تکنولوژی

آیا طوفان های خورشیدی باعث تخریب ماهواره ها می شوند؟

آیا طوفان های خورشیدی باعث تخریب ماهواره ها می شوند؟- دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

ماهواره ها برای زندگی مدرن امروز ضروری اند آنقدر که برای ایجاد شرایطی که بتوان بدون تکیه بر آن ها به زندگی ادامه داد باید تدابیرزیادی اندیشیده شود. سند دولتی بریتانیا با عنوان استراتژی آمادگی آب و هوای فضا ممکن است عجیب به نظر برسد، اما وقتی که بسیاری از ارتباطات، حمل و نقل و سیستم های اقتصادی مدرن وابسته به ماهواره ها هستند می تواند تصور کرد که چرا چنین تدابیری باید اندیشیده شود.

واقعیت این است که ما بیشتر از آنچه به نظر می رسد به ماهواره ها نیازمندیم. ناوگانی از چندصد ماهواره ی ارتباطی دور تا دور مدار سیاره ی ما را فراگرفته اند، البته به علاوه ی صدها ماهواره ی دیگر در ارتفاعات پایین تر.سرعت بالای ارتباطات ماهواره ای  زیربنای تجارت جهانی را شکل می دهد همینطور سرویس های دفاعی و فوریتی که امنیت را قادر می سازد. ماهواره ها سیستم جهت یابی جهانی(GPS) را بر روی زمین، دریا و هوا فراهم می کند. زنجیره های کشاورزی صنعت و منطقی که در واقع تمام آنچه شما مصرف می کنید را تامین می کنند. از شیر در قهوه ی شما گرفته تا صفحه ای که شما درحال خواندن آن هستید، بر اطلاعات حاصله از ماهواره ها بستگی دارد.

آیا طوفان های خورشیدی باعث تخریب ماهواره ها می شوند؟

یکی از تهدیداتی که می تواند ماهواره ها و به تبع آن زندگی ما را روی زمین مختل کند “هوای فضا”است یا همان شعله های خورشیدی، انفجار اشعه های قدرتمند خورشید یا انفجار پروتون های حاوی انرژی  سرعت عظیمی که از خورشید ساطع می شوند و راه خود را به سوی جو نزدیک زمین پیدا می کنند. در طی دوره ی آشفتگی آب  وهوای فضا، منطقه ی گردان به دور خط استوای زمین، کمربند تشعشعی وان آلن، یا تعداد بیشتری از ذرات باردار با انرژیِ بالای زیر اتمی متورم می گردد.

این می تواند عملکرد ماهواره ها را با ذخیره ی بارهای الکتریکی در بردهای الکتریکی،تحریک فرمان های فانتوم یا اضافه بار و آسیب زدن به اجزای حساس تحت تاثیر قرار دهد.

این ها تنها خطرات تئوری نیستند. در دهه های اخیرطوفان های خورشیدی باعث قطع سرویس های تعدادی از ماهواره های شده اند بعلاوه ی تخریب کامل تعداد انگشت شماری از آنها که هزینه های گزاف میلیون دلاری را تحمیل کرد.

با دیجی اسپارک همراه باشید تا به ادامه مطلب در بخش بعدی بپردازیم.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه