تکنولوژی

آموزش روشن شدن numlock در زمان بوت اوبونتو

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

برای دسکتاپ ها و لپتاپ هایی که دارای کیبورد عددی مجزا هستند و مخصوصاً برای کسانی که رمز عددی برای سیستم عامل خوود انتخاب میکنند اینکه کلید numlock هنگام بوت روشن بماند یک مززیت است و گاهی اوقات خاموش بودن آن باعث دردسر و همینطور وارد نشدن پسورد کاربر میشود. در این آموزش به شما نشان خواهیم داد که چگونه کلید numlock خود را در مواقع بوت شدن سیستم عامل روشن نگاه دارید. این آ«وزش مخصوصاً برای اوبونتو ۱۴٫۰۴ نوشته شده است اما احتمال جواب گرفتن از آن در توززیع های دیگر و نسخه های دیگر اوبونتو نیز وجود دارد.

 numlock

ابتدا بر روی لینک زیر کلیک کنید تا نرم‌افزار numlockx برای شما نصب شود.

APT

edit-lightdm-conf
سپس دش را باز کرده و یا با alt+f2 آن را باز کنید و دستور زیر را در آن وارد نمایید.

gksudo gedit /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-unity-greeter.conf

enable-numlock-lightdm

سپس اینتر بزنید و پسورد خود را وارد کنید. این کار برای شما فایل کانفیگ lightdm را که یک مدیر صفحه نمایش است باز میکند. سپس دستور زیر را در فایل وارد کنید :

greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on

numlock-startup

و در آخر سیستم خود را ریستارت کنید. اگر در توزیع‌ها و یا نسخه های دیگر این تنظیمات سیستم شما را خراب کرد به محیط tty رفته و سپس خط اضافه شده را پاک کنید. و اگر باز هم numlock در هنگام بوت خاموش بود میتوانید دستورات زیر را در startup applications اوبونتو وارد کنید :

name: Numlockx
command: sleep 20 && numlockx on

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه