پروژه های آردوینو

آموزش ساخت مولتی متر Multimeter با استفاده از آردوینو Arduino

نوشته شده توسط علیرضا قربانی

ولت متر و مولتی متر از ابزارهای بسیار مهم و کاربردی در الکترونیک هستند. توسط برد آردوینو پروژه های متنوع و جذابی را میتوان پیاده سازی کرد. در این پروژه توسط برد آردوینو اقدام به ساخت مولتی متر خیلی ساده خواهیم کرد. در این پروژه استفاده از ال سی دی ضروری نمی باشد و میتوانید برای نمایش اطلاعات از سریال مایتور استفاده کنید. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

 


توضیحات مولتی متر با آردوینو


در اولین مرحله باید این مورد را در نظر بگیریم که نمی‌توان به آردوینو  ولتاژهای بالا اعمال کرد  و فقط میتوان ولتاژی در رنج ۰ تا ۵ ولت اعمال کرد . به منظور کاهش ولتاژ های مختلف به مقدار ۰ تا  ۵ ولت باید از  مدار تقسیم کننده‌ی ولتاژ استفاده کنیم.مدار تقسیم کننده‌ی ولتاژ یا voltage divider  مداری است که برای تقسیم ولتاژ الکتریکی استفاده میکند به این معنی که در خروجی کسری از ولتاژ ورودی را اعمال میکند. با در نظر گرفتن ولتاژ ورودی  و با محسابات ریاضی میتوان ولتاژ خروجی مورد نیاز را بدست آورد.شما میتوانید از سایت زیر مقدار مقاومت ها را بدست آورید.

در این پروژه قصد داریم که بتوانیم حداکثر ولتاژ ۱۵ ولت را توسط مولتی‌متر اندازه‌گیری کنیم ، برای این منظور برای تقسیم ۱۵ ولت به  بازه ۰ تا ۵ ولت ،در مدارمان به جای مقاومت R2 یک عدد مقاومت ۱۰ کیلواهم  و به جای R1 یک عدد مقاومت۲۰ کیلو اهم استفاده میکنیم. بنا بر این با ضریب ۱/۳ ولتاژ را تقسیم بندی کرده ایم. Vout را که در بازه‌ی بین ۰ تا ۵ ولت است به پین آنالوگ A0 آردوینو متصل میکنیم.

 


کد آردوینو مولتی متر Multimeter


 

float vin = 0;
float read = 0;
#include <LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal lcd(6,7,8,9,10,11,12);
void setup()
{
 lcd.begin(16,2);
 Serial.begin(9600);
}

void loop()
{
 read = analogRead(A0);//مقدار آنالوگ را که بین ۰ تا ۱۰۲۳ می باشد میخواند
 vin = (5 * read) / (float)1023;//مقدار آنالوگ خوانده شده را به ولتاژی بین ۰ تا ۵ ولت تبدیل میکند
 vin *= 3;//ولتاژ تبدیل شده در بالا را در ضریب تقسیمی که طیق فرمول بدست آوردیم ، ضرب میکند
 lcd.home();
 //مقدار ئلتاژ خوانده شده را بر روی ال سی دی نمایش میدهد
 lcd.print("vlotage :");
 lcd.print(vin);
 lcd.print("  ");
 Serial.println(vin);
}

 


وسایل مورد نیاز


مقاومت ۱۰ کیلو اهم 

مقاومت ۲۲ کیلو اهم

آردوینو Uno

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه