورژن نرم افزار نود رد را بیان کنید.

 • ممنون از پاسختون
  با اردوینو هستم
  Node-RED version: v0.17.5
  Node.js version: v6.11.2
  بار ها ریست کردم
  ولی نشد

  • سلامت باشید، لطفا API تمام نودها را چک کنید. سپس اسم بات ها در هر نود چک کنید. در غیر اینصورت از منو Node-RED وارد Manage Palette شوید.
   سپس در قسمت Node , نود تلگرام بات را سرچ کنید و اگر به آخرین نسخه آپدیت نشده باشد ، گزینه آپدیت را در توضیحات خواهید دید، آن را انتخاب و آپدیت کنید.

  • با سلام
   جناب آقای شریف‌زاده از توجه شما ممنونم، امیدوارم مورد استفاده کاربران قرار بگیرد. همچنین چنانچه تمایل به انتشار آموزش این محتوا را دارید از قسمت همکاری در بالای صفحه استفاده کنید.

 • سلام وقت بخیر
  ضمن عرض ارادت و خسته نباشید یک سوال دارم
  آیا امکان این هست در محیط شبیه سازی بدون داشتن برد رزبری پای پروزه های رو تست کرد ؟
  و اینکه این برد ها قیمتشون چقدره … از کجا میشه تهیه کرد و کدوم برد مناسب خرید هست

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، برای این منظور بستگی به زبان برنامه نویسی شما دارد. اکثر نرم افزارها قابلیت شبیه سازی مجازی را دارند. ولی پروژه‌های آموزش داده شده در دیجی اسپارک، تا این لحظه باید به صورت فیزیکی تست شوند. برای اطلاع از قیمت بردها به شاخه بردهای امبدد در دانشجو کیت مراجعه کنید. برای تهیه هم بهترین گزینه‌ها آردوینو Arduino و رزبری پای Raspberry Pi است. که بسته به نیاز اگر دقیق‌تر توضیح دهید. راهنمایی جامع‌تری خواهیم داشت.
   شاد و پیروز باشید.

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، لطفا ارور دریافتی را شرح دهید و مراحل را هم همینظور، تا بتوانم راهنمایی کنم.

 • با عرض سلام و ادب
  من با رزبری ۲ مشغول کار هستم و تمام مراحل بالا شامل اپدیت کردن نودرد و مراحل پروژه را انجام دادم اکنون قسمت مبهم برای من قسمت token در تنظیمات تلگرام کامند است که نمیدانم چگونه باید پر شود در ضمن در قسمت دیباگ در سمت راست صفحه هیچ اطلاعاتی وجود ندارد و همواره خالیست . پیشاپیش از کمک و راهنمایی شما ممنونم

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، توکن تلگرام، پس از ساختن ربات تلگرام در اختیار شما قرار خواهد گرفت، کافیست توکن را در قسمت تنظیمات نود تلگرام وارد کنید. بعد از آن و برقراری اتصالات، در دیباگ میتوانید پیام ها را مشاهده کنید.

 • با عرض سلام و احترام
  ضمن تشکر از راهنمایی شما این مرحله از ارتباط انجام شد . حالا من نیاز دارم که یک فایل ویدئو از بات تلگرام برای رزبری بفرستم و در فلش متصل به رزبری ذخیره کنم لطفا راهنماییم کنید و سئوال دوم اینکه بلوک تریگر چه نقشی داره و ایا نمیشه خروجی تلگرام کامند رو مستقیما به ماژول فانکشن متصل کرد؟ممنون

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، و عذرخواهی بابت تاخیر در پاسخ گویی، تا جایی که بنده اطلاع دارم، برای این موضوع باید از همان نود فانکشن استفاده کنید و موارد را در آنجا کدنویسی کنید.
   در مورد نود تریگر برای تبدیل مفهوم تلگرام کامند به دیتای دیجیتال است. نمیتوان آن را حذف کرد.

 • با سلام وتشکر بابت راهنماییهای قبلی
  برای انتقال فیلم از بت تلگرام به رسپبری و ذخیره کردن ان در فلش متصل به رسپبری باید چه دستوراتی در بلوک فانکشن استفاده کنم ؟

 • سلام،
  منم هر کاری گفتین انجام دادم، به محض این که Deploy می کنیم ال ای دی روشن میشه ( که این هم عجیبه) بعد واسه تست دستی خاموشش می کنیم و بعد از طریق بات تلگرام هر چی دستور می دیم انگار نه انگار
  Node-RED هم بروز رسانی شده
  این هم عکس پروژه و log اش
  ‎۱۱‎/‎۱۵‎/‎۲۰۱۷‎ ‎۲‎:‎۰۷‎:‎۲۷‎ ‎PMnode: 36b347d3.c229f
  msg : Object
  object
  payload: object
  chatId: 99596650
  messageId: 37
  type: “message”
  content: “/on”
  originalMessage: object
  message_id: 37
  from: object
  id: 99596650
  is_bot: false
  first_name: “Hamid”
  last_name: “Sadeghi”
  username: “sadeghi_hm”
  language_code: “en-US”
  chat: object
  id: 99596650
  first_name: “Hamid”
  last_name: “Sadeghi”
  username: “sadeghi_hm”
  type: “private”
  date: 1510742240
  text: “/on”
  entities: array[1]
  ۰: object
  offset: 0
  length: 3
  type: “bot_command”
  _msgid: “e5a12123.6f9cc

  این هم تصویر پروژه:
  https://www.dropbox.com/s/85fqygqkeo73sge/raspberry_telegram_node-red.jpg?dl=0

 • با سلام مجدد
  بالاخره پروژه رو راه انداختم، ولی انگار قابل اعتماد نیست، منظورم اینه که بعضی وقت ها گیر می کنه! آیا می دونین چرا؟

  در ضمن خواستم اون رو تعمیم بدم و کاری کنم که وقتی کلمه on رو توی تلگرام میزنیم led روشن بشه و وقتی off رو وارد میکنیم خاموش بشه و در غیر این صورت بگه ” چنین دستوری امکان پذیر نمی باشد”
  براتون flow خودم رو export تو clipoard کردم و همین جا paste اش می کنم تا بتونین اون رو کپی و import کنین
  لطفا راهنمایی کنین که چرا وقتی کلمه off و یا هر کلمه دیگری به جز on که برای روشن شدنش هست رو وارد میکنیم پیغام “چنین دستوری امکان پذیر نمی باشد” رو نمایش می ده ؟!

  راستی توی flow زیر عبارات فارسی که در توابع اومده علامت سوال خورده بعد از این که اون رو import کردین داخل خود تابع ها برین و متن درست رو به جای علامت سوال ها وارد کنید
  ممنون

  [
  {
  “id”: “602c2d7d.36c63c”,
  “type”: “tab”,
  “label”: “Flow 1”
  },
  {
  “id”: “2438de83.e2fc56”,
  “type”: “telegram command”,
  “z”: “602c2d7d.36c63c”,
  “name”: “”,
  “command”: “on”,
  “bot”: “b6756484.e9bf08”,
  “x”: 90,
  “y”: 220,
  “wires”: [
  [
  “ef235d2c.779618”
  ],
  [
  “fa653bcc.ef4af8”
  ]
  ]
  },
  {
  “id”: “ef235d2c.779618”,
  “type”: “trigger”,
  “z”: “602c2d7d.36c63c”,
  “op1”: “1”,
  “op2”: “0”,
  “op1type”: “str”,
  “op2type”: “str”,
  “duration”: “0”,
  “extend”: false,
  “units”: “ms”,
  “reset”: “”,
  “name”: “”,
  “x”: 420,
  “y”: 80,
  “wires”: [
  [
  “۲f49905e.3ca51c”,
  “۱۱۶۴۸۹۶f.91707b”
  ]
  ]
  },
  {
  “id”: “f320f5b2.3e7778”,
  “type”: “trigger”,
  “z”: “602c2d7d.36c63c”,
  “op1”: “0”,
  “op2”: “0”,
  “op1type”: “str”,
  “op2type”: “str”,
  “duration”: “0”,
  “extend”: false,
  “units”: “ms”,
  “reset”: “”,
  “name”: “”,
  “x”: 440,
  “y”: 220,
  “wires”: [
  [
  “۲f49905e.3ca51c”,
  “۴۲۲ddca2.327874”
  ]
  ]
  },
  {
  “id”: “2f49905e.3ca51c”,
  “type”: “rpi-gpio out”,
  “z”: “602c2d7d.36c63c”,
  “name”: “”,
  “pin”: “11”,
  “set”: true,
  “level”: “0”,
  “freq”: “”,
  “out”: “out”,
  “x”: 600,
  “y”: 140,
  “wires”: []
  },
  {
  “id”: “1164896f.91707b”,
  “type”: “function”,
  “z”: “602c2d7d.36c63c”,
  “name”: “”,
  “func”: “msg.payload = { \”chatId\”: 99596650, \”type\”: \”message\”, \”content\”: \”???? ??\” };\nreturn msg;”,
  “outputs”: 1,
  “noerr”: 0,
  “x”: 710,
  “y”: 80,
  “wires”: [
  [
  “۱۲۹۱۹۱۹۴٫۵f250e”
  ]
  ]
  },
  {
  “id”: “422ddca2.327874”,
  “type”: “function”,
  “z”: “602c2d7d.36c63c”,
  “name”: “”,
  “func”: “msg.payload = { \”chatId\”: 99596650, \”type\”: \”message\”, \”content\”: \”????? ??\” };\nreturn msg;”,
  “outputs”: 1,
  “noerr”: 0,
  “x”: 710,
  “y”: 220,
  “wires”: [
  [
  “۱۲۹۱۹۱۹۴٫۵f250e”
  ]
  ]
  },
  {
  “id”: “12919194.5f250e”,
  “type”: “telegram sender”,
  “z”: “602c2d7d.36c63c”,
  “name”: “”,
  “bot”: “b6756484.e9bf08”,
  “x”: 970,
  “y”: 220,
  “wires”: [
  []
  ]
  },
  {
  “id”: “fa653bcc.ef4af8”,
  “type”: “switch”,
  “z”: “602c2d7d.36c63c”,
  “name”: “”,
  “property”: “payload”,
  “propertyType”: “msg”,
  “rules”: [
  {
  “t”: “eq”,
  “v”: “off”,
  “vt”: “msg”
  },
  {
  “t”: “neq”,
  “v”: “off”,
  “vt”: “msg”
  }
  ],
  “checkall”: “false”,
  “outputs”: 2,
  “x”: 210,
  “y”: 360,
  “wires”: [
  [
  “f320f5b2.3e7778”
  ],
  [
  “۵۲d61263.c870f8”
  ]
  ]
  },
  {
  “id”: “52d61263.c870f8”,
  “type”: “function”,
  “z”: “602c2d7d.36c63c”,
  “name”: “”,
  “func”: “msg.payload = { \”chatId\”: 99596650, \”type\”: \”message\”, \”content\”: \”???? ?????? ???? ?????\” };\nreturn msg;”,
  “outputs”: 1,
  “noerr”: 0,
  “x”: 730,
  “y”: 360,
  “wires”: [
  [
  “۱۲۹۱۹۱۹۴٫۵f250e”
  ]
  ]
  },
  {
  “id”: “b6756484.e9bf08”,
  “type”: “telegram bot”,
  “z”: “”,
  “botname”: “hanna_Schmitz_bot”,
  “usernames”: “”,
  “chatids”: “”
  }
  ]

 • سلام من تمام مراحل رو با دقت انجام دادم ولی در قسمت دیباگ با پیام Credential type ‘telegram bot’ is not registered مواجه میشم در صورتی که api رو درست وارد کردم

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، بنده تا به حال با این ارور مواجه نشده‌ام. لطفا این موارد را بررسی کنید. پس از Deploy کردن، زیر نودهای تلگرام عبارت Connected نمایان میشود یا خیر

 • سلام ممنون بابت آموزشتتون
  فقط من یه مشکلی دارم
  ال ای دی فقط یک بار روشن و خاموش میشه ( یعنی بعد از یک بار فرمان “روشن” و یک بار فرمان “خاموش” دیگه کار نمی کنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید(:

 • سلام
  من یه مشکلی دارم , node-red یه اروری ( flows stopped due to missing node types. check logs for detalis.)به این شکل میده لطفا راهنمایی کنید

 • با سلام سوالی دارم اونم در مورد اینکه ایا می توانم فرمت ضبط دوربین رزبری را عوض کنم از h264 به سایر فرمت ها استفاده بشه
  چون مشکل عدم پخش فرمت در تلگرام دارم و اصلا آن را پخش نمی کند در تلگرام

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، برای تغییر فرمت تصاویر در رزبری پای چند روش وجود دارد. یکی از روش‌ها استفاده از کامند
   ffmpeg -r 30 -i video_in.h264 -vcodec copy video_out.mp4
   میباشد.

 • سلام وقت بخیر
  من میخوام با رزبری روبات رو کنترل کنم از راه دور و تصویر دوربین رزبری رو روی دسکتاپ لپتاپ هم داشته باشم. تا حالا این پروژه رو انجام دادید؟
  یا فایلی مطلبی برای راهنمایی دارید؟
  متشکر

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، این آموزش برای مدیریت برد رزبری پای با ربات تلگرام است. در حقیقت این ربات تلگرام به عنوان یک دستیار برای ایجاد ارتباط از راه دور بایک یا چند سخت افزار است. اینکه شما با برد رزبری پای ربات تلگرام را کنترل کنید، چه ارزشی ایجاد می‌کند؟ البته فراموش نشود که در این آموزش ارتباط به صورت دو طرفه است. ولی به این معنی نیست که نتوانید با برد رزبری پای همزمان کار کنید.

 • سلام ممنون از سایت خوبتون
  برای من فقط دستور offیکبار کار میکنه! واینکه ربات هیچ پاسخ متنی برام ارسال نمیکنه؟

  • با سلام و تشکر از شما جناب آقای شجاعی
   در این خصوص چندین روش وجود دارد، یک اقدام از طریق تنظیمات بات در تلگرام و دیگری اقدام از طریق کدهایی که از وب سرور برای تلگرام ارسال میشوند. اگر فرصت شد در کارگاه هفته آینده آموزش میدهیم.

 • با سلام و ممنون از آموزش خوبتون من نود ردرو روی ویندوز نصب کردم با رباتی که روی تلگرام ویندوز هست (نود رد و تلگرام هردو نصب روی یک سیستم )کانکت میشه و پیام میده ولی با ربات روی سیستم دیگه (تبلت- اینترنت gprs) پیام کانکت میده ولی پاسخی دریافت نمیکنه باتشکر

 • سلام بنده تمام مراحل را طبق اموزش شما اجرا کردم و زیر تلگرام کاماند پیغام connected نمایان شده و چت ادی ربات خود را جایگزین اعداد در متنی که باید در فانکشن قرار دهیم کردم ولی به محض دیپلوی کردن led که به پایه های ۶(gnd) و ۱۱ رزپری متصل کردم روشن میشود و با ارسال /on به ربات، ربات پاسخی نمیدهد و چراغ همچنان روشن میماند. اشکال کار کجاست؟ تشکر

 • سلام و ممنون از آموزش خوبتون
  من قادر به دریافت chatID نیستم
  یعنی نفهمیدم چجوری باید بدستش بیارم
  اگر میشه راهنماییم کنین

  • با سلام و تشکر ازشما
   در این خصوص پیشتر در کامنت‌های بالا توضیح داده‌ام. کافیست نود Telegram Receiver را به نود Massage Payload اتصال دهید و Deploy کنید. بعد از این کار وارد تلگرام شده و یک پیام توسط رباتی که ساخته‌اید ارسال کنید. در ستون دیباگ Debug سمت راست NodeRed، پیغام ارسالی به همراه چت آی دی نمایش داده خواهد شد. پس از انجام این موارد، اطلاع رسانی کنید.

   • سلام
    خیلی ممنونم از پاسخ شما
    من مراحل رو انجام دادم و جواب گرفتم
    مراحل رو به نحوی تغییر دادم که بتونم LED رو هم خاموش کنم و هم روشن
    ولی فقط یکبار اینکار انجام میشه
    یعنی اول روشنه بعد فرمان خاموش رو میفرستم خاموش میشه دوباره روشن رو میفرستم و روشن میشه
    ولی اگه باز خاموش روبفرستم اتفاقی نمیفته
    میشه ازتون خواهش کنم راهنماییم کنین چگونه میتونم برنامه رو تغییر بدم که به صورت متوالی فرمان بگیره و عمل کنه ؟

    • سلام مجدد
     خواهش می‌کنم. پیرو تجربه بنده، اگر پشت سرهم و بدون وقفه از تلگرام به برد فرمان ارسال کنید؛ باعث بروز چنین مشکلی می‌شود. برای رفع چند راه حل وجود دارد، یکی اینترنت مطمئن، دیگری استفاده از رم سرعت بالا در برد رزبری پای این دو نکته خیلی اهمیت دارند.

     • تشکر مجدد
      ببخشید من از رزبری پای ۳ B استفاده میکنم
      و نیاز دارم که فرمان هارو پشت سر هم استفاده کنم
      مثلا چند بار خاموش و روشن کنم ال ای دی رو
      اینترنت مشکلی نداره
      ولی منظورتون رو از رم سرعت بالا متوجه نشدم

 • سلام ممنون از آموزش های خوبتون
  میشه راهنمایی کنید حالا که تلگرام فیلتره چطور میتونیم از ربات تلگرام در پروژه هامون استفاده کنیم؟ چون وقتی فیلترشکنم روشن می کنم نرم افزار Node-Red از دسترس خارج میشه

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  میخواستم بدونم الان که تلگرام فیلتر هست چطوری میشه به vpn در رزبری وصل شد؟ بنده میتونم از طریق l2tp و anyconnect سیسکو به رزبری متصل شم.که متاسفانه سرور های l2tp اون شرکت فیلتر هست بر روی تلگرام.ایا روشی هست در رزبری که دور زد یا از طریق anyconnect متصل شد؟متاسفانه هر روشی استفاده میکنم جواب نمیده

   • با سلام.
    میشه یک آموزش برا نصب و راه اندازی و ی پ ی ا ن هم بذارید؟
    چون عملا نمیتونیم از این تلگرام و تویتر و … استفاده کنیم.
    تو اینترنت سرچ کردم خیلی پیچیده میگن.
    واقعا نیازه.
    اگه خودتون باهاش کار کردین لطفا بی نصیبمون نذارید.

 • سلام
  ببخشید با هزار بدبختی vpn نصب کردم
  الآن سایت خود تلگرام رو باز می کنه ولی برنامه کار نمی کنه
  زیر نود ها می نویسه ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍polling error
  چت آیدی ربات با چت آیدی خودم متفاوته؟ چون با استفاده از یک ربات چت آیدی بدست اومد ولی نمی دونم مال تلگرام خودمه یا رباتی که ساختم
  چون از روشی که شما گفتین هم کار نمی کنه که بشه چت آیدی بدست آورد

  • با سلام
   در این صورت اتصال برد رزبری پای به VPN انجام نشده است. در خصوص چت آی دی هم قضیه به این صورت می‌باشد. هر شماره تلفن یا هر کاربر در تلگرام دارای یک چت آیدی منحصر به فرد می‌باشد. بنابراین ربطی به ربات تلگرام ندارد.

 • برای نصب cisco anyconnect از طریق terminal:
  sudo /sbin/modprobe tun
  sudo apt-get install openconnect
  بعد از نصب برای اتصال از دستور زیر استفاده کنید:
  sudo openconnect {servere morede nazar} –servercert sha256:f7abff0f4750478e3191e042c4a52afd252fb62901fb4c53c9176361993fe5f0

  و در آخر هم از شما username و password خواسته میشه.
  فعلا این مناسب ترین راه برای استفاده از فیلترشکن در raspberry pi هست. عالی کار میکنه فقط یکم سیستم سنگین میشه

 • سلام
  من تمام مراحل پروژه رو انجام دادم ، فقط دو تا مشکل هست :
  ۱- یکی اینکه اصلا به محض اینکه دپلوی رو میزنم ، ال ای دی روشن میشه بنابراین به دستور ربات تلگرام توجهی نمیشه !
  ۲- وقتی به ربات دستور رو میفرستم پاسخی از ربات دریافت نمیشه !

 • سلام لطفا نحوه نصب vpn بر روی رزبری رو اموزش بدید برای اجرای این پروژه چون تلگرام فیلتره شدیدا نیاز هست.ممنون