مدارهای الکترونیک نرم افزار

آموزش پاک سازی رجیستری ویندوز-قسمت اول

نوشته شده توسط آزاده مختاری

آیا برای شما نیز اتفاق افتاده است که سرعت سیستم کند شود؟ هنگام اجرای دستورات به کندی عمل کند؟ این اتفاق دلایل بسیاری می تواند داشته باشد ولی یکی از دلایل ساده آن می تواند رجیستری باشد. رجیستری چیست؟ در بعضی مواقع هنگام نصب برنامه ها ممکن است با عبارت register روبرو شوید و از شما بپرسد آیا می خواهید رجیستری انجام شود ؟

در ادامه در دیجی اسپارک به آموزش پاک سازی رجیستری ویندوز و نحوه انجام آن می پردازیم.

رجیستری چیست؟

یک بانک اطلاعاتی است که برای نگهداری تنظیمات و گزینه های نسخه های ۳۲ بیتی ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد و شامل اطلاعات و تنظیماتی است که برای تمام قطعات سخت افزاری، نرم افزاری، کاربران مثل رمز وپسورد ایمیل و بسیاری موارد مشابه و تنظیمات مربوط به خود سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. می توان رجیستری را قلب رایانه نامید زیرا تمام اطلاعات اصلی سیستم در آن ذخیره می شوند به همین علت هدف بسیاری از ویروس ها و هکرها قرار می گیرد. این برنامه ساختار درختی دارد.

زیاد شدن رجیستری می‌تواند سرعت کامپیوتر را کاهش دهد زیرا هر چه حجم اطلاعات بیشتر باشد زمان بیشتری برای پیدا کردن آن ها لازم است.

 برای پاک‌سازی و کاهش حجم رجیستری راه حل های زیادی وجود دارند یکی از این راه حل ها پاک کردن اطلاعات اضافی از رجیستری است که اگر بدون داشتن اطلاعات کافی انجام شود ممکن است دستور العمل های اصلی برنامه ها و سیستم صدمه ببیند و اجرای برنامه ها و سیستم با مشکل روبروشود. تغییر یک کلید در رجیستری می‌تواند سیستم عامل را غیرقابل استفاده کند.

چرا رجیستری را پاکسازی کنیم؟

یکی از دلایل کندی سیستم می تواند رجیستری باشد که سبب بهبود عملکرد سیستم می شود و ممکن است پاکسازی رجیستری تمام مشکل را حل نکند بنابراین پاک سازی رجیستری تضمینی برای افزایش سرعت سیستم نیست و راه حل های دیگری هم وجود دارد. از دلایل استفاده رجیستری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویروس ها و مخرب ها

با توجه به این که استفاده از آنتی ویروس می تواند نقش مهمی در حفاظت از سیستم در مقابل ویروس ها داشته باشد وبا آن ها مقابله کند ولی با ورود ویروس ها به سیستم اطلاعات آن ها در رجیستری ذخیره می شود و همین امر می تواند سبب اشغال فضا و کندی سیستم گردد که با پاک کردن رجیستری تمامی این اطلاعات پاک می شوند.

سرقت اطلاعات امنیتی

اطلاعات شخصی مثل ایمیل و پسوورد برای بعضی برنامه ها در رجیستری ذخیره می‌شود و با پاک کردن این برنامه‌ها احتمال باقی ماندن اطلاعات در رجیستری وجود دارد. هکرها و افرادی که اطلاعات کافی از کامپیوتر دارند می توانند با مشاهده حافظه کش این اطلاعات را سرقت کنند.

برای رجیستری برنامه های زیادی وجود دارد و می توان حتی به صورت دستی نیز به رجیستری پرداخت که باید کاملا هوشمندانه عمل کرد زیرا حذف یک حرف نیز می تواند عملکرد سیستم را مختل کند.

برای ورود و حذف اطلاعات بدون استفاده از برنامه های خاص می توانید به صورت زیر عمل کنید:

به منوی Start بروید و سپس گزینه Run را اجرا کنید. در Run کلمه Regedit را تایپ کنید و Ok کنید.

 آموزش پاک سازی رجیستری ویندوز

آموزش پاک سازی رجیستری ویندوز| دیجی اسپارک

آموزش پاک سازی رجیستری ویندوز

آموزش پاک سازی رجیستری ویندوز| دیجی اسپارک

قبل از رجیستر برنامه از سیستم خود back up بگیرید زیرا ممکن است اطلاعاتی را به اشتباه حذف کنید.

در این بخش از آموزش به معرفی رجیستری و دلایل آن و همچنین رجیستری اطلاعات بدون نیاز به برنامه پرداختیم. در آموزش بعدی به رجیستری ویندوز با برنامه Wise Registry Cleaner خواهیم پرداخت.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱ دیدگاه

  • خوبی لینوکس اینه که رجیستری نداره که پاک کردن بخواد
    همه چیز منظم تر و اصولی تره
    هر کس مخالفه تا با هم صحبت کنیم