سخت افزار سرگرمی قطعات الکترونیک مدارهای الکترونیک

مدار روشنایی موقت برای داخل کمد

مدار روشنایی موقت برای داخل کمد - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

امروز برای شما در کارگاه عملی مداری ساده را آموزش می دهیم که بتوانید با استفاده از آن در کمد های تاریک خود به راحتی جستجو بپردازید. این مدار با بکارگیری از یک LED سفید داخل کمد را روشن می کند.لامپ به طور خودکار در زمانی که درب کمد باز می شود روشن می شود و بعد از مدت سه دقیقه پس از آن خاموش می شود.

شماتیک مدار:

مدار روشنایی موقت برای داخل کمد -دیجی اسپارک

در این مدار از تایمر محبوب IC NE 555 برای تاخیر زمان استفاده می شود. قطعات R1 و C2می توانند در مدار سه دقیقه تاخیر زمانی به وجود آورند تا لامپ بعد از سه دقیقه روشن ماندن خاموش شود.قدرت مدار توسط یک باتری ۹ولت تامین می شود. نوع باتری PP3می باشد.

یک سوئیچ مغناطیسی NC  برای اینکه مدار به صورت خودکار باشد استفاده می شود. وقتی که درب کمد بسته است و آهنربا در نزدیکی سوئیچ می باشد. به طور معمول سوئیچ NC در حال استراحت است. هنگامی که در باز می شود و آهن ربا دور می شود سوئیچ روشن می شود و مدار آغاز به کار می کند و پین ۲ از آی سی محرک تایمر است و خروجی آن بالا می رود و لامپ LED سفید را روشن می کند و همانطور که در بالا گفتیم قطعات R1 و C2 باعث روشن باقی ماندن لامپ تا سه دقیقه بعد می شوند.

سوئیچ و مدار را در چهارچوب کمد وصل می کنید و آهنربا را در درب کمد نصب کنید تا بتواند وقتی در بسته است مدار را متوقف کند.

قطعا مورد نیاز:

یک آهنربا که به طور جداگانه خارج از مدارد استفاده شد

IC NE 555

مقاومت: R1=100k  , R2=100R

خازن: C1=100UF  ,  C2=100UF     ,  C3=0.01

LED سفید

باتری ۹ ولت

سوئیچ مغناطیسی NC

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه