آموزش آردوینو پروژه های آردوینو

مدیریت سروو موتور با ریموت کنترل IR و برد آردوینو Arduino

نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

تا چند سال پیش مدیریت انواع دستگاه های الکترونیکی با یک ریموت کنترل فقط در حد ایده بود. ولی امروزه به لطف حضور بردهای ماژولار و به خصوص برد آردوینو Arduino این موضوع عملی میشود. یک کنترل تلویزیون را در نظر بگیرید. در ساده‌ترین حالت بین ۱۵ تا ۴۰ دکمه برای حالت‌های مختلف دارد. تصور کنید با همین ریموت علاوه بر تلویزیون دیگر وسایل برقی در منزل و محیط کار را بتوانید مدیریت کنید. در ادامه با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

 


برد آردوینو Arduino


 برد آردوینو میکروکنترلری با قابلیت دسترسی به پورت های دیجیتال و آنالوگ و پروتکل‌های I2C و SPI است. در این آموزش از آردوینو Arduino مدل UNO استفاده شده است. برد آردوینو Arduino دارای تراشه Atmega328P است و با در اختیار داشتن پایه‌های کنترلی آنالوگ و دیجیتال I/O میتوان با سنسورهای مختلف ارتباط برقرار کرد. با در نظر گرفتن پروتکل ارتباطی، آن‌ها را راه اندازی و کدنویسی کرد. محیط برنامه نویسی IDE Arduino است که نباز به دانش برنامه نویسی C++ خواهد داشت. با انتقال کد به محیط برنامه نویسی و کامپایل کد پروژه آماده اجرا خواهد بود. مراحل نصب نرم افزار آردوینو Arduino در آموزش زیر نوشته و منتشر شده است. در صورتیکه تا به حال با برد آردوینو کار نکرده اید، ابتدا آموزش زیر را مطالعه و سپس مراحل بعدی را اجرا کنید. آموزش کار با برد آردوینو Arduino و نصب نرم افزار Arduino IDE همچنین به صورت مستقیم میتوانید نرم افزار آردوینو را از طریق لینک زیر دانلود کنید. مراحل نصب نرم افزار دقیقا مشابه دیگر نرم افزارهای کامپیوتری است.

 

 


سنسور IR مادون قرمز


ماژول گیرنده اینفرارد مادون قرمز IR با طول موج ۹۴۰ نانومتر است. فرکانس کریستال ۴۵۵KHZ و فرکانس ۳۸KHZ است. تلویزیون یک ریموت مجزا دارد. سیستم سینمای خانگی همینطور، گیرنده دیجیتال، سیستم تهویه و… در هر منزل چندین نوع کنترل برای وسایل مختلف وجود دارد. . برای این منظور باید ابتدا فرکانسی که هر دکمه از هر ریموت تولید می‌کند را توسط برد آردوینو Arduino شناسایی و ذخیره کنیم. درضمن توجه داشته باشید، که از هر ریموت مادون قرمزی میتوانید استفاده کنید. حتی کنترل تلویزیون یا کنترل کولر گازی و … پس از ریموت‌های موجود در منزل، هوشمندانه استفاده کنید.

 

 


سرو موتور Servo motor


توسط شافت سرو موتور میتوانید وسیله های مختلفی را در زاویه مورد نظر قرار دهید. انتخاب نوع سرو موتور بسته به ایده ای که دارید، کاملا متفاوت خواهد بود. سرو موتورها در نوع ظاهر، ابعاد، زاویه چرخش و ولتاژ کاری و جریان مورد نیاز بسیار متفاوت هستند. سرو موتورهای ۱۸۰ درجه زاویه پذیر هستند و امکان تعیین زاویه مشخص بین ۰ تا ۱۸۰ برای سرو موتور فراهم است. سرو موتورها همگی دارای ۳ پایه هستند. سیم نارنجی، سیم قرمز و در نهایت سیم قهوه ای:

 • سیم نارنجی: پایه سیگنال PWM است که به پایه های PWM برد های آردوینو و ESP8266 متصل می‌شود.
 • سیم قرمز: پایه VCC پایه تغذیه است و به ۵ ولت متصل می‌شود. بسته به نوع انتخاب سرو موتور ولتاژ کاری متفاوت است.
 • سیم قهوه ای: پایه GND است و به پایه GND برد آردوینو و ESP8266 متصل می‌شود.

با اعمال ولتاژ ۵ ولت و GND به سرو موتور، میتوان سرو موتور را با سیگنال PWM کنترل کرد. زاویه سرو موتور توسط سیگنال PWM مشخص می‌شود.

 • (Period of PWM (PERIOD = مدت دوره PWM
 • (Minimum width of PWM (WIDTH_MAX = حد بالای PWM
 • (Maximum width of PWM (WIDTH_MIN = حد پایین PWM

 

سنسور IR همانند ال ای دی عمل کرده و در دسته دیود ها دسته بندی می شود. با این تفاوت که دامنه موج نورانی آن برای چشم انسان قابل دیدن نمی باشد. به طور معمول سنسور های IR که در پروژه های ساده و آزمایش ها استفاده می‌شود دارای باند فرکانسی ۳۸ کیلوهرتز می باشند. سنسور گیرنده استفاده شده در این آزمایش از نوع ۳ پایه می باشد.

 

 


وسایل مورد نیاز


ماژول فرستنده گیرنده IR با ریموت کنترل

سروو موتور SG90

برد آردوینو Arduino Uno

چند رشته سیم

بردبورد (دلخواه)

 

 


اتصالات


روش اتصال به صورت زیر است.

 • پایه‌ی نارنجی سروو موتور را به پایه‌ی ۹ آردوینو که PWM است وصل می‌کنیم.
 • پایه‌ی قرمز سروو موتور را به پایه ی ۵ ولت آردوینو  که VCC است وصل می‌کنیم.
 • پایه‌ی قهوه ای سروو موتور را به پایه‌ی ground آردوینو وصل می‌کنیم.
 • پایه‌ی سیگنال (S) سنسور IR را به پایه‌ی ۱۱ آردوینو وصل می‌کنیم.
 • پایه‌ی VCC سنسور IR را به پایه‌ی ۵ ولت آردوینو وصل می‌کنیم.
 • پایه‌ی GND سنسور IR را به پایه‌ی GND آردوینو وصل می‌کنیم.

 

 

 

servo-ir-arduino-pin-digispark

 


فراخوانی کتابخانه


در این آموزش از دو کتابخانه استفاده شده است. کتابخانه سرو موتور Servo و دیگری  کتابخانه IR. کتابخانه سرو موتور به صورت پیشفرض در نرم افزار آردوینو است و جهت دریافت کتابخانه IR به صفحه محصول ماژول فرستنده گیرنده IRبا ریموت کنترل مراجعه کنید. لینک دانلود در انتهای صفحه قرار دارد. در ادامه لینک دانلوئد کتابخانه IRLib قرار گرفته شده است.

دانلود از گیت هاب

چنانچه درفراخوانی کتابخانه به مشکل برخوردید به آموزش نصب کتابخانه در نرم افزار آردوینو که توسط همکارم نوشته شده است مراجعه کنید.

 

مدیریت وسایل منزل با ریموت مادون قرمز - دیجی اسپارک

 


کد آردوینو Arduino


 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 

 


سرو موتور با ریموت کنترل کار نمیکند


خب معلومه کار نمیکنه! برای این منظور باید کدهای هر دکمه از ریموت را در برنامه تعریف کنیم. در این حالت با فشار دادن هر کدام از دکمه‌های ریموت، چراغ قرمز رنگ گیرنده متصل به برد آردوینو چشمک می‌زند. به این معنی که سیگنال ریموت IR را دریافت می‌کند. حال با استفاده از تابع زیر، یکی یکی مقادیر دکمه‌های ریموت را میخوانیم. این تابع نمایش متن روی سریال مانیتور نرم افزار آردوینو است. ما به ورودی این تابع مقدار فرکانس ir را پاس داده‌ایم.

Serial.println(My_Decoder.value);

 

ابتدا کدهای زیر را در محیط آردوینو کپی کرده و کامپایل کنید. سپس سریال مانیتور نرم افزار آردوینو را از بالا سمت راست باز کنید. حالا یکی یکی دکمه‌های ریموت را فشار میدهیم و مقداری که در سریال مانیتور نرم افزار آردوینو نمایش داده می‌شود، مربوط به همان دکمه است. کافیست مقادیر دریافتی را با مقادیر فعلی Defineها جایگذاری کنید. در این کدها که ریموت من با عدد ۱۶۷ شروع میشود.

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۹۰ دیدگاه

  • سلام
   لطفا جهت راهنمایی دقیق تر موارد زیر را اعلام کنید:
   ۱- فایل را از حالت زیپ خارج کردید؟
   ۲- پس از دانلود آیا فایل را به فولدر آردوینو انتقال داده اید ؟

 • سلام مرسی از آموزشهای خوبی که میزارید
  فقط یک سوال داشتم دقیقا متوجه نشدم چطوری میتونم با این آموزش وسایل خونه رو کنترل کنم ؟ مثلاً لامپ خونه رو روشن خاموش کنم یا هر چیزه دیگه ای . میشه یکم بیشتر در مورد این مسائل توضیح بدید که چطوری میتونیم این کنترل ها رو رو وسایل منزل داشته باشیم
  مرسی

  • یا اینکه خودتون نوشتید کلیه کنترل های خونه رو حذف کنید و فقط از یه کنترل استفاده کنیم . دقیقا این کار به چه شکلی انجام میشه ؟

  • سلام
   این آموزش پیش نیازی برای این موضوع می باشد. همانطور که دید کد های یک ریموت را وارد سیستم کردیم در قسمت بعدی شیوه ی انتقال این کدها به دستگاه های گیرنده از جمله تلویزیون ، سینمای خانگی ، سیستم تهویه و یا هر وسیله ی دیگری را آموزش خواهم داد.

 • سلام، ممنونم از آموزشتون، من میتونم بجاى این ریموت از ریموت ضبط صوت ماشینم استفاده کنم؟
  اگر بله چطور

  • سلام
   ممنونم از توجه شما
   بله ، فقط دقت داشته باشید که ریموت شما IR باشد و با خواندن کد و فرکانس هر یک از دکمه های ریموت میتوانید از آن استفاده کنید.

 • سلام میشه از این برای خاموش روشن کردن لامپ و ال ای دی هم استفاده کرد؟لطفا هر کی میدونه جواب بده و این ریموتو از کجا بفهمیم irهست

  • با سلام
   بله میتوانید، بجای استفاده از سرو موتور میتوانید از رله استفاده کنید و خروجی رله را به لامپ‌های مختلف وصل کنید.

 • سلام
  میشه بجای سروو موتور از قفل درباز کن استفاده کرد؟؟یعنی با کنترل درو باز کرد؟

  • سلام
   بله امکان پذیر می باشد. فقط دقت کنید باید از ماژول رله تک کانال استفاده کنید. با این تفاوت که به جای پایه pwm باید از یکی از پایه های دیجیتال استفاده نمایید و در کد بالا تغییرات را اعمال نمایید.

 • سلام ، من ریموت کنترل IR-REMOTE-KIT-HX1838گرفتم ولی یک دکمه هر سری یه عدد متفاوت بر میگردونه

  • سلام
   در مورد این ریموت کنترل تست نشده است. لطفا اطلاعات دقیق تری ارائه دهید تا بررسی کنیم.

 • سلام خسته نباشید میخواستم بدونم باید چجوری به Syntax های یه کتابخونه دسترسی پیدا کنم منظورم اینه دستوراتشو باید از کجا پیدا کنم. و اینکه ممنون میشم اگهدکتابخونه Irlib رو اموزش بدین

  • سلام
   از توجه شما ممنونم
   فایل کتابخانه را با یک نرم افزار متنی مانند Notepad اجرا کنید و به این روش میتوانید دسترسی داشته باشید.
   پیشنهادات آموزش ها بسیار زیاد است و الویت با آموزش هایی است که درخواست بیشتری داشته است. حتما بررسی خواهیم کرد.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  بعد ریختن بوت لودر روی میکرو کنترلر ، از این پس پروگرم کردن این میکرو به چه صورتی انجام میشه؟
  یعنی چند راه وجود داره
  مثلا میشه با مبدل usb به سریال پروگرمش کرد؟

  • سلام
   از توجه شما ممنونم
   دقت کنید که این آموزش با میکرو نیست و آموزش با بردهاى امبدد می باشد که بردهای امبدد مانند آردوینو در ساختارش مبدل usb به سریال دارند.

  • سلام
   بله امکان پذیر است. همچنین با کلیه سنسور های ۳۸khz میتوانید استفاده کنید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید.
  بنده تازه میخوام با رسیور مادون قرمز کار کنم.میخواستم بدونم که عددهایی که تعریف میکنین مثلا:
  #define BUTTON_5 16718055
  برای دکمه ۵ همیشه ثابت هستند.اگر نه چطوری پیداشون کنیم. ممنون از مطالب خوبتون.

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   دقت کنید دو نوع کد در آموزش گفته شده است. در کد اول تک تک دکمه های ریموت خوانده می شوند و در کد دوم آن عددها آدرس دهی می‌شوند.

 • سلام ممنونم بابت آموزش هاتون.
  من میخواستم با کمک آردوینو یک سری کد مشخص ir ارسال کنم. آموزشی هست بتونم ازش استفاده کنم؟

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   برای ارسال یک کد خاص در متن آموزش کامل اشاره شده است، اگر منظورتان غیر از این کد است، شفاف توضیح دهید تا راهنمایی کنم.

   • این کد های ir که قرار دادید با توجه به خط چهارم برنامه مربوط به پروتکل nec هست. من از پروتکل کد های ir که دارم اطلاعی ندارم. خواستم بدونم الان که پروتکل مربوط به کد هام رو در اختیار ندارم میتونم بازم ارسالشون کنم؟

    • با سلام
     از دقت شما تشکر میکنم. بله همینطور است و در این آموزش از پروتکل NEC که یکی از پر مصرف ترین پروتکل ها در زمینه ارتباط IR میباشد، استفاده شده است. به طور کلی ۴ پروتکل معتبر برای ارتباط IR داریم.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  بعد از پروگرام کردن کد دوم، وقتی دکمه های ریموت را فشار میدهم چراغ چشمک زن برد آردوینو چشمک نمیزند و هیچ عددی هم در سریال مانیتور نرم افزاز نشان نمی دهد.
  آیا امکان دارد سنسور گیرنده IR سوخته یا معیوب باشد ؟
  اگر پایه های VCC و GND جا به جا به سنسور گیرنده وصل شده باشد سنسور می سوزد ؟
  لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   در ابتدا اتصالات خود را مجددا چک کنید. سپس کد برنامه را از طریق کلید میانبری که برای کپی کردن کد در نظر گرفته شده است، انتقال دهید.
   حال باید کد ریموت خود را در کد برنامه جایگزین و سپس Deploy کنید. مجددا این موارد را چک کنید و سپس نتیجه را اعلام کنید.
   در خصوص چشمک زدن برد آردوینو با این کد بی ارتباط است. دقیقا مشخص کنید کدام یک از ال ای دی های چشمک نمیزند تا بررسی کنم.

   • سلام
    از راهنمایی و پیگیری شما ممنونم
    من اتصالات چند بار چک و برای کپی کردن از کلید میانبر استفاده کردم و برنامه به درستی کامپایل می شود
    اما وقتی که دکمه های ریموت را فشار می دهم عددی در سریال مانیتور نشان داده نمی شود که بخواهم جایگزین کنم
    به نظرم دیود گیرنده سنسور سوخته و به همین دلیل عددی نمایش داده نمی شود
    اولین بار پایه های VCC و GND جا به جا به سنسور گیرنده وصل کردم، دیود روی برد خیلی داغ کرد و بوی سوختن بلند شد
    ممنون میشم دوباره راهنمایی کنید. با تشکر از آموزش های خوب شما

 • با سلام خانم پوربلورچیان.میدونید این پیغام برای چی هست.در زمان کامپایل این پیغام رو میده.
  C:\Users\saber\Desktop\RotaryStewartPlatform-master\src_arduino_code\platform\platform.ino: In function ‘void loop()’:

  C:\Users\saber\Desktop\RotaryStewartPlatform-master\src_arduino_code\platform\platform.ino:332:38: warning: left shift count >= width of type

  kk=kk+(Serial.read()<= width of type

  kk=kk+(Serial.read()<<24);
  با سپاس از شما

  • سلام
   این ارور مربوط به چه کدی است؟ در این آموزش از این دستورات استفاده نشده است.

    • سلام مجدد
     لطفا سوالات مرتبط با پست آموزشی را مطرح کنید و یا حتی اگر سوال شما به پست بی ربط است، توضیح دهید که در چه موردی صحبت میکنید.
     برای این آموزش هم، دقت کنید که باید کد ریموت های مورد استفاده خود را در کد برنامه جایگزین کنید. حتما قسمت دوم آموزش را با دقت بیشتری مطالعه کنید. مجددا تست کنید و نتیجه را اعلام کنید.

   • فقط خانم مهندس من از ماژول برای ریموت استفاده نکردم خود چشمی رو که ۳ پایه داره وصل کردم.درست هم وصل کردم.چون با یه کد دیگه کار میکنه ولی با کد شما نه.
    ممنون از وقتی که گذاشتین برای پاسخ.سپاسگزارم

    • هیچ تفاوتی نخواهد داشت. تنها باید اتصالات را به درستی و طبق کدهای من انجام دهید. سپس کد هر ریموت را از سریال مانیتور دریافت کنید و در کد برنامه انتقال دهید. مجددا تست کنید و نتیجه را اعلام کنید.

     • با سلام خانم مهندس.چند روز بود همش امتحان میکردم کار نمیکرد.ولی امروز زدم کار کرد.دست شما درد نکنه.واقعا ممنونم
      فقط خانم مهندس میشه یک سوالی هم در مورد یه کد دیگه بپرسم؟البته اگر اجازه بفرمایید.

      • سلام مجدد
       بسیار عالی
       در این خصوص مشکلی نیست فقط این مورد نیاز به بررسی دارد و ممکن است زمان ببرد تا در صورت امکان و داشتن اطلاعات کافی بتوانم راهنمایی کنم.

 • سلام وقت بخیر
  من برنامه دومی رو روی آردوینو ریختم ولی وقتی هر دکمه ای از ریموت کنترل رو میزنم توی سریال مانیتور عدد صفر رو نشون میده
  مشکل چیه؟

  • بسیار عالی
   در هر آموزش در صورت برخورد به مشکل از همین طریق اقدام نمایید، راهنمایی خواهم کرد.

 • با سلام خانم پوربلورچیان.ببخشید کد های IRemot 16761405 با کد های ۰x80bca تفاوتی دارند؟من که کد رو آپلود میکنم با همین ۰x80bca کد ریموت ولی اصلا کار نمیکنه.میشه بفرمایید مشکل کجاست.ایا نوع کنترل فرقی داره؟چون اول برنامه نوشته بود پروتکل سونی ولی پروتکل شما NEC بود.ممنون از شما

  • سلام
   کاربر گرامی کدهایی که شما می‌فرمایید مربوط به پروتکل دیگری است. همچنین دقت داشته باشید که شما می‌بایست ابتدا کدهای هر کلید از ریموت را شناسایی کرده و سپس در کدهای آردوینو تعریف کنید. در غیر این صورت موارد جواب نمیدهد. در این آموزش هم از پروتکل nec استفاده شده است.

 • سلام
  واقعا از اموزش هاتون خوشم نمیاد
  ساخت همچین چیزی کلا سخت افزاری که کاری نداره ۱ ماژول و یه موتور
  برنامه نویسیش مهمه که شما فقط یه کد اماده میدین که عموم که میاد از دانشجو کیت کالارو میخرن بتونن استفادش کنن
  نه توابع کتابخونه اش توضیح میدین نه چگونگی کار سخت افزار رو میگید
  الان سایت دیجی اسپارک فقط یه سایت تبلیغاتی هست -_- 😐
  :[

  • سلام
   از توجه جنابعالی تشکر می‌کنم. چنانچه در این خصوص راهکاری دارید خوشحال می‌شویم، بدانیم. در خصوص کتابخانه‌ها و کدها تا جایی که خسته کننده نباشد برای کاربران توضیح داده خواهد شد. علاوه بر این شما می‌توانید در هر قسمتی که سوالی ذهنتونو درگیر کرد، مطرح بفرمایید.

 • سلام ممنون که آموزش ها به این خوبی میزارین.
  ببخشید من وقتی آپلودش میکنم این خطا رو میده
  Arduino: 1.8.5 (Windows 7), Board: “Arduino/Genuino Uno”

  C:\Users\Bilgisayar\Desktop\arman\Arduino\examples\measurment\measurment.ino:1:20: fatal error: BMP280.h: No such file or directory

  #include “BMP280.h”

  ^

  compilation terminated.

  exit status 1
  Error compiling for board Arduino/Genuino Uno.

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   این ارور مربوط به کتابخانه bmp280 است که در این کد و آموزش از آن استفاده نشده است! به نظر می‌رسد کدها ترکیب شده است.
   پبشنهاد میکنم در ابتدا یک Tab جدید در نرم افزار باز کرده و سپس از طریق کلیدهای میانبر ctrl+c و ctrl+v کد را به نرم افزار آردوینو انتقال دهید.
   نتیجه را اعلام کنید.

 • سلام
  ۱. من یه کد برنامه نویسی دارم که داخلش کدهای یه ریموت کنترل تعریف شده، میخوام ریموتشو عوض کنم ولی نمیدونم کدام قسمت کدهای ریموت قرار داده شده، کد کامل را چجوری برای شما بفرستم لطفا به ایمیلم جواب بدید تا reply کنم.
  ۲. چجوری کدهای ریموت کنترل جدید را بخونم چه سخت افزار و نرم افزاری میخواد لطفا لینکشو بفرستید
  تشکر

 • سلام
  وقتی برنامه رو کامپایل می کنم ارور زیر رو میده
  exit status 1
  Error compiling for board Arduino/Genuino Uno

 • بله
  Arduino: 1.8.8 (Windows 10), Board: “Arduino/Genuino Uno”

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeBase::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeBase::Reset()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvBase::resume()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `irparams’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecv::resume()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfreqISR()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfreqTimes’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfreqCount’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvPCI::resume()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvPCI_Handler()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `Pnames(char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeBase::DumpResults()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeBase::IRdecodeBase()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeBase::IRdecodeBase()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeBase::UseExtnBuf(void*)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeBase::copyBuf(IRdecodeBase*)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeBase::decodeGeneric(unsigned char, unsigned int, unsigned int, unsigned int, unsigned int, unsigned int, unsigned int)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeNEC::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `virtual thunk to IRdecodeNEC::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeSony::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `virtual thunk to IRdecodeSony::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodePanasonic_Old::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `virtual thunk to IRdecodePanasonic_Old::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeNECx::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `virtual thunk to IRdecodeNECx::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeJVC::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `virtual thunk to IRdecodeJVC::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeRC::getRClevel(unsigned char*, unsigned int)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeRC5::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `virtual thunk to IRdecodeRC5::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeRC6::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `virtual thunk to IRdecodeRC6::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecode::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `virtual thunk to IRdecode::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `virtual thunk to IRdecode::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeHash::compare(unsigned int, unsigned int)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRdecodeHash::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `virtual thunk to IRdecodeHash::decode()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvBase::IRrecvBase(unsigned char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvBase::IRrecvBase(unsigned char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvBase::Init()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvBase::getPinNum()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvBase::GetResults(IRdecodeBase*, unsigned int)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvBase::enableIRIn()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvPCI::GetResults(IRdecodeBase*)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfrequency::enableFreqDetect()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfrequency::HaveData()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfrequency::disableFreqDetect()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfrequency::ComputeFreq()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfrequency::getPinNum()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfrequency::DumpResults(bool)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `Pin_from_Intr(unsigned char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvPCI::IRrecvPCI(unsigned char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvPCI::IRrecvPCI(unsigned char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfrequency::IRfrequency(unsigned char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRfrequency::IRfrequency(unsigned char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvBase::No_Output()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvBase::blink13(bool)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `do_Blink()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecvLoop::GetResults(IRdecodeBase*)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecv::enableIRIn()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRrecv::GetResults(IRdecodeBase*)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `__vector_7′

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendBase::enableIROut(unsigned char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendBase::IRsendBase()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendBase::IRsendBase()’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `My_delay_uSecs(unsigned int)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendBase::mark(unsigned int)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendBase::space(unsigned int)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  Multiple libraries were found for “IRLib.h”
  Used: D:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\IRLib
  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendBase::sendGeneric(unsigned long, unsigned char, unsigned int, unsigned int, unsigned int, unsigned int, unsigned int, unsigned int, unsigned char, bool, unsigned long)’

  Not used: C:\Users\Faradaymgh\Documents\Arduino\libraries\IRLib-master
  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendSony::send(unsigned long, int)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendNECx::send(unsigned long)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendPanasonic_Old::send(unsigned long)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendNEC::send(unsigned long)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendJVC::send(unsigned long, bool)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendRaw::send(unsigned int*, unsigned char, unsigned char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendRC5::send(unsigned long)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsendRC6::send(unsigned long, unsigned char)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  libraries\IRLib-master\IRLib.cpp.o (symbol from plugin): In function `IRdecodeBase::decode()’:

  (.text+0x0): multiple definition of `IRsend::send(char, unsigned long, unsigned int)’

  libraries\IRLib\IRLib.cpp.o (symbol from plugin):(.text+0x0): first defined here

  lto1.exe: internal compiler error: in lto_output_varpool_node, at lto-cgraph.c:624

  Please submit a full bug report,

  with preprocessed source if appropriate.

  See for instructions.

  lto-wrapper.exe: fatal error: D:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/bin/avr-gcc returned 1 exit status

  compilation terminated.

  d:/program files (x86)/arduino/hardware/tools/avr/bin/../lib/gcc/avr/5.4.0/../../../../avr/bin/ld.exe: error: lto-wrapper failed

  collect2.exe: error: ld returned 1 exit status

  exit status 1
  Error compiling for board Arduino/Genuino Uno.

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

  • این ارور مربوط به نصب کتابخانه است.
   در ابتدا کتابخانه قبلی را پاک کنید و مجددا طبق مراحل زیر پیش بروید.
   کتابخانه را از حالت زیپ خارج کرده و در مسیر نصب آردوینو در پوشه libraries کپی کنید. سپس نام آن را ادیت کرده و master را پاک کنید.
   سپس مجددا کامپایل و نتیجه را اعلام کنید.

   • انجام دادم و این بار این ارور را داد :
    Arduino: 1.8.8 (Windows 10), Board: “Arduino/Genuino Uno”

    lto1.exe: internal compiler error: in lto_output_varpool_node, at lto-cgraph.c:624

    Please submit a full bug report,

    with preprocessed source if appropriate.

    See for instructions.

    lto-wrapper.exe: fatal error: D:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/bin/avr-gcc returned 1 exit status

    compilation terminated.

    d:/program files (x86)/arduino/hardware/tools/avr/bin/../lib/gcc/avr/5.4.0/../../../../avr/bin/ld.exe: error: lto-wrapper failed

    collect2.exe: error: ld returned 1 exit status

    exit status 1
    Error compiling for board Arduino/Genuino Uno.

    This report would have more information with
    “Show verbose output during compilation”
    option enabled in File -> Preferences.

   • سلام خانم پور بلوچیان منم همچین اروری دارم ولی این نیست ولی دقیقا این حجم از ارور میشه برسی کنید از چیه چندین گروه مختلف وگروه دیجی اسپارک پرسیدم جواب درستی داده نشد

    Arduino: 1.8.8 (Windows 10), Board: “Arduino/Genuino Uno”

    C:\Program Files (x86)\Arduino\arduino-builder -dump-prefs -logger=machine -hardware C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\tools-builder -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries -libraries C:\Users\keyvan\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=0X2341_0X0043 -ide-version=10808 -build-path C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110 -warnings=default -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-5.4.0-atmel3.6.1-arduino2.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino14.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.2.1.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Users\keyvan\Desktop\New folder\lcd\lcd.ino
    C:\Program Files (x86)\Arduino\arduino-builder -compile -logger=machine -hardware C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\tools-builder -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries -libraries C:\Users\keyvan\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=0X2341_0X0043 -ide-version=10808 -build-path C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110 -warnings=default -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-5.4.0-atmel3.6.1-arduino2.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino14.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.2.1.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Users\keyvan\Desktop\New folder\lcd\lcd.ino
    Using board ‘uno’ from platform in folder: C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr
    Using core ‘arduino’ from platform in folder: C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr
    Detecting libraries used…
    “C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++” -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10808 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR “-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino” “-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard” “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110\\sketch\\lcd.ino.cpp” -o nul
    Generating function prototypes…
    “C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++” -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10808 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR “-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino” “-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard” “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110\\sketch\\lcd.ino.cpp” -o “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110\\preproc\\ctags_target_for_gcc_minus_e.cpp”
    “C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\tools-builder\\ctags\\5.8-arduino11/ctags” -u –language-force=c++ -f – –c++-kinds=svpf –fields=KSTtzns –line-directives “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110\\preproc\\ctags_target_for_gcc_minus_e.cpp”
    Compiling sketch…
    “C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++” -c -g -Os -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -MMD -flto -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10808 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR “-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino” “-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard” “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110\\sketch\\lcd.ino.cpp” -o “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110\\sketch\\lcd.ino.cpp.o”
    Compiling libraries…
    Compiling core…
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\wiring_pulse.S.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\wiring.c.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\wiring_analog.c.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\WInterrupts.c.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\hooks.c.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\wiring_pulse.c.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\wiring_digital.c.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\wiring_shift.c.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\CDC.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\HardwareSerial.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\Stream.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\abi.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\WString.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\HardwareSerial0.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\main.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\new.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\WMath.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\Tone.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\HardwareSerial1.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\HardwareSerial3.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\USBCore.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\HardwareSerial2.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\IPAddress.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\PluggableUSB.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\Print.cpp.o
    Using previously compiled file: C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110\core\core.a
    Linking everything together…
    “C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-gcc” -Os -g -flto -fuse-linker-plugin -Wl,–gc-sections -mmcu=atmega328p -o “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110/lcd.ino.elf” “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110\\sketch\\lcd.ino.cpp.o” “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110/core\\core.a” “-LC:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110” -lm
    “C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-objcopy” -O ihex -j .eeprom –set-section-flags=.eeprom=alloc,load –no-change-warnings –change-section-lma .eeprom=0 “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110/lcd.ino.elf” “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110/lcd.ino.eep”
    “C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-objcopy” -O ihex -R .eeprom “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110/lcd.ino.elf” “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110/lcd.ino.hex”
    “C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-size” -A “C:\\Users\\keyvan\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_252110/lcd.ino.elf”
    Sketch uses 2366 bytes (7%) of program storage space. Maximum is 32256 bytes.
    Global variables use 190 bytes (9%) of dynamic memory, leaving 1858 bytes for local variables. Maximum is 2048 bytes.
    C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/bin/avrdude -CC:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf -v -patmega328p -carduino -PCOM3 -b115200 -D -Uflash:w:C:\Users\keyvan\AppData\Local\Temp\arduino_build_252110/lcd.ino.hex:i

    avrdude: Version 6.3-20171130
    Copyright (c) 2000-2005 Brian Dean, http://www.bdmicro.com/
    Copyright (c) 2007-2014 Joerg Wunsch

    System wide configuration file is “C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf”

    Using Port : COM3
    Using Programmer : arduino
    Overriding Baud Rate : 115200
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0xfe
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0xfe
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0xfe
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0xfe
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0xfe
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0xfe
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0xfe
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0xfe
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0xfe
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0xfe

    avrdude done. Thank you.

    Problem uploading to board. See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.

    • با سلام
     این مورد هنوز توسط بنده بررسی نشده است ولی در کامنت قبل کاربر دیگری روش حل ارور را توضیح داده است.
     بررسی و نتیجه را از همین طریق اعلام کنید.

     • با تشکر از جوابتون اما من این ارور کد باشه نباشه هر حالتی باشه که اردین متصل به کامپیوتر این ارور رومیاره قبل از ریبال کردن گرافیک لب تابم اینجورینبود بعد اوناونجوری شد

  • بسیار عالی
   این مورد هنوز توسط بنده نشده است.
   از اینکه روش حل مشکل را با دیگر کاربران به اشتراک گذاشتید، سپاسگزارم

 • با سلام
  من می خواهم با استفاده از ماژول تابلو روان و گیرنده ir عددی را نمایش بدهم ولی مثل اینکه کتابخانه هایش با هم جور در نمیان به نظر شما مشکل از کجا هستش؟

 • خانم پور بلورچیان.واقعا ممنونم از شما و از وبسایت دیجی اسپارک.
  قبلا یکبار این نمونه رو انجام دادم کار نکرد.حوصله و وقت نذاشتم پیدا کنم مشکل رو.ولی امروز تصمیم گرفتم این کارو بکنم.
  و اصلا به مشکل نخورد و کار کرد.کارتون واقعا با ارزشه.خیلی خیلی ممنونم.

 • سلام خسته نباشید
  من میخواستم بدونم چه جوری میشه با ماژول مادون قرمز و اردواینا یک چیزی درست کنم که هر وقت دستمو اوردم جلو فقط تا ۲ثانیه کار کنه وفقط تا ۲ثانیه پمپ روشن بشه .
  مثل دستگاه های الکل پاش میخام درست کنم اما با اردو اینا

 • سلام مهندس من مهدی فتح اله زاده و حدود شصت ساله . از شما تقاضایی دارم که امیدوارم اگر امکان دارد قبول زحمت فرمایید. من چند سالیست در زمینه الکترونیک ( بصورت تفننی ) فعالیت میکنم و مدتی است خودم را مشغول ساخت دو مدار که با استفاده از آردوینو کار میکنند کردم ولی متاسفانه شاید بدلیل کهولت سن و بازنشستگی توان درک برنامه نویسی آنرا ندارم هر چند من هر دو مدار را ساخته ام و آماده راه اندازی و مشکل اساسی نوشتن دو برنامه برای آنهاست لذا اگر پاسختان مثبت است اعلام فرمایید تا بنده فیلم نقشه وتصاویر مربوطه را قهر طریقی صلاح میدانید ارسال نمایم ضمنا جسارتا هزینه آها هر مقدار باشد قبل از انجام کار برایتان ارسال مینمایم.و در انتها در صورتی که جنابعالی مقدورتان نبود هر کدام از دوستان یا همکارانتان حاضر به همکاری باشند اعلام فرمایید.
  باتشکر