آردوینو آموزش آردوینو اپلیکیشن پروژه های آردوینو

کنترل اشیاء با صدا توسط ماژول HC-05 با آردوینو Arduino Bluetooth

arduino-bluetooth-hc05-sound-command-digispark-
نوشته شده توسط محمدرضا یاورزاده

آیا تا به حال با صدای خود وسایل اطراف خود را کنترل کرده اید؟ برای اینکار نیازی به آموزش‌های پیچیده یا سخت افزارهای گران قیمت نیست! با ماژول HC-05 خیلی کارها را می‌توان انجام داد. شما می‌توانید با ماژول بلوتوث HC-05 و برد اردینو Arduino خود چند LED را کنترل کرده و یا به جای آنها از ماژول رله استفاده نمایید و به میزان دلخواه و نسبت به پین‌های برد اردوینو خود تعداد آنها را افزایش دهید. پیش از این در آموزش ماژول بلوتوث HC_05 با اردینو و اندروید شیوه کار با این ماژول را فرا گرفتید. در این آموزش قصد داریم تا اشیاء با صدای خود توسط تلفن همراه و آردوینو Arduino و بلوتوث Bluetooth کنترل نماییم. در ادامه با وب سایت مرجع آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

وسایل مورد نیاز

 1. ماژول بلوتوث HC_05
 2. اردوینو نانو(می توانید از دیگر برد های اردوینو چون UNO نیز استفاده نماید.)
 3. چند عدد LED 

 

مشخصات ماژول HC05

 • ولتاز ۳٫۳ ولت
 •  جریان ۵ میلی آمپر
 •  فرکانس  ISM Band 2.4Hhz
 • بلوتوث کلاس ۲ ، برد ۱۰ الی ۳۳ متر
 • حداکثر سرعت ۲٫۱Mbps
 • مدولاسیون   GFSK
 • دارای مد master ,slave
 • پروتکل  ارتباطی USART

کنترل اشیاء با صدا توسط ماژول HC-05 با آردوینو Arduino Bluetooth -دیجی اسپارک

اتصالات مدار

 1. TX ماژول بلوتوث به D2 اردوینو
 2. RX ماژول بلوتوث به D3 اردوینو
 3. GND ماژول بلوتوث و LED ها به GND اردوینو
 4. VCC ماژول بلوتوث به ۳٫۳V اردینو
 5. پایه مثبت LED 1 به D4 و LED2 به D5 و LED3 به D6

(اتصال vcc ماژول حتما به ۳٫۳v باشد و قبل از اتصال مطمئن شوید که LEDها سالم هستند.)

 

کدهای کنترل اشیاء با صدا ماژول HC-05 

 

توضیح برنامه

در بخش اول در ابتدا کتابخانه را فراخوانی می کنیم سپس دوپین را برای سریال HC_05 و پین های LED هارا مشخص می‌کنیم.
 

در ابتدا دو متغیر از استرینگ و کاراکتر مشخص می کنیم.و در بخش بعدی برای آردوینو Arduino سریال ماژول بلوتوث Bluetooth HC-05 که ۹۶۰۰ هست تعریف می‌کنیم. سپس پین LEDها را برای اردوینو تعریف می‌کنیم.

در این خط هر وقت حلقه تکرار شود اطلاعات آن نیز ریست می‌شود.

در نهایت در بخش اخر اطلاعات دریافت شده از ماژول HC-05 برابر با مقادیر تعریف شده بود پین های LED ها HIGH خواهد شد و در حالت دیگر LOW می شوند.در کدهای این پروژه از کلمات ساده ای چون one,two,red,green,… استفاده شده است تا هم گوگل راحتر تشخیص داده و هم گوینده راحت باشد.شما طبق نیاز هایتان می توانید آنها را تغیر دهید.

 

اپلیکیشن موبایل کنترل اشیاء با صدا

اپ‌های متعددی در این زمینه وجود دارند که می‌توانید از آن استفاده کنید. با سرچ در گوگل می‌توانید اپ زیادی را طبق نیاز خود پیدا کنید. در این آموزش از یک برنامه که در گوگل پلی موجود بود استفاده شده است. این برنامه را دانلود کرده و بر روی دستگاه اندرویدی خود نصب کنید. استفاده از این اپ زیاد پیچیده نیست. ابتدا به اینترنت متصل شده و بلوتوث Bluetooth خود را روشن کنید. در گوشه سمت چپ connect را زده و HC-05 را انتخاب می‌کنیم. اگر از شما رمز خواسته شد (۱۲۳۴) و یا (۱۱۱۱) را بنویسید و اتصال را تایید کنید. بروی نشان میکروفن بزرگ زده و هر صدایی را که در کد نوشته‌اید (برای مثال بالا در خط ۳۳ تا ۳۸ نوشته شده است red,one,…) را باز بگویید. دیگر نیازی به چیز خاصی نیست فقط اتصال به اینترنت را فراموش نکنید.

کنترل اشیاء با صدا توسط ماژول HC-05 با آردوینو Arduino Bluetooth - دیجی اسپارک

مدار شما تمام است. حال می توانید اشیاء پیرامون خود را با صدایتان کنترل کنید. می‌توانید به جای LED آنرا به ماژول رله وصل کرده و رله‌ها را به اشیاء خانه متصل کنید.

چه ایده‌هایی دارید ؟ از این پروژه در کجا استفاده خواهید کرد؟ چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

درباره نویسنده

محمدرضا یاورزاده

تازه به مبحث اردوینو و IOT وارد شدم و علاقه شدیدی به دنیای الکترونیک دارم.دوست دارم هرچه بیشتر می تونیم یاد بگیرم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه