تحلیل کتابخانه

تحلیل و بررسی توابع کتابخانه TEA5767Radio.h

TEA5767Radio-arduino-library-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

سیستم های گیرنده رادیویی یکی از مهم ترین و پرکابردترین ابزارها در پروژه های مختلف به شماره می روند. به کمک این گیرنده ها می توانیم داده ها را به صورت بی سیم دریافت کنیم. یکی از مهم ترین نوع این گیرنده ها، گیرنده رادیو FM است. به کمک این ماژول های گیرنده می توانیم به سادگی امواج رادیو FM را دریافت کنیم. یکی از ماژول های کاربردی دریافت و پخش امواج رادیو FM، ماژول TEA5767R است. به کمک این ماژول می توانیم به سادگی امواج رادیو FM را دریافت و پخش نماییم. این ماژول سازگاری کامل با بردهای آردوینو داشته، به طوریکه تنها با دو پایه SCL  و SDA می تواند با میکروکنترلرها ارتباط برقرار نماید. جهت راه اندازی وکار با این تراشه کتابخانه تحت آردوینو توسعه یافته است. به کمک این کتابخانه می توان به سادگی امواج را تنظیم کرد و  با دریافت امواج صدا را پخش نمود. جهت راه اندازی و کار با این ماژول کلیدی کتابخانه تحت آردوینو توسعه یافته است. در این آموزش به تحلیل و بررسی این کتابخانه می پردازیم. مطابق رویه معمول آموزش های کتابخانه، ابتدا به معرفی مختصر گیرنده رادیویی خواهیم پرداخت. در ادامه نحوه نصب و  الزامات فنی کتابخانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پس از آن به تحلیل و بررسی توابع کلیدی و کاربردی کتابخانه را خواهیم داشت. در نهایت با ارایه یک مثال، نحوه استفاده از توابع را در برنامه ها خواهیم دید. در ادامه تحلیل کتابخانه TEA5767Radio با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


ماژول گیرنده رادیویی TEA5767Radio.h


ماژول گیرنده رادیویی TEA5767Radio.h یک ماژول جهت دریافت امواج رادیویی FM است. به کمک این ماژول می توانید امواج رادیو FM را دریافت و به صورت دو کاناله استریو پخش کنید. این ماژول دارای رابط ارتباطی I2C بوده که به سادگی با بردها و میکروکنترلرها می تواند ارتباط برقرار نماید. این ماژول دارای دو سوکت جهت اتصال بلندگو است. به این صورت این ماژول می تواند با دریافت امواج FM، صداهای دریافتی را پخش نماید.

پس از آشنایی با مشخصات ماژول FM، نوبت به نصب کتابخانه می رسد. قسمت بعد مربوط به این موضوع است.

 


نصب کتابخانه TEA5767Radio


اولین قدم در استفاده از یک کتابخانه، نصب آن در نرم افزار آردوینو است. جهت نصب کتابخانه، می بایست به روش دستی این کتابخانه را از صفحه گیت هاب آن دانلود و نصب کنیم. نصب کتابخانه بسیار ساده است. کافیست مراحل گفته شده در زیر را قدم به قدم انجام دهید.

  • با کلیک بر روی این لینک، وارد صفحه کتابخانه در گیت هاب شوید.
  • مطابق تصویر زیر، ابتدا بر روی گزینه code و سپس Download ZIP کلیک نمایید.

 

پس از دانلود کتابخانه، در نرم افزار آردوینو روی گزینه sketch و سپس add zip file کلیک کرده و در نهایت فایل دانلود شده را انتخاب نمایید.

 


الزامات و نکات فنی کتابخانه TEA5767.h


همانطور که پیشتر نیز گفته شد، ماژول TEA5767دارای پورت ارتباطی سریال I2C جهت ارتباط با میکروکنترلرهاست. به همین منظور برد مد نظر شما باید از ارتباط سربال I2C سخت افزاری بهره  مند باشد. در کنار این، کتابخانه TEA5767 از کتابخانه WIRE جهت ارتباط سریال I2C استفاده می نماید. به عبارت دیگر کتابخانه TEA5767 بر پایه کتابخانه WIRE برپا شده است. در کنار این، کتابخانه TEA5767 قادر به اجرا بر روی کلیه بردهای آردوینو با معماری های مختلف است. به عبارت دیگر، این کتابخانه مستقل از معماری پردازنده، بر روی بردهای مختلف نظیر آردوینو UNO و پردازنده های سری ESP قابلیت اجرا دارد. در قسمت بعد با توابع کلیدی و کاربردی این کتابخانه، آشنا خواهیم شد.

 


توابع کلیدی و کاربردی کتابخانه TEA5767Radio


در این قسمت به تحلیل و بررسی توابع کلیدی و کاربردی می پردازیم. جدول زیر لیست این توابع را نمایش می دهد.

شرح ورودی تابع
تابع سازنده از کلاس کتابخانه و برقرار کننده ارتباط با سنسور از طرف میکروکنترلر بدون ورودی TEA5767Radio()
تابع سازنده همانند تابع فوق جهت ارتباط با برد با ورودی آدرس ورودی از نوع عدد صحیح TEA5767Radio(int address)
تنظیم فرکانس موج FM برای پخش صدا ورودی از نوع اعشاری   void setFrequency(float frequency)
جستجو برای دریافت اولین فرکانس قابل پخش بدون ورودی   void setFrequency()

پس از آشنایی با توابع کلیدی و کاربردی نوبت به اجرای یک نمونه برنامه می رسد. قسمت بعد مربوط به این موضوع است.

 


اجرای یک نمونه برنامه


پس از آشنایی با توابع کلیدی و کاربردی، نوبت به اجرای یک نمونه برنامه می رسد. برنامه نمونه صدا را روی فرکانس ۹۳ مگاهرتز موج FM پخش خواهد نمود. با کلیک بر روی این لینک می توانید این برنامه را دانلود کنید.

#include <Wire.h>
#include <TEA5767Radio.h>
TEA5767Radio radio = TEA5767Radio();   //ایجاد یک شی از کلاس کتابخانه 
void setup()
{ 
  Wire.begin();
  radio.setFrequency(93.0); // تعیین فرکانس
}

void loop()
{
}

 


لوازم مورد نیاز


انواع برد آردوینو

انواع برد ESP

ماژول پخش FM مدل TEA5767

 


جمع بندی


در مجموعه آموزش های تحلیل و بررسی کتابخانه ها، این آموزش را به کتابخانه TEA5767Radio ماژول TEA5767 اختصاص دادیم. ماژول TEA5767 آنطور که پیشتر گفته شد، یک ماژول فوق العاده کاربردی جهت دریافت امواج FM است. این ماژول که از رابط سریال I2C بهره می برد، قادر است تا با انواع مختلفی از میکروکنترلرها ارتباط برقرار نماید. در این آموزش مطابق روی معمول آموزش های کتابخانه ای، ابتدا به سراغ تحلیل و بررسی این تراشه کاربردی رفتیم. سپس در ادامه نحوه نصب و الزامات فنی این کتابخانه، از نظر گذرانده شد. در نهایت پس از بررسی توابع کلیدی وکاربردی کتابخانه، به اجرای یک مثال جهت آشنایی با نحوه استفاده از کتابخانه در برنامه ها، پرداخته شد.

 

چنانچه مطالب ابن آموزش را گنگ یافتید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. تاکنون بیش از هزاران نظر و پاسخ در دیجی اسپارک درج شده است؛ پس نظرات شما ارزشمند بوده و سوالات بی پاسخ نمی مانند.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه