گنو/لینوکس

کلید های میانبر ناتیلوس که هر کسی باید بداند

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

ناتیلوس برنامه پیشفرض مدیریت فایل اوبونتو است که هم فیچر های خوبی دارد و هم کار با آن بسیار راحت و آسان است.

در این پست با نه کلید میانبر ساده آشنا می‌شوید که معمولاً استفاده از آن ها باعث می‌شود تا کار های معمول خود را کمی سریع‌تر انجام دهید.

در اینجا سعی نکرده‌ایم تا لیست کامل و جامعی ارائه دهیم، تنها تلاش شده تا چند میانبر مهم و پر کاربرد را معرفی کنیم، در نتیجه اگر کلید های میانبری را می‌شناسید که فکر می‌کنید باید در لیست ما باشند آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

۱تغییر نام فایل

خیلی از مواقع نیاز داریم تا نام فایل‌های خود را تغییر دهیم، مثلاً معمولاً اسکرین شات هایی که می‌گیریم نام جالبی ندارند و نام آن‌ها را تغییر می دهیم. معمولاً این کار را با کلیک راست روی فایل و انتخاب گزینه Rename انجام می‌دهیم، اما راه ساده‌تری هم وجود دارد! فایل مورد نظر را در حالت انتخاب شده قرار داده و دکمه F2 را فشار می دهیم.

1
۲دیدن اطلاعات فایل

گاهی می‌خواهیم اطلاعات یک فایل مثل سایز یا مالک آن را ببینیم، برای این کار بعد از انتخاب فایل کلید های Alt + Return/Enter یا Ctrl+ I را می زنیم.

2

 

۳ایجاد دایرکتوری

به دایرکتوری جدیدی نیاز دارید؟ نشانگر ماوس تان را به منوی File نبرید، فقط Ctrl + Shift + N را فشار دهید.

3

 

۴باز کردن دایرکتوری در تب جدید

برای دیدن محتویات یک دایرکتوری در تب جدید، آن را انتخاب کنید و Shift + Enter/Return را بزنید.

4

 

۵ساخت یکی کپی از فایل در همان دایرکتوری

گاهی می‌خواهیم در یک فایل تغییراتی ایجاد کنیم ولی نسخه اصلی آن فایل را هم داشته باشیم، می‌توانیم در حالی که دکمه ی Ctrl را نگه داشته‌ایم فایل مورد نظر را درگ کنیم تا یک کپی از آن ایجاد شود، حال می‌توانید یکی را تغییر داده و فایل اصلی را هم داشته باشید 🙂

5

 

۶نمایش فایل‌های مخفی

برایم بسیار جالب بود وقتی فهمیدم تعدادی از کاربران این راه را برای نمایش فایل‌ها و دایرکتوری های مخفی در ناتیلوس رأی نمی دانند. برای اضافه کردن تم، فونت، آیکن و … این کار بسیار مفید است. دکمه های Ctrl + H را بزنید تا بین حالت‌های «نمایش فایل‌های مخفی» و «عدم نمایش فایل‌های مخفی» سوئیچ کنید.

6

 

۷ساخت میانبر

اگر می‌خواهید از یک برنامه در دسکتاپتان میانبری داشته باشید یا لینکی به یک دایرکتوری بسازید، برای ساختن میانبر فایل یا دایرکتوری مورد نظر را انتخاب کرده و Ctrl + M را بزنید.

7

۸بستن ناتیلوس

برای بستن تمام پنجره های ناتیلوس کلید های Ctrl + Alt +Q و برای بستن پنجره ای که انتخاب شده Ctrl + W بکار می رود.

8

 

۹سوئیچ بین View ها

برای سوئیچ بین انواع نمایش آیکن ها(gridded icons, thumnails) از کلید های Ctrl +1 و Ctrl +2 استفاده کنید.

9

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه