سخت افزار

آموزش OverClock کردن رم

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در ابتدا خواهیم گفت که مسئولیت خسارت های احتمالی بر اثر سهل انگاری ها بر عهده خود شما خواهد بود و دیجی اسپارک در چنین مواردی هیچگونه تقصیری نخواهد داشت.

بله درست خواندید. Overclock فقط مختص پردازنده و بالا بردن فرکانس کاری آن و وارد کردن ولتاژ اضافه به cpu نیست. تمامی قسمت‌های مهم یک سیستم را میتواند overclock کرد. سرعت رم ها به وسیله فرکانس کاری آن‌ها اندازه‌گیری می‌شود یعنی با افزایش فرکانس کاری یک رم میتوانید سرعت اجرای برنامه‌ها توسط آن را تا میزان قابل توجهی بالا ببرید. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که هر چقدر فرکانس رم را بیشتر کنید فشار بیشتری نیز به پردازنده شما وارد خواهد شد. این بدان معنی است که میتوانید برای کارهای خود کمی سرعت را بالا ببرید اما مراقب حد و اندازه این کار باشید در غیر اینصورت Cpu شما نیز دچار آسیب دیدگی میشود. در زیر چند محله ساده برای شما خواهیم گفت:

۱ – فرکانس چیست؟

فرکانس رم ها معمولاً چیزی است که هنگام خرید مشخص میشود. همچنین شما هیچ‌گاه یک رم با فرکانسی کمتر از ۱۶۰۰MHz را برای سیستم‌های مخصوص گیمینگ مشاهده نخواهید کرد. تا موقعی که Skylake و DDR4 به دست شما برسدکمی طول خواهد کشید و تا آن موقع بهتر است با همین حافظه های خود کمی پیش تر برویم.

overclock

۲ – نصب و تنظیمات پروفایل

در اینجا ما از یک جفت رم corsair استفاده میکنیم. که سرعت معمولی آن به اندازه ۲۱۳۳MHz تنظیم شده است. تنها چیزی که نیاز خواهید داشتکمی فرکانس بیشتر است که در تنظیمات میتوانید آن‌ها را اعمال کنید.

۳ –  overclockفرکانس

با ریست کردن سیستم خود به تنظیمات بایوس بروید ( با فشردن دکمه اینتر در زمان روشن شدن سیستم ) در آنجا به تغییر دادن فرکانس رم ها بپردازید. قبل از هر چیز نیز تمامی تنظیمات پیش‌فرض را به خاطر بسپارید

۴ – مراقب باشید

بالا بردن بیش از حد فرکانس ممکن است به رم و Cpu شما آسیب جدی بزند و حتی موجب سوختن آن شود در صورتی که اطلاعات شما در این زمینه و در زمینه رم مورد استفاده خودتان کامل نیست بهتر است از این کار صرف نظر کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱ دیدگاه