تکنولوژی

فناوری جدید برای تعیین زمان اثر انگشت

نوشته شده توسط آزاده مختاری

اگر چه سیستم تشخیص اثر انگشت مدت زیادی است که در موارد امنیتی و قانونی مثل دادگاه ها و زندان ها و مراجع پزشکی قانونی مطرح شده است ولی در بعضی مواقعذ نیاز به تعیین زمان اثر انگشت داریم. سیستم های زیادی برای اثر انگشت وجود دارند ولی هیچ کدام به تعیین زمان اثر انگشت پی نبرده اند.

محققان به فناوری جدید برای تعیین زمان اثر انگشت دست یافته اند که در ادامه در دیجی اسپارک معرفی خواهد شد.

شاید در بسیاری از فیلم های جنایی شنیده اید که متهم می گوید: اثر انگشت من در تمامی خانه های این منطقه وجود دارد زیرا من پستچی بوده ام و محموله های پستی را جابه جا می کردم پس من گناهکار نیستم و سعی در رد جرم دارد بنابراین در این گونه نیاز به فناوری زمان وقوع جرم احساس می شود.

Shin Muramoto و Edward Sisco   دو د انشمند آمریکایی هستند که در انستیتو ملی استاندارد و فناوری امریکا NIST بر روی این موضوع مطالعاتی انجام داده اند.  محققان با استفاده از طیف سنجی یک نقشه ترکیب شیمیایی اثر انگشت به دست می آورند که مشخص می کند در هر کدام از قسمت های آن چه مواد شیمیایی وجود دارند و با ارائه فناوری جدید تشخیص زمان اثر انگشت می توانند به طور دقیق مشخص کنند که اثر انگشت در چه زمانی بر جا گذاشته شده است.

سپس با مطالعه اثر انگشت هایی که در زمان های مشخص روی ویفرهای سیلیکونی شکل گرفته بودند متوجه وجود ماده ای به نام palmitic acid آرام آرام و به تدریج از برآمدگی های انگشت به قسمت های داخلی انگشت منتقل می شود. سپس با پخش این اسید در سراسر انگشت می توان به طور دقیق و مشخص به تاریخ اثر انگشت پی برد.

هنگام تست این فناوری در آزمایشگاه تنها قادر به تشخیص چهار روز از زمان اثر انگشت بود ولی محققان با گسترش آن توانستند تا مدت ۱۰ روز را نمایش دهند. همچنین گسترش بر روی این مجموعه ادامه دارد و تولید کنندگان مدعی هستند بتوانند با گسترش این فناوری آن را برای سال ها و ماه ها تشخیص قابل استفاده کند.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه