تکنولوژی

تلفن بیسیم شما شنود میشود

تلفن بیسیم شما شنود میشود-دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

ایده تلفن بی سیم از چندین دهه پیش از آنجا آغازشد که در هنگام مکالمه بتوانند آزادانه حرکت کنند ایده داشتن تلفن بی سیم همان ایده داشتن یک تلفن طناب داردر عصر حجر است. فناوری تلفن بی سیم ابتدا با امواج رادیو AMاجرایی شد و بعد با سیستمهای دیجیتال که در این فناوری با رمزگزاری امنیت بالا رفت و از استراق سمع جلوگیری شد.

سوال بزرگ این است:چگونه تلفن بیسیم شما شنود میشود را امن کنیم ؟

چطور برای بعضی افراد گوش دادن به مکالمات تلفن بی سیم آسان است؟

پاسخ به این بستگی دارد چه نوع فن آوری برای تلفن بی سیم شما استفاده شده است وچه مقدار تلاش و منابع یک فرد می خواهد صرف گوش دادن به تماس شما کند.از همان اوایل تلفن بی سیم در معرض ابتلا به استراق سمع بود .اگر شما هنوز هم یک تلفن بی سیم آنالوگ دارید می تواند توسط هرکسی تنها با یک اسکنر رادیویی که در دسترس فروشگاههای محلی است استراق سمع شود. گاهی اوقات مکالمات شما را می توان برداشت حتی از یک مایل آن طرف تر

هنوز هم در خانه های ما تلفن آنالوگ می باشد و برخی از تلفن های آنالوگ بی سیم چون ارزان هستند هنوز هم فروخته می شوند که بسیار مستعد ابتلا به استراق سمع می باشند مگر در مواردی که دیجیتال باشند و بر روی آن “طیف گسترده دیجیتال (DSS) و یا DECT چاپ شده باشددر حالی که مدل های تلفن بی سیم آنالوگ بیشتر در معرض استراق سمع است،اما تلفن دیجیتال هم به طور کامل درامان نیستند.

تحقیقات نشان داده است هکرهای تلفن به وسیله یک برنامه نرم افزار و سخت افزار تخصصی برای استراق سمع موفق به هک برخی از پیاده سازی ارتباطات بی سیم دیجیتال  (DECT)شده اند که توسط بسیاری از سازندگان تلفن بیسیم استفاده می شوداین سیستم تا قبل از زمانی که هکرها موفق به شکستن رمزنگاری نشده بودند توسط تولید کنندگان تلفن بی سیم یک سیستم بسیار امن تصور می شد.

چگونه می توانید در برابر هکرها تلفن بی سیم محافظت شوید؟

تلفن بی سیم را نمی توان از استراق سمع و هک کردن محافظت کرد اما لازم به ذکر است هک DECT یا script kiddy چیزی است که هکرها گاهی اوقات به دنبال آن می روند که نیاز به استفاده سخت افزار بسیار تخصصی رادیویی دارد.تهیه نمونه ارزان سخت افزار رادیویی مورد نیاز برای قطع کردن ترافیک DECT خیلی سخت است و نرم افزار جدیدتر جهانی که توانایی قطع کردن تماسها را داشته باشد هزاران دلار است پساگر شما فقط در مورد همسایه فضول خود در گوش دادن تماس ها خود نگران هستید، باید از تلفن قدیمی بی سیم آنالوگ کمی مدرن تر باشید وبه دیجیتال ارتقا دهید. این از استراق سمع  همسایه فضول شما جلوگیری می کند.

اگر مکالمات شما حساس هستند و یا شما فوق العاده در مورد کسی برای اینکه نتواند تماسهای شما را شنود کند، سخت گیرید شما می توانید از تلفن طناب دار(بله، آنها هنوز هم وجود دارد) استفاده یا از یک سرویس VOIP رمزگذاری شده مانند Kryptos استفاده کنید. هکرها دیگر دنبال کارهای پر هزینه نیستند و برای آنها هک کردن ایمیل شما راحت تراست پس با خیال راحت از مکالمات تلفن بی سیم خود لذت ببرید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۵ دیدگاه

  • من یه تلفن بی سیم یونیدن خریدم. ولی استرس دارم همسایه طبقه پایین با فرکانس رادیو بتونه مکالمات گوش کنه‌. ایا این امکانش هست؟ چون ب شدت قصد فضولی در زندگی منو داره

  • سلام یه تلفن سیمی به همراه بیسیمی قبلا خریده بودیم که بیسمی خراب شده این سالمه آیا این هم شنود داره چون جزو همون هست نمیدونم منظورمو متوجه شدین