تکنولوژی

تولید لیزر از الماس

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

به تازگی فیزیکدانان توانسته اند از طریق تمرکز بر روی الماس و استفاده از آن لیزری را ۲۰ برابر قوی تر از نمونه موجود قبلی ایجاد کنند. که دارای درخشندگی و نور بسیار است و قدرت کافی برای شکستن فولاد در آن وجود دارد.

استفاده از لیزر الماسی می تواند برنامه های کاربردی بسیار گسترده داشته باشد. از خواص آن می توان برای ارتباطات نوری در فضا،اندازه گیری مختصات با منعکس کردن نور ماهواره ای و … استفاده کرد. خوشبختانه نور لیزر با طول موج بالا می تواند در این زمینه جوابگو باشد.

از الماس برای ایجاد پرتو لیزر به تازگی استفاده می شود اما با پیشرفت فن آوری الماس مصنوعی کیفیت الماس بیشتر شده است . به این صورت که می توان گفت الماس مصنوعی از الماس واقعی کشف شده از زمین کیفیت بالاتری دارد و برای تولید لیزر از الماس مصنوعی استفاده می کنند.

راه اندازی لیزر الماس توسط دکتر رابرت ویلیامرز انجام شده است که در این باره می گوید”: الماس مواد باستانی است که در حال حاضر بسیاری از خواص آن آشکار شده است. قدرت بالا لیزر ایجاد شده توسط الماس یک مزیت بسیار بزرگ محسوب می شود.

در گذشته برای مثال با استفاده از یاقوت لیزری با طول موج ۶۹۴٫۳ نانومتر به رنگ قرمز را ایجاد می کند. کریستال لیزری تیتانیوم یا همان یاقوت کبود می تواند با توان شیمیایی بالا نور قرمزی با طول موج بین ۶۵۰- ۱۱۰۰ نانومتر تولید کند. با لیزر الماس می توان برخی از شکاف ها را پر کرد و نور را با طول موج ۱۲۴۰ نانومتر تولید کرد که قبلا دستنیافتنی بوده است.

دکتر ویلیامز در این باره می گوید” اشعه لیزر می تواند به خاطر هدفهای متفاوت با رنگهای متفاوت ایجاد شود مثلا با اشعه X می توان استخوان بدن را دید و در مورد درمان آن تصمیم گرفت”

در حال حاض لیزرها در بسیاری از جوانب صنعت، علم و زندگی روزمره کاربرد دارد که لیزر ایجاد شده توسط الماس یکی از برنامه های کاربردی برای استفاده بیشتر از لیزر در دنیای امروزی است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه