رباتیک

تحریک نخاع عصبی و درمان فلج اطفال

نوشته شده توسط آزاده مختاری

بیماران فلج حرکتی زیادی وجود دارند که نیازمند جراحی های نخاعی هستند. هرچند این جراحی های نخاعی بسیار خطرناک و هزینه سنگینی دارند ولی بازهم بیماران به ناچار آن را می پذیرند و برای بهبودی به این راه ها متوسل می گردند.

دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از پژوهش‌های جدید خود، بیماران مبتلا به فلج حرکتی را بدون استفاده از جراحی‌های خطرناک درمان کنند. به طور خاص در دو مورد از این مطالعات، که یکی در سال ۲۰۱۱ و دیگری در سال ۲۰۱۴ انجام شد تحریک خط نخاعی به وسیله‌ی دستگاه های نیازمند به جراحی صورت می‌‌گرفتند.

این درمان جدید از روشی به نام تحریک الکتریکی عصب از روی پوست بهره می‌‌گیرد که شامل قرار دادن الکترودهایی بر روی پوست در پشت می‌‌شود. در حالی که این تحریکات الکتریکی صورت می‌‌گرفتند، پای شخص به وسیله‌ی نوارها و بندهایی از آسیب محافظت می‌‌شد. در آغاز پاها به صورت کاملا غیر ارادی حرکت داده می‌‌شدند اما پس از مدتی این حرکات به صورت ارادی در می‌‌آیند تا شخص بتواند پاهای خود را به خوبی کنترل کند. و بیماران توانستند پس از چهار جلسه‌درمانی، مهارت‌های حرکتی خود را تا دو برابر بهبود دهند.

در تلاشی برای بهبود بیشتر حرکات ارادی، پژوهشگران به بیماران دارویی به نام بوسپیرون که برای درمان موش‌های مبتلا به آسیب حرکتی نخاعی به کار می رفت را در طول ۴ هفته‌ از ۱۸ هفته‌ی مطالعه دادند که این دارو عملکرد انتقال دهنده‌ی عصبی سروتونین را تقلید می‌‌کند .

تمامی ۵ مردی که در این مطالعه شرکت کرده بودند در طول دو سال پیش از دریافت درمان که تنها ۴۵ دقیقه در هفته وقت می‌‌گرفت به طور کامل فلج بودند اما در پایان این پژوهش، و پس از دریافت داروی بوسپیرون آن‌ها می‌‌توانستند بدون دریافت هیچ تحریک الکتریکی خارجی پاهای خود را حرکت دهند. حرکات پای این افراد پس از درمان در مقایسه با زمانی که تحریکات الکتریکی بر روی افراد صورت می‌‌گرفتند، بسیار قابل توجه بودند.

به نظر می‌‌رسد در برخی از افرادی که مبتلا به فلج حرکتی شده اند هنوز ارتباطی بین مغز و نخاع وجود دارد ولی این ارتباط به صورت خاموش و غیر فعال است اما با تحریکات الکتریکی که صورت گرفت مشخص شده است که این خاموشی و غیرفعال شدن را می‌‌توان مجددا به حالت فعال درآورد.

این روش درمانی می تواند در مقایسه با روش های قبلی بسیار کاراتر عمل کند و بسیاری از افراد را از روی صندلی به حرکت وادارد. شاید این در نوع خود بهترین روش باشد.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱ دیدگاه

  • هرچه پیش میرویم تکنولوژی و ربات ها پبشرفته تر و کاربردی تر می شوند. یاد فیلم Wall E افتادم که توی اون نشون میده که انسان ها همگی چاق شده اند وکارهایشان را ربات ها انجام می دهند. من نگران اون روزم که از ربات ها همه ی کارهای انسان ها را انجام میدهند.