تکنولوژی

دستگاه تصفیه دی اکسید کربن هوا

نوشته شده توسط آزاده مختاری

کارخانه های صنعتی و سوراخ شدن لایه اوزون و گرم شدن کره زمین یکی از مشکلاتی است که نگرانی مسئولان را در پی داشته است. این گرم شدن می‌تواند سبب آب شدن یخ های قطبی و مشکلات فراوانی گردد. همچنین آلودگی هوا و تنفس گازهای دی اکسید کربن مشکلات تنفسی در پی دارد.

فیلترهای تصفیه بسیاری ساخته شده اند ولی دستگاهی که بتواند به طور گسترده به تمیز کردن هوا بیانجامد طراحی نشده است. تااین که شرکتی به نام Carbon Engineering به ساخت ماشین هایی پرداخته است که با عبور دادن هوا از یک مایع جاذب دی اکسید کربن موجود در آن را تصفیه می‌کند و در نهایت یا به کلی آن را از بین می‌برد یا اینکه به نوعی سوخت تبدیل می‌کند.

در ادامه با دیجی اسپارک با دستگاه تصفیه دی اکسید کربن هوا همراه باشید.

همانطور که میدانید درختان با گرفتن دی اکسید کربن هوا اکسیژن آزاد می کنند و عملکرد این دستگاه ها شبیه درخت می باشد بنابراین برای مناطقی که امکان کاشت درخت وجود ندارد استفاده از این دستگاه ها مفید است.

دیوید کیث رئیس این شرکت گفت: ما باید برای افزایش بی رویه سطح دی اکسید کربن در جو زمین کاری کنیم.

در ادامه به شرح عملکرد دستگاه خواهیم پرداخت:

۱-فن ها هوا را از بخش های اطراف دستگاه به داخل می‌کشند و آن را به قسمتی تحت عنوان تماس دهنده هدایت می‌کنند و در آنجا هوا را با مایع جذب کننده دی اکسید کربن که به سمت پایین جریان دارد ترکیب می‌کنند.
۲-آب و هوا وارد قسمتی می‌شوند که از صفحات چسبیده به هم  PVC ساخته شده است سپس زمانی که هوا به داخل این صفحات می‌رسد گاز CO2 به نوعی نمک به نام کربنات تبدیل می‌شود. ترتیب و چیدمان این صفحات به گونه ای است که بیشترین میزان هوای آلوده را تسویه می‌کنند.
۳-سپس مایع حاوی نمک با استفاده از نوعی تکنولوژی خاص فراوری شده به حذف دی اکسید کربن می‌انجامد.
۴-مایع جاذب گاز CO2 سپس به قسمت تماس دهنده دستگاه باز می‌گردد و جریانی از دی اکسید کربن فشرده تولید می‌گردد که یا می توان آن را به کلی نابود کرد یا اینکه با هیدروژن ترکیب کردو سوخت فسیلی بیشتری را از آن ساخت.
این دستگاه با فیلتر هوا می تواند به طور گسترده ای از آلودگی هوا جلوگیری کند و با حذف دی اکسید کربن هوا به تولید هوای پاک بیانجامد. تولید این دستگاه می تواند خریداران زیادی داشته باشد و در مناطق صنعتی و جاهایی که امکان کاشت درخت وجود ندارد استفاده گردد. البته پیش از این نیز دستگاه‌هایی ساخته شده بودند ولی قابلیت‌های این دستگاه را نداشتند.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱ دیدگاه