آموزش رزبری پای رزبری پای پروژه رزبری پای

ماینینگ بیت کوین BitCoin با برد رزبری پای Raspberry pi

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

آیا میخواهید تا به ماینینگ بپردازید و شانس خود را در پیدا کردن بیت کوین ها امتحان کنید؟ اگر یک رزبری پای دارید که از آن استفاده‌ای نمیکنید میتوانید آن را به سیستم مخصوص ماین کردن بیت کوین تبدیل کرده و از آن استفاده کنید. در ادامه با وب سایت مرجع رزبری پای Raspberry Pi ، دیجى اسپارک همراه باشید.

 

مرحله ۱ : بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست Bitcoin

اگر هنوز نمیدانید bitcoin یک ارز کاملاً مجازی است که در سال ۲۰۰۹ پدید آمده است. بیت کوین در چند سال اخیر بسیار سر زبان‌ها افتاده است و کمتر کسی است که در مورد آن نشنیده باشد و بسیار محبوب است از جهت اینکه یکی از روش‌های کسب درآمد به صورت رایگان است. و با درآمد آن میتوانید برای سرویس های اینترنتی هزینه کنید. یعنی پولی رایگان را برای سرویس هایی غیر رایگان مصرف کنید. اخیراً مقدار آن بسیار زیاد شده است.

 

دو راه برای یافتن بیت کوین Bitcoin وجود دارد :

– خرید آن‌ها از صرافی ها که مراحل استفاده آن فقط شامل تبدیل پول شما به کوین است.

– ماین کردن یا استخراح آن‌ها که یک فرآیند معامله در blockchain میباشد.

 

از آنجایی که سیستم بیت کوین غیرمتمرکز است هر معامله به صورت همگانی قابل مشاهده است . Blockchain دارای تمامی بیت کوین هایی است که بین کاربران رد و بدل می‌شود و نقش بانک را دارد و میتواند تمام بیت کوین های کشف شده را مشاهده کند  با این حال از آنجایی که سرور مرکزی برای اینکار وجود ندارد بیت کوین یک چیز کاملاً خود مختار محسوب خواهد شد. این که آنها را پیدا کنند دقیقا کار معدنچیان بیت کوین است و هیچ کس جز آنها قبلا یک بیت کوین کشف شده را مشاهده نکرده است. 

 

مرحله ۲ : موارد مورد نیاز

– اکانت pool

– کیف پول بیت کوین

برد رزبری پای

– ماینر بیت کوین USB

 

مرحله ۳ : ساخت یک اکانت

ساخت اکانت بیت کوین Bitcoin

سه مورد نیاز است :

دانلود کردن کیف پول بیت کوین

ساخت یک pool account

حساب کاربری بیت کوین Bitcoin

تنظیمات پرداخت و worker

 

دانلود کیف پول بیت کوینی

کیف پول برنامه‌ای است که در سیستم شما نصب شده و به شما آدرس کیف پول را ارئه میدهد. این مورد یک رشته از عدد ها و حروف است که میتوانید با آن از بیت کوین ها استفاده کنید. کلاینت سیستم خود را از آدرس زیر میتوانید دانلود کنید.  bitcoin

پس از نصب کیف پول نیاز دارید تا فایلی به نام wallet.dat را ذخیره کنید و این فایل را در جایی امن نگهداری کنید. چرا که این فایل حاوی آدرس مخصوص کیف پول شماست و تمامی بیت کوین هایی که ماین میکنید در آن ذخیره می‌شوند و نمیتوانید بیت کوین هایی که پیدا کردید را ریکاور یا بازیابی کنید. سپس باید یک اکانت pool برای خود بسازید. Pool یا استخر جایی است که تعداد زیادی ماینر در آن فعالیت دارند و با این روش زودتر میتوانید بیت کوین پیدا کنید. تعداد زیادی pool برای اینکار وجود دارد. ما در این آموزش از slush pool استفاده میکنیم.

 

تنظیمات پرداخت بیت کوین

پس از اینکه pool account خود را ساختید شما نیاز به وارد کردن یونیک آدرس کیف پول خود در قسمت bitcoin payout دارید.

 

ساخت اکانت کارگر

مرحله بعدی ساخت اکانت کارگر یا worker است. بدون اکانت pool شما قابلیتی دارید که میتوانید چیزی به نام wroker برای هر ماینر بیت کوین تعریف کنید و شما قادر می‌شوید تا تمامی آن‌ها را به صورت جداگانه کنترل و مانیتور کنید. هر کارگر یوزنیم و پسورد مخصوص خود را دارد که میتوانید آن را خودتان تعریف کنید. حال شما میتوانید رزبری پای خود را برای ماینینگ بیت کوین تنظیم کنید.

 

مرحله ۴ : تنظیم رزبری پای

تنظیم رزبری پای برای بیت کوین Bitcoin

با یک نصب تازه از سیستم عامل رزبین روی رزبری پای استفاده کنید. اگر نمیدانید چطور باید اینکار را انجام دهید میتوانید برای آن در اینترنت جستجو کنید. اگر شما نقشه ای برای استفاده از بیش از یک رزبری پای را برای ماینینگ دارید میتوانید از هاب USB استفاده کنید چرا که ماین کردن بسته به قدرت سیستم شما دارد و هرچه سیستمی قویتر برای اینکار داشته باشید شانس پیدا کردن یک بیت کوین برای شما افزایش پیدا میکند. با استفاده از ماینر usb تمام چیز های مورد نیاز شما نصب شده است و نیاز به انجام کار خاصی ندارید.

 

مرحله ۵ : نصب کتابخانه‌های مورد نیاز

ماینری که میخواهید نصب کنید به صورت فایل سورس ارائه می‌شود که بدین معنی است که باید برنامه را به کد های باینری کامپایل کنید تا بتوانید آن را اجرا نمایید. وابستگی‌های زیادی برای اینکار استفاده خواهند شد که از جمله آن‌ها میتوان به کتابخانه‌های مورد نیاز برای برنامه و … اشاره کرد. خوشبختانه شما از رزبین استفاده میکنید. پس میتوانید به صورت کاملاً ساده ترمینال مخصوص رزبری را باز کرده و عبارت های زیر را به ترتیب تایپ کنید

sudo apt-get update

sudo apt-get install autoconf autogen libtool uthash-dev libjansson-dev libcurl4-openssl-dev libusb-dev libncurses-dev git-core –y

این مراحل چند دقیقه زمان را از شما خواهند گرفت تا تکمیل شوند.

 

مرحله ۶ : نصب BFGminer

نصب BFGminer برای بیت کوین در رزبری پای

پس از آنکه تمامی پیش نیاز ها نصب شدند حال زمان دانلود و نصب bfgminer رسیده است. در ترمینال عبارت زیر را تایپ کنید و این مراحل نیازمند کمی صبوری برای تکمیل شدن هستند

git clone https://github.com/luke-jr/bfgminer.git
cd bfgminer

./autogen.sh

./configure

make

پس از آن صفجه ای برای شما باز خواهد شد که در آن میتوانید استخراج را شروع کنید.

 

مرحله ۷ : شروع استخراج بیت کوین

 

استخراج بیت کوین bitcoin

استخراج بیت کوین bitcoin بخش 2

حال شما آماده استخراج هستید. برای اینکه از pool مخصوص slush استفاده کنید میتوانید دستور زیر را وادر نمایید.

./bfgminer -o stratum.bitcoin.cz:3333 -O username.worker:password -S all

یوزرنیم شما از دوقسمت تشکیل شده است یوزرنیمی که برای pool استفاده می‌شود و یوزرنیم wroker نیز دیگر یوزرنیمی است که باید استفاده کنید.

پس از آن در روی صفحه اطلاعات میان کردن را مشاهده میکنید که از جمله آن‌ها میتوان به سرعت ماین کردن و اطلاعات اضافی مورد نیاز اشاره کرد

 

مرحله ۸ : نتیجه بیت کوین

 

برد رزبری پای Raspberry pi برای بیت کوین

با استفاده از مراحل بالا میتوانید به ماینینگی کاملاً مقرون به صرفه بپردازید. برای پیدا کردن یک بیت کوین در رزبری به ۲٫۵ وات انرژی نیاز دارید در حالیکه این مقدار در سیستم‌های معمولی ۷۰۰ وات میباشد و باز هم به سخت‌افزار مورد استفاده شما بستگی خواهد داشت . شما همچنین میتوانید برای رزبری خود lcd کاراکتری نیز در نظر بگیرید تا بتوانید سرعت و اطلاعات را در عین مصرف کم و بدون استفاده از lcd ها بزرگ کامپیوتر مشاهده کنید.

 

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰۸ دیدگاه

 • سلام
  خیلی ممنونم، واقعا باحوصله و کاربردی توضیح دادید.

  میشه بفرمایید که رزبری کی در فروشگاه موجود میشه؟

  ممنون

 • چجوری کار میکنه؟
  باید وصلش کنیم به لپتاپ یا ال سی دی جداگونه واسش بگیریم؟
  و اینکه چقد زمان میبره تا به یه بیت کوین برسیم؟

  • نوه کارکردن رو که در مقاله ذکر کردیم یه سری رمز هش شده وجود داره که اگه بشکنیدشون و به رمز مشخص شده برسید براتون بیت کوین در نظر گرفته میشه.
   رزبری رو میتوانید با ssh و یا vnc بهش وصل بشید و یا اگر مانیتور اضافی دارید اونو به مانیتور متصل کنید. با این حال همونطور که در آموزش هم گفته شده میتونید از یک lcd کاراکتری استفاده کنید تا روند ماینینگ بیت کوینتون رو زیر نظر داشته باشید و از سرعت و مشخصات سیستم خبر دار بشید که این بستگی به خلاقیت شخص در این کارها داره که چه چیزی دوست داشته باشه بسازه.
   زمانش معلوم نیس ولی خب هرچه سیستم شما قوی تر باشه زود تر به یک کوین میرسید ؛ افراد حرفه ای با کلاستر کردن رزبری ها و یا استفاده از سرور ها قدرتمند به ماینینگ میپردازن تا شانسشون در پیدا کردن یک کوین بیشتر بشه.

  • خریدش دلخواهه ؛ میتونید برای اینکه اطلاعات رو نشون بده و نیاز به مانیتور و لوازم دست و پا گیر نداشته باشید بخرید و نصبش کنید و با برنامه ریزی دلخواهتون اطلاعات مورد نیاز رو همیشه و به راحتی ببینید.
   فعلا موجود نیست این محصول اما در هفته آینده وارد فروشگاه میشه

 • سلام
  یه چند تا سوال
  ۱٫ماینر بیت کوین یو اس بی از کجا بیارم
  ۲٫میتونم از مانیتور معمولی استفاده کنم
  ۳٫اگه از مانیتور معمولی استفاده کنم خب VGA هس ولی رزبری HDMI با تبدیل حل میشه
  ممنون

 • من یخورده برا ماینر تحقیق کردم این یه تراشه ASIC هست
  برای مثال اینو گوگل کنید
  Avalon nano 3
  این تراشه رو از کجا بیاریم

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، اطلاعاتی در این زمینه موجود نمیباشد، همچینین این موضوع به پهنای باند و سرعت اینترنت شما بستگی دارد.

 • با سلام و خسته نباشید
  چنتا سوال داشتم درباره ماینینگ
  ۱ : فرمول محاسبه مقدار هش با سخت افزار به چه شکله
  ۲ : هر رزبری پای ۳ چه مقدار هش بر ثانیه انجام میده برای مثال (MH/s یا GH/s)
  ۳: ویندوز ۱۰ برای رزبری از کجا میتونم تهیه کنم ؟ و اینکه نصب ویندوز از سرعت پردازش رزبری کم میکنه یا نه مثل سیستم عامل خوده رزبری هستش؟
  ۴ : کلاستر کردن رزبری قدرت GPU رزبری هم افزایش میده یا نه ؟ چون اصل ماینینگ با GPU هست میخواستم بدونم چطور میتونم قویتر کنم رزبریرو

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، آن زمان که تیم ما روی این موضوع کار میکرد، با انتشار چند مطلب مختلف در مورد بیت کوین با واکنش مسئولین مواجه شدیم و تصمیم بر آن گرفتیم که از این موضوع خارج شویم. این سوال‌هایی که میپرسید هم به ترتیب بنده پاسخ شما را خواهم داد.
   ۱- اطلاع دقیقی ندارم ولی تا جایی که میدانم بستگی به قدرت پردازش cpu دارد.
   ۲- بهتر است چندین رزبری پای را کلاستر کنید.
   ۳- اصلا برای رزبری پای پیشنهاد نمیشود. ویندوز ارایه شده فقط هسته ویندوزی دارد و تصورات گرافیکی از آن نداشته باشید.
   ۴- بله افزایش میدهد.

   • سلام جناب مهندس وقت بخیر با توجه به وضعیت موجود که ماینینگ وقتگیر و سخت شده است آیا امکان ماینینگ با رزبری پای هستش؟(هزینه اینترنت و برق را رایگان در نظر بگیرید).

    • با سلام
     ضمن تشکر از توجه شما، برد رزبری پای اولین و بهترین انتخاب از لحاظ اقتصادی برای ماینینگ هست. البته تا این لحظه، نکته مهم اینجاست که با یک برد رزبری پای Raspberry Pi نمیتوانید مانینگ کنید، برای دریافت بهترین نتیجه باید حتما کلاستر کنید. چرا که ماینینگ با قدرت CPU رابطه مستقیم دارد.

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، بله مشکلی ندارد. بسیاری از کاربران در حال ماینینگ هستند. ولی نکته مهم اینجاست که این ارز در چند ماه گذشته بسیار ارزشمند و ماینینگ آن بسیار سخت شده است.

 • سلام
  خواستم ببینم میشه با رزبری پای بیت کوین یا دیگر ارزهای مجازی رو ماین کرد؟؟ و هش ریت هر کدوم چقدره؟؟
  خواهشا جواب بدین⚘

 • سلام جناب مهندس
  تشکر از آموزش خوبتون و وقتی که برای آموزش گذاشتید
  ۱٫ چطوری و از کجا میشه “ماینر بیت کوین USB” رو تهیه کرد ؟
  ۲٫ ورژن ریزبری فرق می کنه ۲ باشه یا ۳ ؟

  پیروز و سربلند باشید

   • تشکر از اینکه وقت میزارید و جواب میدید
    ۱٫ اگر اون سخت افزار نباشه با خود ریزبری فکر نمی کنم چندان ارزش داشته باشه .!
    ۲٫ بله فعلا برای ماین به تنهایی و اگر جوابگو باشه برای کلاستر کردن .

       • جناب مهندس باز هم سلام
        و تشکر از توجه و حوصله ای که به خرج میدید

        و معذرت بابت عجله در پرسیدن سوال
        من تو سوال قبل می خواستم ازتون بپرسم امکانت اتصال کارت گرافیک اکستنال به دستگاه وجود داره (اشتباهی بیان کردم آنبرد) .
        ریزبری ها چنین سخت افزار ها رو پشتیبانی می کنن ؟

        • با سلام
         خواهش می‌کنم، پاسخ دادن به شما کاربران بخشی از تعهدات دیجی اسپارک است. در خصوص اتصال کارت گرافیکی به برد رزبری پای در حال حاضر شیلد مجزایی به صورت رسمی معرفی نشده است.

 • با سلام خدمت استاد گرامی دو تا سئوال داشتم.
  ۱) چطوری دمای cpu بورد اورنج پای را مانیتور کنم.
  ۲) آیا دستورات و نصب کتابخانه برای ماین( مورد پنجم) در رزبری پای هم در اورنج پای هم اجرا میشه و اگر نمیشه
  دستورات و کتابخونه خاصی باید استفاده کنم (مدل اورنج پای من orange pi pc هستش و سیستم عامل که روش نصبه Raspbian_For_OrangePi_PC_v0_8_0 هست)
  با تشکر

  • با سلام، ضمن تشکر از توجه شما،
   ۱- در خصوص اورنج پای بنده تست نکرده‌ام. به نظر میاد چون بیس سیستم عامل دبین هست، میتوان از همان دستورات استفاده کرد.
   ۲- بازهم اشاره به پاسخ قبلی دارم. متاسفانه با اورنج پای این کار را انجام نداده‌ام، اگر شما تجربه‌ی جدیدی دارید، لطفا از همین طریق به اشتراک بگذارید.

 • جناب مهندس باز هم سلام
  و تشکر از توجه و حوصله ای که به خرج میدید

  و معذرت بابت عجله در پرسیدن سوال
  من تو سوال قبل می خواستم ازتون بپرسم امکانت اتصال کارت گرافیک اکستنال به دستگاه وجود داره (اشتباهی بیان کردم آنبرد) .
  ریزبری ها چنین سخت افزار ها رو پشتیبانی می کنن ؟

 • سلام ،
  این ارز ها قابلیت تبدیل شدن به پول رو دارند؟ مثلا با استفاده از ATM های کشور های دیگه؟

 • سلام با توجه به پیچیده شدن پردازشها برای استخراج بیت کوین به نظر شما هنوز هم راسپبری برای ماینینگ مفید است. ممنون

 • سلام تو نظرات گفتین که به زودی آموزش جدیدی برا ماینینگ میزارید اگه اشتباه نکرده باشم
  در کل میخوام بدون راهی برای ماین هست که به صرفه باشه هنوز؟

  • با سلام
   بله قرار بر این بوده است. ولی امروزه موارد و قوانین برای ماینینگ پیچیده شده اند. از اینرو فعلا در انتشار پست عجله ای نیست. برای ماینینگ در حال حاضر فقط دستگاه‌های آماده را پیشنهاد می‌کنم.

 • سلام

  چند تا سوال داشتم در رابطه با این پستتون

  ۱٫ چقدر زمان میبره با یک مدار ۱بیت کوین رو بطور کامل استخراج کنه؟
  ۲٫ آیا برق زیادی مصرف میکنه؟
  ۳٫ همین یک برد کافیه؟ یا بردهای دیگه ای هم بهش وصل میشه؟
  ۴٫ برنامه خاصی رو روش باید نصب کنیم که ایتخراج کنه؟ کار کردن باهاش سخته؟
  ۵٫ به سایت خاصی برای استخراج متصل میشه؟ کیف پول خاصی میخاد؟
  ۶٫ اینترنت زیادی مصرف میکنه؟
  ۷٫ سرعت اسخراجش خوبه؟
  ۸٫میشه با اتصال چند مدار دیه سرعتش رو بالا برد؟ یا باید از همین مدار چندتاشو استفاده کرد؟
  ۹٫ صفحه ال سی دی رو جدا ارایه میکنید؟
  ۱۰٫ منبع تغذیه اش چیه؟
  ۱۱٫ در کل کار کردن باهاش سخته؟{چون از مدارها سر در نمیارم}

  • با سلام و تشکر از شما
   ۱- بنده اخیرا تست نکرده‌ام. ولی این موضوع بستگی به سرعت اینترنت و توان سخت افزار شما دارد.
   ۲- بله ولی زیاد یک واحد کیفی است و در این موضوع فقط واحدهای کمی معتبر هستند.
   ۳- با توجه به تغییرات ساختاری میبایست حتما چند عدد برد رزبری پای را کلاستر کنید.
   ۴- بله نیاز به دانش فنی دارد.
   ۵- متن آموزش را بخوانید و بعد اقدام به پرسش بفرمایید.
   ۶- بازهم میبایست متن را بخوانید.
   ۷- …
   ۸- …
   ۹- بله
   ۱۰- به پست راه اندازی برد رزبری پای مراجعه کنید.
   ۱۱- در این صورت پیشنهاد میشود کلا سمت بیت کوین نروید.

 • سلام وقت بخیر
  ایا میتونیم الگوریتم دستگاه های اسیک ماینر رو تغییر بدیم؟
  مثلا میشه الگوریتم استخراج دستگاه اسیک a3 رو تغییر داد و باهاش الگوریتم دیگه ای رو استخراج کرد مثلا کریپتونایت و غیره…
  فرق چیپ و برد اسیک ماینرها با چیپ های fpga ]di
  لطف میکنین جواب رو ایمیل کنید

 • سلام جناب مهندس یه سوال دارم از خدمتت
  من bfgminer رو نصب کردم
  اکانت pool worker هم ساختم
  اما زمانی که میخوام استارت کنم با این دستور
  ./bfgminer -o stratum.bitcoin.cz:3333 -O xx.xx:xx -S all
  ارور میده
  “NO server could be used! exiting”
  سرور رو پیدا نمیکنه
  stratum.bitcoin.cz:3333
  من ارور رو سرچ کردم یکی دوتا ام سرور دیگه دیدم ولی بازم ارور میده
  اونا رو میگفت
  press any key to exit
  ممنون میشم کمکم کنید

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، متاسفانه بنده در حال حاضر دیگه با این روش کار نمی‌کنم. بنابراین دقیقا از جزئیات امر اطلاع ندارم. سوال شما منتشر شد، از دیگر کاربران که در این خصوص تجربه کافی دارند تقاضا دارم تا در این بحث شرکت کنند.

 • سلام
  من و دوستم میخوایم با orange pi one بیت کوین استخراج کنیم مشکل در کتابخانه و دیگر موردها وجود دارد
  لطفا کمک کنید این کارو انجام بدیم
  با تشکر

 • خیلی وقت بود دنبال یک مقاله کامل در رابطه با ماینینگ بودم تا این مقاله را دیدم خیلی عالی بود .
  سپاسگزارم

 • سلام
  میشه بفرمایید از چه رزبری پای استفاده شده؟
  واضح تر بخوام بپرسم مدل دستگاه و هش ریت چی هست؟

 • سلام و با تشکر از مطلب خوبی که در سایت قرار دادید. آیا مقدار رم رزبری پای هم تاثیری در سرعت استخراج بیت کوین داره ؟

 • من حدود ۸ میلیون پول دارم
  چه نوع رزبری پای پیشنهاد میکنید که چندتا بخرم برای استخراج؟