آردوینو آموزش آردوینو پروژه های آردوینو کیت آردوینو

آموزش ماژول ضربان قلب Heartbeat Module از پکیج ۳۷ سنسور آردوینو

Arduino-Sensor-Kit-Heartbeat-Module-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

ضربان قلب یکی از پارامترهای حیاتی انسان است. برای تشخیص ضربان قلب روش‌ها و تجهیزات مختلفی وجود دارد. این سنسورهای تشخیص ضربان قلب بر اساس حساسیت و شیوه سنجش متفاوت هستند. ولی به صورت عمده تمامی این سنسورها از روی سطح پوست بدن، پارامترهای مورد نیاز را می‌سنجند. در این آموزش سنسور سنجش ضربان قلب از پکیج ۳۷ سنسور آردوینو را انتخاب کرده‌ام. در ادامه با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

ماژول ضربان قلب Heartbeat Module

ماژول تشخیص ضربان قلب از یک سنسور مادون قرمز اینفرارد IR و یک فوتو تراتزیستور تشکیل شده است. هنگامی که انگشت خود را روی ماژول قرار می‌دهید، ال ای دی مادون قرمز یک طرف انگشت و فوتوتراتزیستور در طرف دیگر انگشت قرار می‌گیرد. سنسور مادون قرمز به کار رفته شده در این ماژول با فرکانس بینایی انسان تنظیم شده است. در واقع سنسور از طریق نبض اثر انگشت، ضربان قلب را تشخیص داده و به عنوان دیتا ارسال می‌کند. ولتاژ کاری ماژول تشخیص ضربان قلب ۵ ولت DC است. در نتیجه از طریق سنسور IR مادون قرمز پالس دریافتی از نبض ما گرفته خواهد شد. ماژول ضربان قلب دارای ۳ پایه به ترتیب Signal , Vcc , GND می‌باشد. در ادامه به بررسی ماژول و نحوه اتصال آن خواهیم پرداخت.

هدف از آموزش:

در این آموزش با استفاده از یک سنسور تشخیص نبض از طریق انگشت، ضربان قلب heartbeat را تشخیص خواهیم داد. با قرار دادن انگشت بین سنسور مادون قرمز و فوتوترانزیستور، پالس دریافت شده از نبض را بر روی سریال مانیتور نمایش می‌دهد. از آنجایی که سنسور دارای حساسیت بالایی است، حتما در جایی ثابت مانند بردبورد قرار دهید. در ادامه نحوه ی اتصال ماژول را بررسی خواهیم کرد.

 

وسایل مورد نیاز:

آموزش ماژول ضربان قلب Heartbeat Module از پکیج 37 سنسور آردوینو-دیجی اسپارک

اتصالات:

  • پایه سیگنال (S) ماژول تشخیص ضربان قلب – heatbeat module را به پایه A0 آنالوگ آردوینو اتصال دهید.
  • پایه VCC ماژول تشخیص ضربان قلب – heartbeat module را به پایه ۵ ولت آردوینو اتصال دهید.
  • پایه GND ماژول تشخیص ضربان قلب – heartbeat module را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.
  • در صورت علاقه میتوانید یک ال ای دی ساده را به پایه ۱۳ آردوینو اتصال دهید.

 

کد آموزش ماژول تشخیص ضربان قلب:

کد بالا را در نرم افزار آردوینو کپی کنید. سپس طبق اتصالات گفته شده در بالا، اتصالات را انجام دهید. حال سنسور تشخیص ضربان قلب باید ثابت قرار گیرد. از این رو از یک بردبورد برای اتصال سنسور استفاده کنید. سپس سریال مانیتور را باز کنید. در ابتدا مشاهده می‌کنید که سسنور مقادیر ثابت ۱۰۲۳,۱۰۲۳,۰ را به عنوان پالس خروجی ارسال میکند. آخرین پالس ارسالی ۱۰۲۳ می‌باشد. با قرار دادن انگشت خود روی فوتوتراتزستور، مشاهده می‌کنید که پالس دریافتی تغییر کرده و در سریال مانیتور نمایش داده می‌شود. با اتصال ال ای دی به صورت دلخواه می‌توانید تغییرات را مشاهده کنید. حال اگر انگشت خود را مجددا از سنسور رها کنید، پالس ۰ از سنسور ارسال خواهد شد.

نکته مهم:

همانطور که در کدها توضیح داده شده است، باد ریت baud rate را روی ۱۱۵۲۰۰ تنظیم کنید.

 آموزش ماژول ضربان قلب Heartbeat Module از پکیج 37 سنسور آردوینو -دیجی اسپارک

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۸ دیدگاه