تکنولوژی سخت افزار

بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان آغاز به کار کرد

بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان آغاز به کار کرد
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

چین به طور رسمی یک دوره جدید از دیدن ستاره ها را آغاز کرد. چین در سال ۲۰۱۱  ساخت و ساز بزرگترین تلسکوپ رادیویی در جهان را شروع کرد. در حال حاضر پانل های دستگاه غول پیکر تلسکوپ آنها در مونتاژ نهایی به سر می برد.

این تلسکوپ غول پیکر FAST نامیده شده است. به این دستگاه توپ پانصد متری هم گفته می شود. تکنسین ها با قرار دادن ۴۴۵۰ پانل منعکس کننده مثلثی در محل مورد نظر، کار را شروع کردند. این منعکس کننده های عظیم این تلسکوپ را از دیگر تلسکوپ های رادیویی جهان برتر کرده اند و در قطر ۵۰۰ متر (۱٫۶۴۰ فوت) این تلسکوپ قرار گرفته اند. هر پانل مثلثی به شکل مثلث متساوی الاضلاع با طول ۱۱ متر می باشد. دومین تلسکوپ بزرگ دنیا در رصد خانه Arecibo در پورتوریکو (Puerto Rico) با قطر سراسری ۳۰۵ متر (۱۰۰۰فوت) ساخته شده است.

بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان آغاز به کار کرد

تلسکوپ Fast یا همان تلسکوپ ۵۰۰ متری در یک دره واقع در استان گوئیزو چین قرار دارد. این منطقه به خوبی انتخاب شده است و در جای ایدآلی می باشد زیرا دور از دسترس مردم و ساکنان شهری می باشد و پنج کیلومتر نیز در اطراف آن را حصارکشی کرده اند که کسی وارد نشود. این تلسکوپ بسیار حساس است و با ابزار های بسیار حساس ساخته شده است تا بتواند سیگنال های رادیویی را به طور دقیق بگیرد.

این منطقه که در آن تلسکوپ قرار دارد به طور مناسب طراحی شده است که آب باران باعث از بین رفتن و آسیب های زیست محیطی در آن نشود. همچنین برای کسانی که بخواهند بزرگترین تلسکوپ را ببینند طراحان یک تپه در اطراف تلسکوپ آماده کرده اند که از مزایای توریستی این تلسکوپ هم به خوبی استفاده کنند. و تماشاچیان می توانند به خوبی عظمت این تلسکوپ را درک کنند. منتظر خبرهای تازه از این تلسکوپ باشید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه