تحلیل کتابخانه

تحلیل و بررسی کتابخانه s300i2c.h مخصوص سنسور ELT S300

s300i22c-h-elt-s300-sensor-library-arduino-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

در مجموعه آموزش های تحلیل و بررسی کتابخانه ها، در این قسمت به بررسی کتابخانه سنسور s300i2c می پردازیم. سنسور ELT S300 یک سنسور فوق العاده کاربردی جهت اندازه گیری میزان co2 محیط است. این سنسور به صورت دیجیتال عملکرد داشته داشته و تحت پروتکل I2C با میکروکنترلرها و بردها به تبادل داده می پردازد. در این آموزش به تحلیل و بررسی کتابخانه این سنسور کاربردی می پردازیم. مطابق رسم آموزش های کتابخانه ای، ابتدا به نصب کتابخانه و الزامات فنی پرداخته می شود. در ادامه توابع کلیدی و کاربردی تحلیل خواهد شد. در نهایت با ارائه یک مثال، کاربرد توابع را در برنامه خواهیم دید. اما پیش از این موارد، ابتدا به طور خلاصه به بررسی سنسور ELT S300 می پردازیم. در ادامه، با مرجع تخصصی رزبری پای و آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک، همراه باشید.

 


سنسور تشخیص CO2 مدل ELT S300


سنسور ELT S300 یک سنسور فوق العاده کابردی جهت تشخیص میزان CO2 موجود در محیط با کیفیتی بی نظیر است. این سنسور می تواند تا ۲۰۰۰ PPM گاز CO2 در محیط را تشخیص دهد. به کمک این سنسور می توان به طراحی و پیاده سازی سیستم های نشت گاز و دود پرداخت. همچنین این سنسور در اندازه گیری میزان غلظت گازهای آلاینده در محیط کاربرد دارد.

 

 به لطف وجود رابط سریال I2C، از این سنسور می توان خروجی دیجیتال و دقیق دریافت کرد. این در حالیست که به کمک کتابخانه آردوینو، راه اندازی و کار با این سنسور بسیار تسهیل خواهد شد. در ادامه به نحوه نصب و بررسی توابع کتابخانه، خواهیم پرداخت.

 


نصب کتابخانه s300i2c مخصوص سنسور ELT S300


اولین قدم در استفاده از یک کتابخانه، نصب آن در نرم افزار آردوینو است. جهت نصب کتابخانه ماژول MQ135، می بایست به روش دستی این کتابخانه را از صفحه گیت هاب آن دانلود و نصب کنیم. نصب کتابخانه بسیار ساده است. کافیست مراحل گفته شده در زیر را قدم به قدم انجام دهید.

  • با کلیک بر روی این لینک، وارد صفحه کتابخانه در گیت هاب شوید.
  • مطابق تصویر زیر، ابتدا بر روی گزینه code و سپس Download ZIP کلیک نمایید.

 

  • پس از دانلود کتابخانه، با کلیک بر روی گزینه extract here، کتابخانه را از حالت فشرده خارج سازید.
  •  فولدر را در مسیر نصب آردوینو و در قسمت libraries کپی نمایید. از آنجاییکه معمولا نرم افزار آردوینو در درایو c نصب می گردد، لذا مسیر زیر را برای قرار دادن این فولدر در پیش بگیرید.

C:->Program Files->Arduino->Libraries->فولدر کتابخانه اینجا کپی شود

توجه: در صورتیکه نرم افزار آردوینو شما به صورت PORTABLE است، در فولدر  Documents، سپس Arduino و پس از آن Libraries کتابخانه را قرار دهید. اگر فولدر Libraries وجود نداشت، فولدری به این نام ساخته و فولدر کتابخانه را در آن قرار دهید.

پس از دانلود و نصب کتابخانه، نوبت به استفاده از آن می رسد. اما پیش از آن، به بررسی الزامات فنی و نکات مهم پرداخته و پس از آن به تشریح توابع این کتابخانه خواهیم پرداخت. در نهایت با ارائه مثالی، نحوه به کارگیری توابع در برنامه ها را خواهیم دید.

 


الزامات و نکات فنی کتابخانه s300i2c مخصوص سنسور ELT S300


کتابخانه S300I2C مخصوص سنسور ELT S300 از رابط سریال I2C جهت ارتباط با سنسور استفاده می کند. از آنجاییکه برای ایجاد این ارتباط نیازمند کتابخانه wire.h هستیم، لذا این کتابخانه می تواند بر روی کلیه بردها تحت پلتفرم آردوینو اجرا گردد. به عبارت دیگر از این کتابخانه می توانیم برای بردهای مبتنی بر تراشه AVR و یا ESP استفاده نماییم. پس از بررسی این مورد، نوبت به تحلیل توابع کلیدی و کاربردی می رسد. قسمت بعدی مربوط به این موضوع است.

 


توابع کلیدی و کاربردی ابخانه s300i2c مخصوص سنسور ELT S300


در این قسمت به بررسی توابع کلیدی و کاربردی این کتابخانه می پردازیم. جدول زیر لیست توابع کلیدی و کاربردی را نمایش می دهد.

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 


اجرای یک نمونه برنامه


پس از برسی الزامات فنی و نصب کتابخانه، نوبت به اجرای یک نمونه برنامه می رسد. در این برنامه میزان CO2 خوانده شده و در سریال مانیتور چاپ می گردد.

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 


لوازم مورد نیاز


سنسور ELTS300

انواع برد آردوینو

 


جمع بندی


در این آموزش به تحلیل و بررسی کتابخانه S300I2C مخصوص سنسور ELTS300 پرداختیم. سنسور ESLTS300 یک سنسور کاربردی و با کیفیت بالا جهت اندازه گیری میزان CO2 محیط است. این سنسور که از رابط سریال I2C پشتیبانی می کند، می تواند از این طریق با میکروکنترلرها و بردها ارتباط برقرار کند. از آنجاییکه جهت راه اندازی و کار با این سنسور کتابخانه تحت آردوینو توسعه یافته است، لذا در این آموزش به تحلیل و بررسی کتابخانه پرداختیم. در ابتدای این آموزش به معرفی این سنسور کاربردی پرداختیم. سپس نحوه نصب والزامات فنی کتابخانه مورد بررسی قرار گرفت. پس از این مرحله، به تحلیل و برسی توابع کتابخانه ای پرداختیم. در نهایت با ارائه مثالی، کاربرد توابع را در یک برنامه عملی، مشاهده نمودیم.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه