تکنولوژی

ابزارهای لازم برای ساخت یک مدار الکتریکی

نوشته شده توسط آزاده مختاری

اگرشما به دنبال ساخت مدارهای الکترونیکی هستید و می‌خواهید خودتان مدار طراحی کنید شما به یکسری ابزار برای مونتاژ این قطعات با یکدیگر نیاز دارید. در ادامه در دیجی اسپارک به معرفی ابزارهای لازم برای ساخت یک مدار الکتریکی می‌پردازیم.

ابزارهای لحیم کاری بسیاری وجود دارند ولی شما به دستگاه لحیم  مدادی شکلی نیاز دارید که بتواند تمام اجزا را به خوبی متصل کند وحداقل دارای توان ۲۵ وات باشد. همچنین استحکام و توانایی کافی برای اتصال اجزا را داشته باشد. انتخاب نوع هویه مناسب برای کار به دقت فراوانی نیاز دارد و عملکرد اصلی هویه به تامین گرمای مناسب مورد نیاز برای لحیم کاری بستگی دارد.

اگربرای داغ شدن محل لحیم کاری زمان زیادی لازم باشد ممکن است سیم لحیم به خوبی داغ نشده واتصال از استحکام کافی برقرار نباشد و اگر زمان داغ شدن و اتصال بسیار کمتر از حدمعمول باشد ممکن است بورد و اجزای الکترونیکی صدمه ببیند. بنابراین انتخاب هویه مناسب ضروری است.

 هویه پایه

هویه با توان ۲۵ وات قابلیت کار برای اتصال بردها و قطعات جانبی را دارد. توان این هویه به صورت معمولی است وتوان‌های بالاتر قدرت وامکانات بهتری دارند.

 هویه بهتر

آهن با دمای قابل تنظیم وتوان بیشتر اجازه کار سریعتر وکنترل بهتر را می دهد. بنابراین آهن با توان ۳۰وات و ولتاژ۱۱۰  آمپر بهترین گزینه برای کار است. این اهن در جعبه ابزار الکترونیک وجود دارد و در لحیم کاری‌های دیگر هم از این نوع آهن استفاده می‌شود.

  بهترین هویه

هویه دارای توان ۵۰وات است و دمای آن قابل تنظیم وکنترل است .همچنین می توان نوک آن را تعویض کرد. این قابلیت تنظیم دما کار با این هویه در مکان‌های مختلف را سریعتر وبهتر امکان‌پذیر می‌سازد.

هویه‌های مختلفی وجود دارند و بسته به نوع خود در کارهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع هویه

هویه‌ها انواع مختلفی دارند که هرکدام کاربرد متفاوتی دارند.در زیر به معرفی سه نمونه هویه می‌پردازیم که برای استفاده در بردهای الکترونیکی کاربردی ندارد.

هویه گازی:که برای ساخت بردهای الکترونیکی مناسب نیست وممکن است به برد ها صدمه بزند.

هویه وسایل سنگین: این نوهع هویه برای لحیم کاری اجزای بزرگ مورد استفاده قرار می گیردو برای بردهای الکترونیکی کاربردی ندارد.

هویه سرما گرما: جریان به نوک هویه اعمال شده و عملیات لحیم کاری را انجام می‌دهد. به علت داغ شدن سرهویه ممکن است باعث سوختگی مدارات و برد‌ها گردد.

 مواقع اضطراری

در مواقع اضطراری ممکن است شما دسترسی به برق نداشته باشید یا برق قطع شده باشد بنابراین دونوع هویه برای مواقع ضروری وجود دارد.

۱- هویه‌ای که با بوتان کار میکند ولی کنترل آن متفاوت از بقیه هویه‌ها است. ۲- هویه‌ای که با باتری کار می‌کند وبرای بیشتر کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 این ابزارها برای لحیم کاری ضروری و از ملزومات لحیم کاری است که عبارتند از:

 سیم لحیم

سیم لحیم ابزاری برای اتصال قطعات با برد وبا همدیگراست. سیم لحیم انواع مختلفی دارد و بسته به نوع کاردارای قطرهای متفاوتی می باشد.بهترین نوع سیم لحیم دارای ۶۰درصد قلع و۴۰درصد سرب است.

  پایه هویه

هنگام لحیم کاری هویه داغ را نمی توان روی زمین فرش یا ….رها کرد بنابراین باید از ابزاری به نام پایه هویه استفاده شود که به صورت یک سیم پیچی مسی است و هویه را درون آن قرار می دهند. همچننین نوک هویه ممکن است در طول عملیات لحیم کاری کثیف شده باشد که از اسفنج همراه با آب برای تمیزکردن آن استفاده می شود.

سیم چین

 برای بریدن پایه اضافی قطعات مورد استفاده قرار می گیرد.

 ابزارهای دستی مورد نیازبرای لحیم کاری

ابزارهای دستی زیادی وجود دارد که می تواند هنگام لحیم کاری مورد استفاده قرار گیرند وهرکدام توانایی های خاصی دارند.این ابزارها عبارتنداز:

 گیره نگه دارنده

 این گیره برد رابه طور ثابت برای شما نگه می دارد تا عملیات لحیم کاری را روی آن با امنیت کافی وبدون صدا انجام دهید.گیره نگهدارنده  Panavise Jrیکی از گیره های استاندارد برای نگه داری انواع بردها می‌باشد.

 کمک دست

 ابزاری است برای نگهداری بردهای کوچک یا نگهداری بردهای بزرگ که اتصالات زیادی دارند و امکان نگهداری با دست در آن ها وجود ندارد.

مکنده لحیم کاری یا قلع کش

ممکن است زمانی شما نیازبه قطع اتصال‌های قبلی و برقراری اتصال جدید داشته باشید که محل لحیم کاری شده قبلی دارای اضافات لحیم کاری است . بنابراین برای تمیزکردن این اضافات باید با استفاده از مکنده لحیم اقدام کنید. مکنده لحیم مثل یک سرنگ است و ابتدا هوا را به داخل خود می‌کشد سپس قلع ذوب شده را به داخله محفظه می‌کشاند. و باعث تمیز شدن محل لحیم کاری می‌شود.

فتیله لحیم کاری

هنگام لحیم کاری ممکن است به عالت لحیم کاری بیش از حد سطح مفاصل کثیف شده باشد بنابراین برای تمیزکردن این مفاصل از فتیله لحیم کاری استفاده می‌شود که یک سیم مسی بافته وداغ است که لحیم‌های به آن می چسبند.وباعث تمیزشدن محل لحیم کاری می‌شود.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه