تکنولوژی قطعات الکترونیک

قطعات اساسی الکترونیک در مدار

قطعات-اساسی-الکترونیک-در-مدار-دیجی-اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

برخی از اجزای اصلی مدارهای الکترونیکی، اجزایی فعال هستند. آن ها می توانند قدرت یک سیگنال الکترونیکی را افزایش دهند. چرا که توسط یک منبع برق از سیگنال های الکترونیکی جدا شده اند. ترانزیستور و اسیلاتورها نمونه هایی از اجزای فعال هستند. دیگر اجزا، اجزای غیر فعال هستند. آن ها به ویژگی های الکتریکی مدار کمک می کنند اما به یک منبع جداگانه برق برای انجام عملیات نیاز ندارند. عناصر غیرفعال شامل مقاومت، سلف و خازن می شوند .

مقاومت ها در کنترل ولتاژ قسمت های مختلف یک مدار دارای اهمیت هستند. خازن ها به طور موقت بار الکتریکی را ذخیره کرده و به مقابله با تغییرات ولتاژ مدار کمک می کنند. سلف ها انرژی میدان های مغناطیسی را ذخیره کرده و کمک به مقابله با تغییرات جریان می کنند. اجزای فعال به نوبه خود به دو گروه اصلی تقسیم می شوند : ۱- نیمه هادی و یا حالت جامد دستگاه ها  ۲- لوله الکترون

بهره برداری از دستگاه های نیمه هادی بستگی به رفتار الکترون در یک نیمه هادی دارد، موادی که قابلیت هدایت برق میان یک ماده هادی و عایق را دارند. اکثر دستگاه هایی که امروزه استفاده می شوند دستگاه های نیمه هادی هستند. عملیات لوله الکترون بستگی به رفتار الکترون در هنگام  عبور از خلا و یا گاز داخل ظرف دربسته دارد .

شایع ترین مورد استفاده از مواد نیمه هادی در الکترونیک، سیلیکون می باشد که مقدار کمی از برخی عناصر شیمیایی دیگر به آن اضافه شده است. علاوه براین عناصر، یک فرآیند به نام دوپینگ ،درجه ای که قابلیت هدایت برق یک نیمه هادی را کنترل می کند، بهبود می بخشد.

دوپینگ برای تولید هر دو نوع نیمه هادی استفاده می شود: نیمه هادی نوع n ،نیمه هادی نوع p نیمه هادی نوع  n دارای تعداد زیادی الکترون هستند که آزادانه در آن حرکت می کنند. نیمه هادی نوع p شامل تعداد زیادی حفره و مکان هایی هستند که فقط یک الکترون در آن ها می تواند حرکت کند .
هنگامی که یک الکترون از نزدیکی یک اتم به طرف یک حفره حرکت می کند ، در جای قبلی خود یک جایگاه خالی باقی می گذارد، این عمل درست شبیه به این است که یک حفره دارد از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می شود.(وقتی که یک الکترون آزاد به طرف یک حفره حرکت می کند، الکترون از حالت آزاد بودن و حفره از حالت خالی بودن، خارج می شوند. الکترون آزاد و حفره، هر دو حاملان بار می شوند – که تحت تاثیر ولتاژ ، آن ها سبب بوجود آمدن یک جریان بار الکتریکی می شود .

بهره برداری از اکثر دستگاه های نیمه هادی بستگی به خواص الکتریکی از یک اتصال pn  دارد، مرز بین نیمه هادی نوع n و نیمه هادی نوع p . خواص الکتریکی از یک اتصالpn  بعدا در این بخش بعنوان مطلب فرعی در دیودهای نیمه هادی مورد بحث قرار می گیرد .
انواع مختلف موارد محافظتی برای اسکان دستگاه های نیمه هادی استفاده می شوند. این موارد از فلز، پلاستیک، و یا مواد سرامیکی ساخته شده اند. سیم و یا پین هایی که بر روی مورد، طرح ریزی شده ،اتصالات الکتریکی به سایر نقاط یک مدار الکتریکی  را مقرر می کند .

لوله الکترون اساسا محوطه توخالی مهر و موم شده ای است که در آن حرکت الکترون ها را می توان به دقت کنترل کرد. محوطه معمولا از شیشه ساخته شده و شامل قطعات فلزی مختلف به نام الکترود ، برای تولید و تنظیم یک پرتو الکترون است .
در بسیاری از انواع لوله های خلاء، یکی از الکترودها باید گرم شود تا الکترون ها انتشار پیدا کنند ( این انتشار ، انتشار گرمایونی نام دارد). مهم ترین انواع لوله های خلا،‌ لوله اشعه کاتد و لامپ اشعه x هستند . چنین لوله های خلاء به عنوان لامپ سه قطبی، pentode، و دیود لامپ خلاء در دوره ای از زمان دارای اهمیت بودند، اما آن ها تقریبا بطور کامل توسط دستگاه های نیمه هادی که کوچکتر و با دوام تر هستند، جایگزین شدند. علاوه بر این، لوله های خلاء، انرژی الکتریکی خیلی بیشتری از دستگاه های نیمه هادی مصرف می کنند چرا که آن ها برای انتشار گرمایونی به گرمایش الکتریکی نیاز دارند .
در برخی از لوله های الکترونی ، محوطه با یک گاز مانند بخار جیوه و یا نئون پر شده است. چنین لوله های گازی ازمنابع مهم نور هستند که عبارتند از لامپ های فلورسنت، لامپ های نئون و flashtubes الکترونیکی.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه