تحلیل کتابخانه

تحلیل و بررسی کتابخانه PCF2129

PCF2129-arduino-library-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

در مجموعه آموزش های تحلیل و بررسی کتابخانه های آردوینو، این قسمت را به یکی از کتابخانه های مهم و کاربردی آردوینو اختصاص می دهیم. کتابخانه PCF219 یک کتابخانه بسیار کاربردی جهت راه اندازی کریستال ساعت ماژولی به همین نام است. به کمک این کتابخانه می توانید به سادگی وبدون درگیر شدن با جزییات، این ماژول را راه اندازی کنید. در ادامه تحلیل کتابخانه PCF2129 با مرجع تخصصی کتابخانه آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


نصب کتابخانه PCF2129


به منظور استفاده از کتابخانه، ابتدا می بایست آن را نصب کنیم. در این قسمت به نصب کتابخانه با جستجو در مخازن آردوینو می پردازیم. به همین منظور، ابتدا در نرم افزار آردوینو بر روی گزینه Tools و سپس Manage Libraries را کلیک کنید. پس از کلیک بر روی این گزینه، با تصویر زیر رو به می شوید. این منو کتابخانه های در دسترس را به شما نشان می دهد. شما نیز می توانید با جستجوی نام کتابخانه مورد نظر خود، آن را در مخازن آردوینو یافته و سپس نصب کنید.

روش نصب کتابخانه PCF8574.h - دیجی اسپارک

 

 مطابق فلش مشخص شده در تصویر فوق، در کادر جستجوی نصب کتابخانه، عبارت pcf2129 را تایپ کنید. پس از چند لحظه با تصویر زیر رو به رو می شوید. در این مرحله، کتابخانه را با کلیک بر روی گزینه install، نصب کنید.

روند نصب کتابخانه PCF2129 آردوینو - دیجی اسپارک

 


الزامات و نکات فنی کتابخانه


پس از نصب کتابخانه نوبت به بررسی الزامات و نکات فنی می رسد. همانطور که اطلاع دارید، کتابخانه PCF2129 مخصوص راه اندازی ماژول ساعت و کریستال به همین نام است. این کتابخانه جهت راه اندازی و کار نیاز به پورت I2C دارد. به عبارت دیگر این کتابخانه از پورت I2C سخت افزاری جهت برقراری ارتباط با ماژول استفاده می کند. در کنار این، کتابخانه PCF2129 مستقل از معماری بوده و بر روی کلیه پلتفرم های مورد پشتیبانی آردوینو قابلیت اجرا دارد. به عبارت دیگر این کتابخانه می تواند بر روی بردهای آردوینو با هسته AVR، ARM و پردازنده های ESP اجرا شود.

 


توابع کلیدی و کاربردی کتابخانه


پس از بررسی الزامات و نکات فنی، نوبت به تحلیل و بررسی توابع کلیدی و کاربردی می رسد. جدول زیر لیست توابع را به همراه شرح هر یک، نمایش می دهد.

شرح ورودی تابع
این تابع در حقیقت تابع سازنده کلاس کتابخانه است. ورودی این تابع تعیین کننده شماره پایه جهت اتصال وقفه است. ورودی جهت تعیین پایه وقفه PCF2129(uint8_t pin_int)

 

 

این تابع تنظیمات را نهایی و اجرا می کند. بدون ورودی void setup()
این تابع شمارش را آغاز می کند. بدون ورودی void start()

 

این تابع شمارش را متوقف می کند. بدون ورودی void stop()
این تابع ثانیه را محاسبه کرده و در خروجی قرار می دهد. بدون ورودی uint8_t second()
این تابع دقیقه را محاسبه کرده و در خروجی قرار می دهد. بدون ورودی uint8_t minute()
این تابع ساعت را محاسبه کرده و در خروجی قرار می دهد. بدون ورودی uint8_t hour()
این تابع روز را محاسبه کرده و در خروجی قرار می دهد. بدون ورودی  

uint8_t day()

این تابع روز در هفته را محاسبه کرده و در خروجی قرار می دهد. بدون ورودی  

uint8_t weekday()

این تابع ماه را محاسبه کرده و در خروجی قرار می دهد. بدون ورودی uint8_t month()
این تابع سال را محاسبه کرده و در خروجی قرار می دهد. بدون ورودی uint8_t year()

 


لوازم مورد نیاز


ماژول ساعت PCF2129

لینک خرید انواع برد آردوینو، کلیک کنید

لینک خرید انواع برد ESP، کلیک کنید

 


جمع بندی


در مجموعه آموزش های تحلیل و بررسی کتابخانه های آردوینو، این قسمت را به یکی از مهم ترین و پرکابردترین کتابخانه های آردوینو اختصاص دادیم. کتابخانه PCF2129، یک کتابخانه بسیار کاربردی جهت راه اندازی ماژول ساعت است. به کمک این کتابخانه به سادگی و بدون درگیر شدن با پیچیدگی های نرم افزاری، می توانید زمان را به تفکیک روز، ماه سال، ساعت، دقیقه، ثانیه و حتی روزهای هفته، به سادگی بدست آورید. در این آموزش به تحلیل و بررسی کتابخانه PC2129 پرداختیم. در ابتدای این آموزش، به نحوه دانلود و نصب کتابخانه پرداختیم. در ادامه به تحلیل و بررسی توابع کلیدی و کاربردی پرداختیم و نحوه استفاده از توابع را مشاهده کردیم.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه