آردوینو آموزش آردوینو کیت آردوینو

آموزش راه اندازی ۳ مدل ال سی دی کاراکتری LCD با آردوینو Arduino

Arduino-character-LCD-Display-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

در پروژه‌ها نمایش نتیجه و Result خروجی هر سنسور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بررسی وضعیت و نمایش داده‌های سنسور در هر ثانیه بسیار مهم است. از این رو نمایشگرهای مختلفی بر این اساس تولید شده‌اند که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشند. از جمله نمایشگرهای کاراکتری با ابعاد مختلف، نمایشگرهای OLED ، نمایشگرهای مدل Nokia و بسیاری دیگر که آموزش‌های متنوعی در دیجی اسپارک منتشر شده است. در این بین نمایشگرهای کاراکتری پرطرفدار و پرمصرف می باشند. ال سی دی های کاراکتری در ابعاد متنوع و مدل‌های مختلف تولید می‌شوند. همچنین قیمت بسیار مناسبی نسبت به دیگر نمایشگرها داشته و از این رو بسیار پرکاربرد هستند. کاربران زیادی خواستار آموزش و راه اندازی هر سه مدل ال سی دی کاراکتری ۲*۱۶ با جزییات کامل را داشته اند که در این پست به این موضوع خواهیم پرداخت. در ادامه این پست کامل با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

 

۱: معرفی ال سی دی کاراکتری ۲*۱۶

LCD کاراکتری ۱۶*۲ یکی از پایه‌ای ترین نمایشگرهای الکترونیکی می‌باشد. این LCD در بسیاری از مدارها کاربرد دارد. یکی از دلایل پر مصرف بودن این مدل ال سی دی در مقابل نمایشگرهایی همچون سون سگمنت، عدم محدودیت در نمایش کاراکترها می‌باشد. همچنین توانایی ساختن کارکترهای دلخواه را دارند. برای نمایش مقادیر و متن در کد نرم افزار آردوینو Arduino IDE نیاز به معرفی و تعریف چند تابع در کدها داریم. در ابتدا به معرفی پایه‌های ال سی دی LCD و سپس دستورات لازم برای نمایش کاراکتر در ال سی دی LCD می‌پردازیم.

 

معرفی پایه‌های ال سی دی LCD

پایه های ال سی دی کاراکتری از چپ به راست به صورت زیر است:

 • VSS = زمین  GND
 • VCC = تغذیه ۵ ولت
 • (VO (Display Contrast Pin = تنظیم شدت نور صفحه
 • (RS (Register Select = انتخاب رجیستر
 • (RW (Read/Write = پایه Read و Write
 • E = پایه Enable
 • D0 – D7 = پایه های دیتا
 • A = پایه Anode
 • K = پایه Cathode

 

اتصال ال سی دی به Arduino UNO

برای اتصال ال سی دی LCD به آردوینو همانطور که در بالا گفته شده است، پایه VSS را به پایه GND، پایه VCC را به ۵ ولت، پایه VO را به پایه GND اتصال می‌دهیم. در صورت نیاز می‌توانید یک پتانسیومتر جهت تنظیم شدت نور بین دو پایه قرار دهید. پایه RS را به یکی از پایه های دیجیتال، پایه RW را به پایه GND، پایه E را به یکی از پایه‌های دیجیتال آردوینو متصل می‌کنیم. پایه‌های D0 -D7 را به پین دیجیتال آردوینو و در نهایت پایه Anode را به ۵ ولت و پایه Cathode را به پایه GND وصل کنید.

انواع دیگر آردوینو

برای آردوینو مگا Mega2560 و آردوینو نانو Nano هم به همین ترتیب عمل کنید و از پایه‌های دیجیتال برای اتصال به آردوینو استفاده کنید.

 

نکته مهم برای اتصال پایه‌های ال سی دی LCD به پایه های دیجیتال Digital آردوینو، توجه به یک نکته اهمیت دارد. هر یک از پایه‌هایی که انتخاب می‌کنید باید در کد برنامه معرفی شود. به عنوان مثال اگر از پایه‌های ۱۲,۱۱,۵,۴,۳,۲ آردوینو استفاده می‌کنید، باید به صورت زیر در کد آردوینو تعریف شود:

 آموزش جامع کار با ال سی دی کاراکتری LCD با آردوینو

 

معرفی تابع فراخوانی ال سی دی LCD

۱: liquid Crystal

برای شروع باید یک متغیر از انواع مختلف Liquid Crystal بسازید. در این متغیر می‌توانید بین ۴ تا ۸ پایه از دیتا را معرفی کنید. در زیر چند نمونه متغیر معرفی می‌کنم. بسته به انتخاب پایه‌های آردوینو  Arduino می‌توانید از یکی متغیرهای زیر استفاده کنید.

 • RS: یکی از پایه های آردوینو به پایه RS ال سی دی LCD متصل می‌شود.
 • EN: یکی از پایه های آردوینو به پایه EN ال سی دی LCD متصل می‌شود.
 • RW: پایه GND آردوینو به پایه RW ال سی دی LCD متصل می‌شود.
 • d0,d1,d2,d3,d4,d5,d6,d7 : با توجه به تعریف متغیر در کد برنامه از پایه های D0 تا D7 ال سی دی به پایه های آردوینو متصل می‌شود.

 

۲: ()Begin

قبل از شروع نوشتن کدهای ال سی دی نیاز به معرفی ال سی دی LCD و مشخص کردن ابعاد مورد استفاده دارید. از اینرو سطر Begin اهمیت خاصی دارد. دستور معرفی ال سی دی همانند زیر است. cols جهت مشخص کردن تعداد ستون و row برای مشخص کردن تعداد سطر می‌باشد.

به عنوان مثال اگر ال سی دی مورد استفاده از نوع ۱۶*۲ باشد، همانند زیر در کد آردوینو فراخوانی می‌شود.

 

۳: ()clear

توسط تابع clear صفحه نمایش ال سی دی پاک شده و به صورت زیر در کد تعریف می‌شود. پس از تابع begin نیاز به تعریف تابع clear خواهیم داشت. تابع clear به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شود.

 

۴: ()home

توسط تابع home مکان نما در بالا سمت چپ ال سی دی قرار می‌گیرد. تابع ()home به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شود.

۵: ()setcursor

توسط تابع setcursor یک موقعیت خاص در ال سی دی برای مکان نما انتخاب می‌کنیم. سپس در تابع سطر row و ستون cols مورد نظر را وارد می‌کنیم. تابع cursor به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شود.

۶: ()write

از تابع write برای نوشتن کارکتر در ال سی دی استفاده می‌شود. تابع write به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شود.

۷: ()print

از تابع print برای نمایش کاراکتر در ال سی دی LCD اسنفاده می‌شود. تابع print به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شود.

۸: ()cursor و ()nocursor

از تابع cursor برای نمایش به صورت زیر خط underscore استفاده می‌شود. در واقع یک خط زیر کاراکتر کشیده می‌شود. همچنین برای عدم نمایش underscore از تابع nocursor استفاده می‌کنیم. هر دو تابع cursor و nocursor به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شود.

۹: ()blink و ()noblink

توسط تابع blink مکان نما به صورت چشمک زن در ال سی دی نمایش داده می‌شود. همچنین توسط تابع noblink از حالت چشمک زن خارج می‌شود. هر دو تابع blink و noblink به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شوند.

۱۰: ()display و ()nodisplay

توسط تابع display ال سی دی روشن و همچنین توسط تابع nodisplay ال سی دی خاموش می‌شود. هر دو تابع display و nodisplay به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شوند.

۱۱: ()scrolldispalyleft و ()scrolldisplayright

توسط این دو تابع محتوای نمایش داده شده در ال سی دی یک واحد به سمت چپ و راست انتقال داده می‌شود. هر دو تابع scrolldispalyleft و scrolldisplayright به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شوند.

۱۲: ()autoscroll و ()noAutoscroll

توسط تابع autoscroll حرکت اتوماتیک محتوا فعال می‌شود. به این صورت که اگر جهت نمایش در ال سی دی به صورت چپ به راست است، با فراخوانی این تابع صفحه نمایش به سمت چپ حرکت می‌کند و برعکس؛ همجنین از تابع noautoscroll برای غیر فعال کردن این حالت استفاده می‌شود. هر دو تابع به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شوند.

۱۳: ()LeftToRight و ()RightToLeft

توسط تابع LeftToRight یک مسیر چپ به راست برای نوشتن متن در ال سی دی مشخص شده و محتوا از چپ به راست نوشته می‌شود. همچنین توسط تابع RightToLeft محتوا از راست به چپ در صفحه نمایش نوشته می‌شود. هر دو تابع به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شود.

۱۴: ()CreatChar

از تابع creatchar برای نمایش یک کاراکتر خاص مانند smiley در ال سی دی استفاده می‌شود. تابع creatchar به صورت زیر در برنامه فراخوانی می‌شود:

 

فراخوانی کتابخانه LiquidCrystal

برای راه اندازی ال سی دی کاراکتری نیاز به کتابخانه LiquidCrystal داریم. هچنین کتابخانه ال سی دی کاراکتری در صفحه محصول ال سی دی کاراکتری LCD 2×۱۶ در قسمت دانلود قرار دارد. با کلیک بر روی لینک کتابخانه LiquidCrystal را دانلود کرده و مجددا در مسیر Arduino / Library کپی کنید. اگر هم شیوه افزودن کتابخانه به نرم افزار آردوینو را نمیدانید از آموزش نصب کتابخانه در آردوینو که قبلا توسط همکارم نوشته شده، استفاده کنید. حال تا اینجا توابع مهم برای فراخوانی یک ال سی دی کاراکتری ۲*۱۶ را فرا گرفتیم. در ادامه به بررسی ال سی دی گرافیکی ۱۶*۲ با راه انداز I2C می‌پردازیم.

 

۲:معرفی LCD کاراکتری ۱۶*۲ با I2C

مدل دیگری از ال سی دی کاراکتری با درایور راه انداز I2C ارائه شده است. ماژول راه انداز LCD با تراشه PCF8574 و رابط I2C مناسب برای مدیریت ال سی دی‌های کاراکتری است. همچنین به دلیل استفاده از تنها ۴ پایه باعث کاهش حجم سیم کشی در طی پروژه شده است. راه انداز LCD کاراکتری با رابط I2C دارای ۴ پایه SCL , SDA, VC , GND است. در ادامه اتصال ال سی دی LCD به آردوینو را توضیح خواهم داد.

آموزش کار با انواع ال سی دی کاراکتری LCD توسط برد آردوینو Arduino

 

اتصال I2C در انواع آردوینو

راه انداز I2C دارای ۴ پایه SCL, SDA, VCC, GND است. اتصال پایه ها در مدل های مختلف آردوینو متفاوت است. در ادامه برای نمایش محتوا در ال سی دی LCD نیاز به معرفی چند تابع در کد آردوینو داریم که به معرفی آن خواهیم پرداخت.

 1. آردوینو UNO:  پایه SCL به پایه A5, پایه SDA به پایه A4 متصل می‌شود.
 2. آردوینو Mega2560: پایه SCL به پایه ۲۰، پایه SDA به پایه ۲۱ متصل می‌شود.
 3. آردوینو Nano: پایه SCL به پایه A5،پایه SDA به پایه A4 متصل می‌شود.
 4. پایه VCC و GND هم به ترتیب به ۵ ولت و GND آردوینو متصل می‌شود.

 

معرفی توابع راه اندازی ال سی دی

 

۱: LiquidCrystal_I2C

در تابع crystalLiquid_I2C باید نوع ال سی دی LCD استفاده شده را مشخص کنید. به عنوان مثال برای استفاده از ال سی دی ۱۶*۲ تابع را به صورت زیر فراخوانی می‌کنیم.

 

۲: ()write begin

تابع write begin کتابخانه wire را اجرا می‌کند و پروتکل I2C را فرامیخواند. این تابع تنها یک بار در برنامه فراخوانده می‌شود.

 

۳: ()backlight و ()nobacklight

از این دو تابع برای روشن شدن و خاموش شدن ال سی دی استفاده می‌شود. تابع backlight و nobacklight به صورت زیر فراخوانی می‌شود.

 

فراخوانی کتابخانه LiquidCrystal_I2C

برای راه اندازی ال سی دی کارکتری نیاز به فراخوانی کتابخانه LiquidCrystal_I2C داریم. لینک دانلود کتابخانه LiquidCrystal_I2C در صفحه محصول راه انداز LCD کاراکتری LCD Driver PCF8574 با رابط I2C در قسمت دانلود قرار دارد. کتابخانه را دانلود و در مسیر arduino/Library کپی کنید. همچنین برای راه اندازی ال سی دی نیاز به کتابخانه wire خواهیم داشت که به صورت پیش فرض در لیست کتابخانه Arduino قرار دراد. تنها کافیست از مسیر Sketch/ Include Library کتابخانه wire را فراخوانی کنید.

 

 

 

کد آردوینو راه اندازی LCD کاراکتری

 

۱:  نمونه کد آردوینو نمایش متن در LCD ساده کاراکتری

 

۲: کد آردوینو نمایش متن LCD کارکتری I2C

حال طبق آموزش اتصالات هر دو مدل ال سی دی ساده و همراه با درایور I2C را برقرار کنید. کدها را در نرم افزار آردوینو کپی کنید. سپس هر یک از کدها را جداگانه آپلود کنید. در هر دو مدل ال سی دی ساده و همراه با راه انداز I2C، محتوای متنی Digispark.ir در صفحه نمایش داده خواهد شد.

 

وسایل مورد نیاز

ال سی دی ۲*۱۶ 

ال سی دی ۲*۱۶ به همراه درایور راه اندازی I2C

شیلد ال سی دی آردوینو LCD Shield Arduino

برد آردوینو arduino UNO

 

۳: شیلد Arduino Shield 2*16 LCD

شیلد ال سی دی آردوینو Arduino Shield 2*16 LCD مخصوص آردوینو با استفاده از پرکاربردترین ال سی دی کاراکتری و ۶ میکروسوئیچ به برد آردوینو Arduino نصب می‌شود. از نقاط مثبت شیلد ال سی دی آردوینو Arduino Shield 2*16 LCD دارا بودن ۶ میکروسوئیچ به ترتیب SELECT,LEFT,DOWN, UP, RIGHT,RESET است. این ۶ کلیدجهت انجام فعالیت مختلف در پردازش‌ها می‌باشد. این مدل ال سی دی به صورت شیلد بر روی آردوینو arduino قرار می‌گیرد.راه اندازی شیلد ال سی دی کاراکتری با آردوینو Arduino lcd shield

 

فراخوانی کتابخانه

برای راه اندازی شیلد ال سی دی نیاز به فراخوانی کتابخانه‌های LiquidCrystal و DFR_LCD_Keypad داریم. لینک دانلود کتابخانه LiquidCrystal در صفحه محصول ال سی دی کاراکتری LCD 2×۱۶ در قسمت دانلود قرار دارد. با کلیک بر روی لینک کتابخانه LiquidCrystal را دانلود کرده و مجددا در مسیر Arduino / Library کپی کنید. همچنین برای فعال سازی کلیدهای قرار گرفته شده بر روی شیلد ال سی دی نیاز به فراخوانی کتابخانه DFR_LCD_Keypad داریم. لینک دانلود کتابخانه DFR_LCD_KEYPAD در صفحه محصول شیلد ال سی دی ۲×۱۶ آردوینو در قسمت دانلود قرار دارد. کتابخانه را دانلود و در مسیر Arduino / Library کپی کنید.

 

معرفی پایه شیلد ال سی دی LCD Shield

برای ارسال دیتا بین آردوینو و شیلد ال سی دی تنها از چند پایه آردوینو استفاده شده است که به معرفی آن ها می‌پردازیم:

 • A0 : پایه A0 برای فراخوانی ۶ کلید قرار گرفته شده بر روی شیلد ال سی دی است و توسط این پایه فرمان ارسال می‌شود.
 • DB4 – DB7 : پایه های D4 تا D7 برای ارسال دیتا بین آردوینو و شیلد ال سی دی استفاده می‌شود.
 • DB8: پایه DB8 یا همان Register برای انتخاب دیتا و سیگنال در نمایشگر استفاده می‌شود.
 • DB9: پایه Enable جهت فعال سازی ال سی دی استفاده می‌شود.
 • DB10: برای کنترل Backlight استفاده می‌شود.

 

معرفی توابع

 

()DFR_LCD_Keypad

برای فعال سازی ۶ کلید نیاز به معرفی تابع آن داریم. همانطور که گفته شد، پایه A0 جهت فراخوانی کلیدها استفاده می‌شود. تابع DFR_LCD_Keypad به صورت زیر فراخوانی می‌شود.

در نهایت برای فراخوانی کلیدها و نمایش تغییرات در متن نیاز به معرفی متغیر سوییچ خواهیم داشت که با انتخاب هر یک از سوییچ ها، محتوا مورد نظر در نمایشگر نشان داده شود.

 

نمونه کد آردوینو نمایش متن در LCD Shield

حال کد سوم را در نرم افزار آردوینو کپی کنید. همانطور که بر روی شیلد ال سی دی مشخص است، دارای ۶ عدد میکروسوییچ است. کد را آپلود کنید. با فشردن کلید RIGHT عبارت Digispark.ir ، کلید UP عبارت Digispark، کلید DOWN عبارت Daneshjookit، کلید LEFT عبارت Theladypi و کلید SELECT عبارت Projects نمایش داده می‌شود.

 

وسایل مورد نیاز

ال سی دی ۲*۱۶ 

ال سی دی ۲*۱۶ به همراه درایور راه اندازی I2C

شیلد ال سی دی آردوینو LCD Shield Arduino

برد آردوینو arduino UNO

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۸ دیدگاه