آردوینو آردوینو Arduino Uno آموزش آردوینو پروژه های آردوینو پکیج سنسور آردوینو

آموزش ماژول تشخیص مانع IR Tracking Module پکیج ۳۷ سنسور آردوینو

Arduino-Sensor-Kit-IR-Tracking-Module-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

تشخیص مانع در فرآیندهای تولیدی و یا ساخت ربات‌های مختلف کاربرد دارد. اکثر سنسورهای آسانسورها که همه روزه از آن استفاده می‌‎کنیم، نوعی سنسور IR مادون قرمز است. سنسور مادون قرمز دارای دو قسمت فرستنده و دیگری گیرنده است. هردو سنسور از لطاظ ظاهری شبیه هستند، فقط یکی تیره‌تر است. سنسور تیره‌تر معمولا گیرنده و سنسور دیگر فرستنده است. در رنج فرکانسی ۳۸کیلوهرتز عمل می‌کند. این رنج برای محدوده بینایی انسان نیست. در این آموزش شیوه ساخت مدار تشخیص مانع با برد آردوینو و سنسور IR مادون قرمز TCRT5000 را بررسی می‌کنیم. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

ماژول فرستنده گیرنده IR دارای سنسور TCRT5000 است. سنسور TCRT5000 یک سنسور مادون قرمز اینفرارد یا فروسرخ می‌باشد. دو سنسور مادون قرمز فرستنده و گیرنده در کنار هم بر روی ماژول قرار گرفته شده است. از سنسور TCRT5000 جهت مسیربابی و تشخیص مانع استفاده می‌شود. زاویه دید ماژول فرستنده گیرنده IR متفاوت است. مد کاری سنسور TCRT5000 تا ۹۵۰ نانومتر می‌باشد. با قرار گرفتن پتانسیومتر ۱۰۳ یا ۱۰ کیلو بر روی ماژول IR می‌توانید حساسیت ماژول را تنظیم کنید. ماژول فرستنده گیرنده TCRT5000 دارای ۳ پایه به ترتیب G , VCC , Signal می‌باشد. در ادامه به بررسی راه اندازی ماژول فرستنده گیرنده IR می‌پردازیم.

 

هدف از آموزش ماژول تشخیص مانع

ماژول فرستنده گیرنده IR با سنسور TCRT5000 در مسیریابی و تشخیص مانع کاربرد فراوانی دارد. در این آموزش با استفاده از ماژول فرستنده گیرنده IR TCRT5000 و ماژول ال ای دی ۳color module، ماژول بیزر passive buzzer module، ماژول رله تک کانال ۵ ولت Relay 1channel module یک مدار تشخیص مانع خواهیم ساخت. ماژول Tracking پس از تشخیص مانع، ماژول بیزر – Buzzer را فعال کرده و آلارم خواهد داد. سپس ماژول ال ای دی – ۳color تغییر رنگ داده و در نهایت به ماژول رله – relay فرمان داده و فعال خواهد شد. در ادامه به بررسی اتصالات و وسایل مورد نیاز خواهیم پرداخت.

 

ماژول رله تک کانال ۵ ولت Relay 1channel

ماژول رله تک کانال Relay 1channel دارای ولتاژ ۵ ولت و ولتاژ خروجی ۲۲۰ ولت می‌باشد. رله تک کانال دارای توان ۱۰ آمپر است و برای پروژه های DIY مناسب است.  رله Relay در الکترونیک همانند کلید عمل می‌کند. در واقع رله‌ها سوییچ‌هایی هستند که مدارهای الکترونیکی را باز و بسته می‌کنند. رله در خروجی دارای ۳ پایه می‌باشد. پایه وسط مشترک و دو پایه کناری یکی NO به مفهوم Normally Open یعنی به صورت پیش فرض در حالت باز قرار دارد. پایه دیگر NC به مفهوم Normally Close یعنی به صورت پیش فرض در حالت بسته قرار دارد. به طور کلی رله برای انتقال جریان در مدار های الکتریکی کاربرد دارد. ماژول رله تک کانال دارای سه پایه به ترتیب GND , VCC , Signal می‌باشد.

 

ماژول بیزر Passive Buzzer

ماژول بیزر Buzzer module همانطور که از نامش پیداست، به عنوان اسپیکر و بلندگو در الکترونیک استفاده می‌شود. بیزر در واقع یک ماژول سیگنال صوتی الکترومغناطیسی است. بیزر توسط یک مدار الکتریکی و یا یک سیگنال صوتی نوسان و هدایت می‌شود. ولتاژ کاری ماژول بیزر ۵ ولت DC است. در این آموزش من از بیزر پسیو یا passive buzzer استفاده خواهم کرد. ماژول بیزر دارای دو نوع اکتیو و پسیو می‌باشد. در نوع پسیو برای راه اندازی ماژول نیاز به تعریف فرکانس کاری برای عملکرد ماژول بیزر خواهد داشت. ماژول بیزر اکتیو برای راه اندازی تنها نیاز به ولتاژ DC دارد و به راحتی قابل اجرا است و دیگر نیازی به تعریف فرکانس کاری برای عملکرد آن نخواهیم داشت. به عبارتی با شوک الکتریکی ماژول اکتیو فعال خواهد شد.

آموزش ماژول تشخیص مانع IR Tracking Module پکیج 37 سنسور آردوینو -دانشجو کیت

ماژول ال ای دی ۳Color Module  SMD

ماژول RGB سه رنگ; توسط پین های PWM سه رنگ آبی، قرمز و سبز را به راحتی در اختیار ما قرار می‌دهد. ماژول SMD – color دارای ۴ پایه GND,Blue,Red,Green می‌باشد. با اتصال هر یک از پایه های ماژول به میکروکنترلر، هر سه رنگ تولید خواهد شد. دقت کنید که استفاده از پایه ها در این ماژول به دلخواه می‌باشد. در این آموزش از ۲ پایه آبی (BLUE) و سبز (GREEN) استفاده خواهیم کرد. در ادامه به بررسی اتصالات خواهیم پرداخت.

 

وسایل مورد نیاز:

 آموزش ماژول تشخیص مانع IR Tracking Module پکیج 37 سنسور آردوینو- دانشجو کیت

اتصالات:

 • پایه سیگنال (S) ماژول فرستنده گیرنده IR Tracking را به پایه ۴ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه GND ماژول فرستنده گیرنده IR Tracking را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.
 • پایه VCC ماژول فرستنده گیرنده IR Tracking را به پایه ۵ ولت آردوینو اتصال دهید.
 • پایه سیگنال (S) ماژول رله تک کانال Relay را به پایه ۸ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه GND ماژول رله تک کانال Relay را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.
 • پایه VCC ماژول رله تک کانال Relay را به پایه ۵ ولت آردوینو اتصال دهید.
 • پایه سیگنال (S) ماژول بیزر passive buzzer را به پایه ۳ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه GND  ماژول بیزر passive buzzer را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.
 • پایه VCC ماژول بیزر passive buzzer را به پایه ۳٫۳ ولت آردوینو اتصال دهید.
 • پایه آبی (Blue) ماژول ال ای دی سه رنگ ۳color را به پایه ۵ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه سبز (Green) ماژول ال ای دی سه رنگ ۳color را به پایه ۶ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه GND ماژول ال ای دی سه رنگ ۳color را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.

 

کد آموزش ماژول تشخیص مانع IR:

 

مهمان گرامی، جهت دسترسی به کدهای این پروژه، اسپارکر شوید.

کد را در نرم افزار آردوینو کپی کنید. طبق اتصالات گفته شده در متن آموزش، ماژول‌ها را به درستی اتصال دهید. حال برنامه را در آردوینو کامپایل کنید. پس از کامپایل ماژول فرستنده گیرنده IR Tracking را به صورت ثابت قرار دهید. در ابتدا سنسور IR با توجه به شدت نور دریافتی از محیط، عمل کرده و هشدار تشخیص مانع را می‌دهد و ماژول ال ای دی – ۳color به رنگ سبز تغییر خواهد کرد. با استفاده از پتانسیومتر ۱۰ کیلو قرار گرفته بر روی ماژول، حساسیت ماژول IR Tracking را تنظیم کنید. حال مانعی در برابر سنسور IR قرار دهید. پس از ایجاد مانع، ماژول ال ای دی – ۳color به رنگ آبی تغییر رنگ داده، سپس ماژول بیزر – Buzzer فعال شده و در نهایت فرمان به ماژول رله – Relay داده و رله فعال خواهد شد. با هر بار دور و نزدیک کردن سنسور IR Tracking از مانع، تغییرات را به خوبی مشاهده خواهید کرد.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

پروژه:

اخیرا تصمیم گرفته‌ایم برای تعامل بیشتر با شما کاربران و ایجاد موقعیتی در راستای رقابت دانش کاربران، در انتهای هر آموزش یک پروژه تعریف می‌کنیم. به اولین کاربری که به پروژه تعریف شده پاسخ صحیح بدهد، بن خرید به ارزش ۳۰ هزار تومان از فروشگاه دانشجو کیت ارایه خواهد شد. پروژه: با چهار سنسور TCRT5000 و دو عدد موتور DC یک خط با ضخامت ۸ میلی‌متر را مسیریابی کنید. دقت کنید که این کدها باید اصلاح شده همین کدها باشد و چنانچه کدهای ارسالی عینا کپی شده از سورس‌های خارجی و … نباشند.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴۲ دیدگاه