آردوینو آموزش آردوینو پروژه های آردوینو

آموزش کار با ماژول تاچ پد Touch Pad بخش اول فرمان به ال ای دی با TTP224

Touch-pad-ttp224-arduino-tutorial-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

پیش از این آموزش کار با سنسور تاچ TTP223 در شیوه ساخت مدار کلید جادویی با آردوینو را منتشر کردیم. ماژول سنسور تاچ خازنی Touch Sensor با تراشه TTP223 در این آموزش با لمس تاچ سنسور رله تحریک شده و سنسور عمل خواهد کرد. پس از پست قبلی در این آموزش با استفاده از تراشه TTP224 و ماژول تاچ پد کاراکتری به چهار ال ای دی فرمان می‌دهیم. لازم به ذکر است که  در ادامه مجموعه آموزش راه اندازی استپر موتور با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

ماژول تاچ پد کاراکتری TouchPad

ماژول تاچ پد Touch Pad از تراشه TTP224 تشکیل شده است. نوع تاچ این ماژول از مدل تاچ خازنی است. همچنین از یک رگولاتور داخلی در ساختار آن استفاده شده است. ماژول تاچ پد Touch Pad مورد استفاده در این آموزش از نوع ۴*۱ است. ۴ کلید به صورت مجزا با خروجی مجزا بر روی فیبر قرار گرفته شده است. ولتاژ کاری ماژول تاچ پد Touch Pad بین ۲٫۴ تا ۵٫۵ ولت DC است. زمان پاسخ و واکنش ماژول تاچ پد در سریعترین زمان ممکن در حدود ۶۰ میلی ثانیه و در کمترین حالت ۱۶۰ میلی ثانیه است. حساسیت این ماژول با ظرفیت خازنی ۰ – ۵۰ پیکوفاراد برای هر تاچ پد تنظیم شده است. چهار ۴ دیود D1, D2, D3, D4 به بر روی فیبر قرار گرفته شده است که با فعال شدن هر یک از کلیدها، دیود متصل به پایه های هر کلید روشن می‌شود.

 

هدف از آموزش

در این آموزش توسط ماژول تاچ پد Touch Pad به ۴ خروجی فرمان خواهیم داد. ۴ ال ای دی LED به ترتیب به کلید های ۱، ۲، ۳، ۴ اتصال می‌دهیم. سپس با تاچ هر یک از کلیدها، ال ای دی LED متصل به آن پایه روشن خواهد شد.

آموزش کار با ماژول تاچ پد TTP224 Touch pad module - دیجی اسپارک

 

ال ای دی LED Oval

ال ای دی Oval در مقایسه با سایر ال ای دی‌ های نور بسیار واضح و شفاف با زوایه دید بیشتری دارد. همچنین ظاهر این نوع ال ای دی ها متفاوت است. اوال Oval در انگلیسی به معنای بیضی می‌باشد. ولتاژ مورد نیاز برای ال ای دی اوال Oval از ۳ تا ۳٫۲ ولت DC است. ال ای دی Oval دارای طول موج ۴۲۶ تا ۴۶۵ نانومتر است. همچنین دارای شدت نور ۶۰۰ تا ۸۰۰ MCD می‌باشد. جریان کاری این ال ای دی ۱۵ تا ۲۰ میلی متر است.

 

اتصالات

 اتصال ماژول تاچ پد Touch Pad

  • پایه OUT1 ماژول تاچ پد Touch Pad را به پایه ۲ دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید.
  • پایه OUT2 ماژول تاچ پد Touch Pad را به پایه ۳ دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید.
  • پایه OUT3 ماژول تاچ پد Touch Pad را به پایه ۴ دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید.
  • پایه OUT5 ماژول تاچ پد Touch Pad را به پایه ۵ دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید.

 

اتصال ال ای دی LED

  • ال ای دی LED اول را به پایه ۸ دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید.
  • ال ای دی LED دوم را به پایه ۹ دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید
  • ال ای دی LED سوم را به پایه ۱۰ دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید.
  • ال ای دی LED چهارم را به پایه ۱۱ دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید.

اتصال ال ای دی به آردوینو و ماژول تاچ پد Touch pad ttp224 - دیجی اسپارک

 

کد آردوینو Arduino تاچ پد TTP224

کد آردوینو Arduino را از طریق کلیدهای میانبری که برای انتقال کدها در نظر گرفته شده است، به نرم افزار آردوینو Arduino انتقال دهید.

 

تحلیل کد آردوینو Arduino

در ابتدا پین های خروجی Out Pins و پین های ورودی Input Pins را در کد برنامه تعریف می‌کنیم. همانطور که توضیح داده شد، کلیدهای ماژول تاچ پد Touch Pad به عنوان ورودی Input و ال ای دی به عنوان خروجی Output در کد برنامه تعریف خواهد شد:

پین های خروجی Out Pins

پین های ورودی Input Pins

 

عملکرد کلیدها Button Actions

۴ کلید توسط پایه های ۲ تا ۵ دیجیتال آردوینو در کد برنامه به عنوان ورودی Input تعریف شده است. در خروجی از ۴ ال ای دی LED برای نمایش تغییر وضعیت کلیدها استفاده شده است. با لمس Touch هر یک از کلیدها، ال ای دی LED متصل به آن کلید با رنگ مخصوص به خود روشن ON خواهد شد. به عنوان مثال در کد برنامه عملکرد کلید ۱ Bottun 1 action  به صورت زیر تعریف شده است:

فعال شدن کلید اول

روشن شدن ال ای دی اول

تاخیر Delay

خاموش شدن ال ای دی اول

بقیه کلید‌ها Keys به همین ترتیب در کد آردوینو Arduino برنامه تعریف شده است.

لمس عدد روی ماژول TTP224 Touch pad با آردوینو - دیجی اسپارک

 

وسایل مورد نیاز

ماژول تاچ پد  کاراکتری ۱*۴  Arduino Touch Pad Matrix 

برد آردوینو Arduino 

ال ای دی LED Oval

مینی بردبورد Breadboard

۶۰ رشته کابل مخصوص بردبورد

کابل فلت نری به مادگی

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

پروژه

طی چند قسمت قبلی که طرح پروژه را پیاده سازی کردیم، با استقبال شما کاربران مواجه شدیم. در این سری برای اینکه گستره بیشتری از افراد بتوانند فرصت استفاده از بن خرید را داشته باشند؛ روال دیگری را در پیش گرفتیم. در این روش تصمیم گرفته‌ایم به ۱۰ نفر از کاربران بن خرید ارایه شود. برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و بسته به خلاقیت، مدار جدیدی ایجاد کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ «#دیجی_اسپارک» و «#دانشجوکیت» و «#digispark» و «#daneshjookit» منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۰۳۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه