رباتیک سخت افزار

خودروی پرنده TF-X

خودروی پرنده TF-X
نوشته شده توسط آزاده مختاری

Terrafugia، تیم توسعه‌ دهنده‌ ی خود روی پرنده، طراحی‌ ها ی جدیدی را برای مدل برنامه‌ریزی شده‌ی TF-X خود منتشر نمود. TF-X، یک خودروی خودکار پرنده است که در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. طراحی ارتقا یافته ‌ی این خودرو، یک بدنه‌ ی باریک‌ تر ومدل مقیاس یک دهم آن قرار است در تونل باد در MIT مورد تست واقع شود.

امروز در دیجی اسپارک به معرفی خودروی پرنده TF-X می‌پردازیم.

Terrafugia قبل از معرفی مدل TF-X، به نمایش عمومی اولین مدل خودروی پرنده‌ی خود، Transition، پرداخت. درحالیکه Transition نیاز به یک باند پرواز برای تیک‌آف داشت، اما TF-X قادر به تیک‌آف و فرود عمودی است.

Terrafugia هدف از این پروژه را تامین حمل‌ونقل خانه به خانه‌‌ی واقعی اعلام کرده است. TF-X به گونه‌ای طراحی شده است که تا چهار سرنشین را در خود جای دهد و دارای پرواز کنترل شونده توسط کامپیوتر است که به اپراتور اجازه‌ی تعیین مقصد را می‌دهد و سپس فرمان تیک‌آف را به این خودروی پرنده داد.

طراحی TF-X دارای بال‌های تاشونده‌ای به همراه دو محفظه‌ی موتور الکتریکی نصب شده به انتهای بدنه است. قدرت این موتورها توسط یک موتور ۳۰۰ اسب‌بخار تامین می شود و می‌توانند از موقعیت‌های عمودی به افقی در صورت نیاز در حین تیک ‌آف، فراز و فرود تغییر کنند. یک فن فشار لازم را برای این پرنده تامین و خودرو دارای سرعت فراز ۳۲۲ کیلومتر/ساعت و همچنین محدوده‌ی پرواز ۸۰۵ کیلومتر است.

همانند تیک‌آف، فرود نیز به صورت خودکار برای TF-X طراحی شده است. به محض نشستن بر روی زمین، بال‌های خودرو در کمتر از چند ثانیه تا شده و به این ترتیب خودرو با استفاده از موتور پلاگین هیبریدی خود برای راندن در جاده قابل استفاده می شود.

خودروی پرنده TF-X

خودروی پرنده | دیجی اسپارکTF-X

مدل مقیاس یک دهم این طرح در موسسه فنی ماساچوست (MIT) تست خواهد شد، Transition نیز در همین مکان مورد آزمایش قرار گرفت. این تست به اندازه‌گیری کشش، قدرت بالابری و نیروهای فشار طراحی جدید کمک می‌کند. شبیه‌سازی‌های پرواز شناور، تبدیل به پرواز مستقیم و پرواز تمام مستقیم ٬ نیز از برنامه‌های این تست است.

طبق اعلام Terrafugia، خودروی پرنده‌ی TF-X هشت تا دوازده سال دیگر تحت توسعه قرار دارد.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه