آموزش رزبری پای اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء عملی نود رد Node-Red پروژه رزبری پای

آموزش کار با نرم افزار اینترنت اشیاء Node-RED – بخش سوم

Node-red-IOT-part-3-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

نرم افزار نودرد Node Red یک پلتفرم اپن سورس برای راه اندازی پروژه‌های اینترنت اشیاءاست. این نرم افزار توسط IBM طرح ریزی و تولید شده است. در آموزش کار با نرم افزار Node-RED بخش اول، به بررسی وضعیت یک خروجی LED و نمایش Result آن بر روی دیباگر پرداختیم. همچنین با نود inject، نود دیباگ Debug و نود RPI GPIO آشنا شدید. در ادامه این آموزش کنترل چند خروجی متفاوت همزمان با هم را بررسی خواهیم کرد.  در این پلت فرم همه چیز به صورت پازل به هم مرتبط می‌شوند. وب سایت دیجی اسپارک به عنوان مرجع تخصصی اینترنت اشیاء IOT به زبان فارسی اولین مرجع نرم افزار اینترنت اشیاء Node Red به زبان فارسی است. در مجموعه آموزش‌های نود رد Node Red به صورت بخش بندی شده کار با این نرم افزار را به صورت پروژه محور آموزش می‌دهیم. در ادامه بخش اول آموزش کار با نرم افزار اینترنت اشیاء Node Red با مرجع تخصصی اینترنت اشیاء دیجی اسپارک همراه باشید.

هدف

در این آموزش، یک خروجی LED با ارسال فرمان از طریق بات تلگرام به صورت چشمک زن کار می‌کند و همزمان رله تحریک خواهد شد. در ادامه به بررسی و تعریف نودهای لازم برای پیاده سازی آن میپردازیم.

پیش نیاز

در این آموزش ارسال اطلاعات از طریق ربات تلگرام انجام می‌گیرد. کار با Telegram Bot در پست ارتباط برد رزبری پای Raspberry pi  با ربات تلگرام بات آموزش داده شده است. قبل از شروع لینک را مطالعه کرده و پس از اینکه تلگرام بات را برای خود ساختید، ادامه این آموزش را بخوانید.

 

راه اندازی Node-RED

در ابتدا از منو رزبری پای ، گزینه programming، نرم افزار نودرد Node Red را فعال کنید. قرار است ال ای دی از طریق کامند تعریف شده (ON) در تلگرام بات به حالت چشمک زن شروع به کار کند و همزمان با ارسال کامند OFF خاموش شود.

 

نود Telegram command

نود telegram command ارسال فرمان جهت کنترل خروجی‌ها را انجام می‌دهد. این نود از شاخه‌ی telegram در دسترس می‌باشد. دقت داشته باشید اگر این نود را در لیست نودهای پیش‌فرض Node-RED ندارید، می‌توانید از طریق پست آموزش نصب نود های جدید در نرم افزار node red طریقه نصب این نود را فرا بگیرید. برای تنظیمات این نود باید ابتدا ، تنظیمات مربوط به تلگرام بات را انجام دهید.

دو کامند ON و OFF به ترتیب برای روشن و خاموش شدن LED استفاده شده است. در کامند اول /on  و در کامند دوم /off را وارد نمایید.

نود Function start

نود فانکشن (function) برای کدنویسی و شرط گذاری ارسال فرمان بین نودها استفاده می‌شود. در اینجا ما از این نود برای برقراری ارتباط با تلگرام بات استفاده می‌کنیم. برای فانکشن اول به محض ارسال فرمان از طریق کدهایی که در فانکشن تعریف کرده ایم، LED شروع به چشمک زدن خواهد کرد. همانند تصویر زیر این نود را از شاخه Function انتخاب کرده و وارد صفحه می‌کنیم. حال روی آن کلیک کنید. سپس کد زیر را وارد نمایید.

   

نود function stop

برای خاموش شدن LED در نرم افزار نود رد Node Red باید فرمان ۰ شدن را به خروجی ارسال کنید. دوباره نود فانکشن را انتخاب کنید. سپس کد زیر را وارد کنید.

 

نود rpi gpio out

نود rpi gpio  از شاخه Raspberry pi در دسترس می‌باشد. از این نود برای ارتباط با پایه‌های GPIO رزبری پای استفاده می‌کنیم. من LED را به gpio22 -pin15 وصل کرده‌ام.

همزمان برای تحریک رله، از یکی از خروجی‌های ماژول رله ۴ کاناله برد قرمز با اپتوکوپلر به یکی از پایه‌های gpio رزبری پای وصل می‌کنیم. در ادامه تنظیمات نود آن را بررسی خواهیم کرد.

نود inject

نود inject نود ورودی برای تعیین مقدار اولیه می‌باشد. ما از دو Node inject برای تحریک رله از حالت ۱ به حالت ۰ استفاده می‌کنیم و سپس از هر دو نود inject به نود rpi gpio out در نرم افزار نود رد Node Red وصل می‌کنیم. من از یکی از خروجی‌های رله به gpio04 – pin7 وصل کرده‌ام.

   

 

نود ui- Radio button

برای نمایش Result پروژه در نرم افزار نود رد Node Red می‌توانید از محیط گرافیکی UI استفاده نمایید. دسترسی به محیط UI در پست کنترل وسایل الکترونیکی از راه دور بدون برنامه نویسی – بخش دوم آموزش داده شده است. آی پی رزبری پای خود را کپی کنید و در انتهای آدرس /ui را تایپ کنید و وارد محیط UI شوید. من از نود Radio button برای نمایش وضعیت ال ای دی استفاده می‌کنم. این نود را از شاخه UI انتخاب کنید و همانند تصویر به هر دو نود Function اتصال دهید. در نود UI می‌توانید TAB و Group دلخواهی برای نمایش Result پروژه خود انتخاب نمایید.

 

آی پی رزبری پای خود را کپی کنید و در انتهای آدرس /ui را تایپ کنید و وارد محیط UI شوید.

 

اتصال نودها در نرم افزار نود رد Node Red

همانند تصویر نودها را اتصال دهید و سپس Deploy کنید.

همانطور که مشاهده میکنید با ارسال فرمان /on و /off ال ای دی شروع به چشمک زدن خواهد کرد و سپس قطع خواهد شد. همچنین با تغییر ورودی inject رله تحریک میشود.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه

 • سلام
  اگر هر جهار کانال رله را بخواهیم استفاده کنیم و از چهار تا goip استفاده کنیم
  رزبری reset می شود علت جیست؟

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   برای من این مشکل به وجود نیامد. احتمالا تغذیه مدار شما ایرادی دارد و یا اتصال کوتاه رخ میدهد. حتما اتصالات را چک کنید.

 • با سلام و تشکر ازپست خوبتان اگرامکان دارد ارتباط منطقی بین نود ها را توضیح فرماییدضمنا بفرماییدکد های function با چه زبانی نوشته شده است

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   همانطور که در آموزش هم گفته ام ، برای کنترل یک LED و تعریف حالت Blink و یا چشمک زن طبق پروسه آموزش پیش میرویم به این صورت که میخواهیم از طریق تلگرام فرمان روشن و خاموش شدن LED را ارسال نماییم. برای اینکار از طریق نود فانکشن که به زبان Java کد نویسی شده است روشن و خاموش شدن LED را تعریف میکنیم. سپس توسط بات تلگرام و نودهای مخصوص تلگرام کامند جهت ارسال فرمان را مشخص میکنیم. و برای اتصال LED از خروجی GPIO رزبری پای استفاده میکنیم.

 • سلام
  زبان برنامه نویسی فانکشن ها چی هست؟
  اگه بخوام برنامه نویسی فانکشن ها رو بصورت پایه ای یاد بگیرم باید چه زبانی رو یاد بگیرم؟

  • سلام
   زبان مورد استفاده در نود فانکشن Javascript می‌باشد. همانند دیگر زبان های برنامه نویسی از سورس های اصلی برای یادگیری اصولی آن اقدام کنید.