آموزش آردوینو پروژه های آردوینو

آموزش راه اندازی ال سی دی کاراکتری LCD با پروتکل I2C

نوشته شده توسط حسین فهیمی

به نام خدا

برای راه اندازی LCD ها حداقل به ۶ پین میکرو نیاز دارید و معمولا در اغلب پروژه ها ، یک پورت کامل به آنها اختصاص داده می شود. بعضی مواقع شما با کمبود پین های میکرو مواجه میشوید و در آن زمان است که اهمیت ماژول راه انداز ال سی دی LCD مشخص می گردد. ماژول راه انداز ال سی دی می‌تواند بواسطه‌ی پروتکل I2C تنها با استفاده از ۲ پین میکروکنترلر LCD متنی را برای شما راه اندازی نماید. خاصیت دیگر ماژول راه انداز ال سی دی LCD آدرس پذیر بودن این ماژول است و می توانید در صورت نیاز تا ۸ عدد از این ماژولها را توسط ۲ پین میکروکنترلر ، کنترل نمایید ، به عبارت دیگر می توانید بوسیله ی تنها  ۲ پین ، ۸ LCD متنی را راه اندازی کنید. این ماژول بر پایه تراشه PCF8574 شرکت فیلیپس طراحی شده است. قابلیت دیگر این ماژول کنترل بک لایت LCD بوسیله ی همان ۲ پین است. یعنی شما هم می توانید بر روش LCD بنویسید ، هم می توانید بک لایت LCD را خاموش و روشن نمایید. این ماژول در حقیقت برای آردینو (Arduino) طراحی شده است ، این ماژول مناسب جهت استفاده در انواع بردهای میکرو، آردوینو(Arduino)، رزبری پای، اورنج پای و دیگری بردهای امبدد است. در این آموزش هم قصد داریم راه اندازی این ماژول را به شما آموزش دهیم پس در ادامه‌ی این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک همراه باشید.

LCD کاراکتری ۱۶*۲ یکی از پایه ای ترین نمایشگرهای الکترونیکی می‌باشد که در بسیاری از مدارها کاربرد دارد. یکی از دلایل پر مصرف بودن این ال سی دی ها در مقابل نمایشگرهایی همچون سون سگمنت، عدم محدودیت در نمایش کاراکترها و حتی ساختن کارکترهای دلخواه می‌باشد.

ابزار لازم برای انجام پروژه :

اتصالات :

  • اول باید درایور رو مثل شکل زیر روی LCD لحیم کنید.

i2c driver for lcd

  • حالا باید Vcc درایور رو به ۵v آردوینو(arduino) متصل کنید.
  • Gnd ماژول رو به Gnd آردوینو(arduino) متصل کنید.
  • سیم های SCL و SDA که مربوط به پروتکل I2C هستند رو باید به ترتیب به پین های A5 و A4 آردوینو(arduino) متصل کنید.

lcd-1602-i2c-sch

شما برای ارتباط با این ماژول نیاز به کتابخانه ی liquid crystal i2c دارین. میتونید اون رو دانلود و روی IDE آردوینو نصب کنید. حالا کد زیر رو روی برد آردوینو(arduino) آپلود و سریال مانیتور رو باز کنید. بادرید اون رو روی ۹۶۰۰ تنظیم کنید و کلمه ی digispark.ir رو تایپ کنید و از روی Enter ، keyboard رو بزنید و نتیجه رو مشاهده کنید.

 

درباره نویسنده

حسین فهیمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۴ دیدگاه