اینترنت اشیا IOT برد Esp32 سیم کارت GSM - GPRS

راه اندازی و کار با برد TTGO T-CALL بخش پنجم: ارسال و دریافت پیامک

getting-started-with-ttgo-t-call-iot-module-sim800l-and-esp32-part-five-sms-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

در مجموعه آموزش های راه اندازی و کار با برد TTGO T-CALL قسمت پنجم به راه اندازی واحد مخابراتی در جهت ارسال پیامک می پردازیم. همانطور که پیشتر نیز گفته شد، برد TTGO T-CALL دارای ماژول سیم کارت SIM800L است. این ماژول می تواند همانند یک تلفن همراه، به ارسال و دریافت پیامک پرداخت. در این قسمت قصد داریم تا به کمک این برد، به ارسال و دریافت پیامک بپردازیم. با ارسال پیامک می توان داده  ها را به کاربر ارسال نمود. در ادامه آموزش ارسال پیامک با T-Call با مرجع تخصصی اینترنت اشیا به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


نحوه ارسال پیامک در ماژول SIM800L


ماژول سیم کارتی SIM800L قادر به ارسال پیامک است. به کمک ویژگی ارسال پیامک با T-Call می‌توانید داده از راه دور ارسال کنید. ماژول SIM800L می‌تواند پیامک را به صورت متن فارسی یا انگلیسی ارسال کند. توسط فرامین AT Command ماژول سیم کارت میتواند انواع پیامک را ارسال کند. که در این خصوص برای ارسال پیامک، می‌بایست شماره تماس و متن را تعیین کنیم. توسط دستور AT Command مد پیامکی متنی یا عددی را بایستی تعیین کرد. البته یکسری از تنظیمات در پس زمینه اجرا می شوند. این تنظیمات در توابع کتابخانه اجرا می شوند. البته برای اجرای صحیح، نیاز است تا تعدادی از کتابخانه های مورد نیاز، نصب شوند. در قسمت بعد به این موضوع می پردازیم.

 


نصب کتابخانه های مورد نیاز


در قدم اول برای ارسال پیامک با T-Call جهت راه اندازی و کار با برد TTGO T-CALL، نیاز است تا کتابخانه TinyGsmClient نصب گردد. این کتابخانه، یک کتابخانه هسته اصلی برای راه اندازی و کار با ماژول GSM است. این کتابخانه می تواند تماس تلفنی برقرار کند، پیامک را ارسال و دریافت کند و حتی به اینترنت متصل شود. در حقیقت این کتابخانه روال راه اندازی و کار با ماژول GSM را بسیار ساده می کند. به کمک این کتابخانه نیازی به ارسال AT و مدیریت پاسخ نبوده و کتابخانه TinyGsmClient خود به صورت خودکار روال کار را مدیریت می کند. برای نصب این کتابخانه، می‌بایست از مخازن آردوینو استفاده کنیم. به همین جهت، در نزم افزار آردوینو از منوی Tools گزینه Manage Libraries را انتخاب می کنیم.

نصب کتابخانه برد TTgo مدل TCall - دیجی اسپارک

 

سپس مطابق تصویر فوق، در کادر جستجو، عبارت TinyGsmClient را جستجو کنید. در نهایت کتابخانه ظاهر شده را با کلیک بر روی گزینه install دانلود و نصب کنید.

نصب کتابخانه TinyGsmClient در آردوینو - دیجی اسپارک

 


کتابخانه StreamDebugger


در روند ارسال پیامک با T-Call پس از نصب کتابخانه GSM، نوبت به یک کتابخانه دیگر می‌رسد. این کتابخانه که با نام StreamDebugger شناخته می شود، می تواند به عنوان یک ابزار دیباگ در بستر سریال به کار رود. در حقیقت به کمک این کتابخانه می توانیم از پیغام ها و اشکالات پیش آمده حین ارتباط با ماژول SIM800L، مطلع شویم. جهت نصب این کتابخانه، همانند کتابخانه پیشین، در قسمت کتابخانه ها، عبارت StreamDebugger را تایپ کرده و در نهایت کتابخانه را نصب کنید.

نصب کتابخانه StreamDebugger - دیجی اسپارک

 


ارسال پیامک: بخش اول تنطیمات اولیه


پس از نصب کتابخانه‌ها در روند ارسال پیامک با T-Call، نوبت به اجرای برنامه جهت ارسال پیامک می رسد. در قدم نخست، می بایست هسته نرم افزاری مربوط به ESP32 را روی نرم افزار آردوینو خود نصب داشته باشید. به همین منظور، می توانید آموزش آن را با کلیک بر روی این لینک، مطالعه کنید. در قدم بعدی، می بایست برنامه مربوط به ارسال پیامک را از فایل ZIP که مربوط به برد LILYGO است، انتخاب کنید. اگر خاطرتان باشد، این فایل را پیشتر دانلود کرده اید. در بین فایل هایی که دانلود کرده اید، فولدر Arduino_SMS را باید انتخاب کنید. در این قسمت، نرم افزار آردوینو را باز کنید. از منوی Files سورس برنامه Arduino_SMS را انتخاب کنید. در نهایت سورس برنامه انتخاب خواهد شد. در خط نخست برنامه، عبارت زیر را مشاهده می کنید.

Please select the corresponding model

در خطوط پایین تر برنامه، عبارت زیر را از کامنت خارج کنید.

#define SIM800L_IP5306_VERSION_20200811

در ادامه، می بایست شماره مقصد را تنظیم کنید. برای این مورد، کمی پایین تر با خط زیر مواجه می شوید.

// Set phone numbers, if you want to test SMS and Calls

در خط پایین این کامنت، عبارت زیر را مشاهده می کنید.

#define SMS_TARGET

در مقابل این عبارت، شماره تماس جهت ارسال پیامک درج شده است. شماره تماس را به صورت زیر باید وارد کنید.

+۹۸۹۱۲۱۲۳۴۵۶۷

 


ارسال پیامک: بخش دوم اتصال تغذیه


پس از اعمال تنظیمات ارسال پیامک با T-Call، نوبت به اتصال تغذیه می رسد. ابتدا سیم کارت را در جهت صحیح قرار دهید. در ادامه برنامه را روی برد آپلود کنید. قبل از این، باید از منوی Tools و سپس گزینه Board، ESP32 و در نهایت ESP32 DEVKIT را انتخاب کنید. سپس برنامه را آپلود کنید. پس از چند لحظه، پیامک ارسال خواهد شد. این مراحل خیلی ساده است ولی لازم به دقت کافی در روند پیاده سازی دارید. بایستی قدم به قدم تمامی این مراحل توضیح داده شده را اجرا کنید.

 


لوازم مورد نیاز


 لینک خرید برد TTGO T-CALL، کلیک کنید

 


جمع بندی


در مجموعه آموزش های راه اندازی و کار با برد TTGO T-CALL، این قسمت را ارسال پیامک پرداختیم. به کمک ماژول SIM800L می توان به سادگی هرچه تمام تر، به ارسال پیامک پرداخت. در این آموزش به نحوه نصب کتابخانه های مرورد نیاز پرداختیم. در ادامه، از آنجاییکه نمونه برنامه توسط LILYGO توسعه یافته، برنامه مد نظر را تغییر داده و شماره مقصد جهت پیامک را درج کردیم. در نهایت با اتصال تغذیه، پیامک ارسال شده و در سمت تلفن همراه، پیام دریافت خواهد شد.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه