تکنولوژی سخت افزار

کتاب نوشیدنی

کتاب نوشیدنی
نوشته شده توسط آزاده مختاری

با توجه به این که آب آشامیدنی سالم در بسیاری در مناطق و کشورهای آفریقایی به ندرت وجود دارد بناربراین سالیانه بسیاری از افراد بر اثر نوشیدن آب های آلوده جان خود را از دست می دهند. تهیه آب سالم نوشیدنی یکی از موارد ضروری برای کاهش پیشگیری از مرگ ومیر می باشد. در کشور خودمان شاهد استفاده از دستگاه های تصفیه اب یا آب معدنی می باشیم ولی در کشورهای بسیاری ممکن است دسترسی به آب سالم برای همه امکان پذیر نباشد. بنابراین یکی از دانشجویان دانشگاه Carnegie Mellon به نام Dankovich به طراحی کتابی برای تصفیه آب پرداخته است.

در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

این طراحی که کتاب نوشیدنی نام گرفت می تواند مشکل آب آلوده را حل کند و از این راه جان بسیاری از افراد را نجات دهد. صفحات نارنجی رنگ این کتاب از نانو ذرات فلزی از دو فلز نقره و مس گرفته شده اند که میکروب های مضر را جذب می کنند با توجه به این که مقداری از این فلزات هنگام عبور آب از فیلتر عبور می کنند ولی مقدار آن ها ناچیز است و برای سلامتی انسان ضرری ندارد.

کاربران این کتاب می‌توانند یکی از صفحات آن را جدا کرده روی جعبه فیلتر قرار دهند و سپس آب آلوده را روی آن ریخته و آب عبور داده شده از صفحه کتاب را برای آشامیدن استفاده کنند

یک صفحه این کتاب می تواند تا بیش از ۲۶ گالن آب را تمیز کند. این کتاب می تواند برای یک نفر تا چهار سال، آب تمیز ارائه دهد. تولید این فناوری بسیار کم‌هزینه است و می‌تواند به یکی از به صرفه ‌ترین فناوری‌های تصفیه آب در بازار تبدیل شود.

آزمایش‌ها برای این کتاب روی منابع آب در آفریقای جنوبی، غنا و بنگلادش انجام شده است و صفحات آن توانسته‌اند بیش از ۹/۹۹ درصد از باکتری‌ها را از بین ببرند.

کتاب آشامیدنی علاوه بر آنکه به عنوان فیلتر عمل می‌کند. حاوی دستورالعمل‌هایی به زبان انگلیسی و زبان‌های بومی در مورد ایمنی و سلامت آب است. این دستورالعمل‌ها اطلاعات مهمی را در مورد سلامت آب در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱ دیدگاه