مدارهای الکترونیک

مدار ایجاد روشنایی در هنگام زدن زنگ

مدار ایجاد روشنایی در هنگام زدن زنگ- دیجی سپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

امروز در کارگاه عملی مداری را آموزش خواهیم داد که این مدار با زدن زنگ یک لامپ روشن می کند. این مدار می تواند برای ناشنوایان که صدای زنگ را نمی شنوند بسیار مناسب باشد. پس با ما همراه باشید.

 مدار با یک باتری ۶ ولت در موازات زنگ در خانه که به جریان برق خانگی ۲۳۰ ولت AC است متصل می شود. وقتی کسی زنگ در خانه را می زند و دست خود را بر روی سوئیچ زنگ می گذارد یک لامپ توسط این مدار روشن می شود.

شماتیک مدار:

 مدار ایجاد روشنایی در هنگام زدن زنگ- دیجی سپارک

در این مدار جریان از طریق opto-coupler همان IC1 در سرتاسر مدار در دسترس است. این آی سی با یک سیم به تایمر آی سی ۵۵۵ متصل است. در نتیجه LED سفید رنگ همان D2 توسط آی سی ۵۵۵ برای زمان کوتاه روشن می شود.

این مدار برای شب و یا نیمه شب هم بسیار مفید است و به شما کمک می کند که در تاریکی مطلق نمانید و اولین چراغ در دسترس را پیدا کنید. در واقع این نور ایجاد شده از زدن زنگ نور کافی برای روشن کردن لامپ اتاق و یا ایوان است. می توانید مدت زمان روشن بودن LED سفید را بیشتر یا کمتر کنید. این کار را می توانید با کاهش و افزایش تایمر آی سی ۵۵۵ انجام دهید.

این مدار به طور کلی ایمنی است زیرا از برق خانگی ۲۳۰ ولت توسط IC1 کاملا جدا شده است. با این حال توجه داشته باشید که به طور تصادفی و با یک اشتباه به برق مستقیم وصل نشود. برای استفاده بهتر و مراقبت بیشتر از این مدار آن را در یک محفظه ABS قرار دهید.

قطعات مورد نیاز:

opto-coupler= IC1 = 4N35    ,  IC2 = NE555

مقاومت :  R1=22K 1 w  ,  R2=10K   ,   R3=100k

خازن: C1=180nF/400VAC   ,  c2= 100mF/16V

دیود : D1= 1N4148  , D2=LED

باتری : ۶ ولت

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه