گنو/لینوکس

احتمال قطع پشتیبانی اوبونتو از معماری i386

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

چند روز پیش توسعه دهنده Dimitri John Ledkov در پیامی در لیست پستی اوبونتو، خواهان پایان پشتیبانی از سیستم های i386 از اوبونتو ۱۸٫۱۰ شد. Ledkov عنوان کرد امروزه نرم افزار های بیشتری با پشتیبانی از سیستم های ۶۴ بیت تولید میشوند و همچنین ارائه پشتیبانی امنیتی برای معماری قدیمی i386 مشکل است.

 

همچنین به گفته Ledkov، ساختن ایمیج های i386 مجانی نیست و نیازمند صرف منابع کنونیکال است.

 

ساختن ایمیج های i386 رایگان نیست. این کار نیازمند به کار گیری build farm کنونیکال، زمان اختصاص یافته برای QA و ارزیابی(validation) است. در حالی که ما دارای build-farm های مقیاس پذیر(قابل توسعه- scalable) هستیم، i386 هنوز هم نیازمند تمامی بسته ها، autopackage test تست ها و ISO ها است که در زیرساخت های ما تجدید اعتبار شوند و علاوه بر آن فضا برای ذخیره داده ها و پهنای باند نیز مصرف میشود.

 

نقشه پیشنهادی Ledkov اینگونه است که نسخه های ۱۶٫۱۰, ۱۷٫۰۴, و ۱۷٫۱۰ اوبونتو در حالی که فاقد ISO برای دسکتاپ و سرور هستند، کماکان دارای هسته i386، نصاب netboot و ایمیج های ابری(cloud image) باشند. سپس نسخه ۱۸٫۰۴ LTS پشتیبانی از هسته i386، نصاب netboot و ایمیج های ابری(cloud image) را قطع کند اما کماکان دارای قابلیت اجرای برنامه های i386 بر روی معماری ۶۴ بیتی باشد و در نهایت نسخه ۱۸٫۱۰ پشتیبانی از برنامه های ۳۲ بیتی را به عهده کانتینر ها و ماشین های مجازی بگذارد.

 

برنامه Ledkov هنوز پذیرفته نشده است اما نشان دهنده تمایلات برای حذف پشتیبانی از معماری ۳۲ بیتی است.

 

خبر خوب:

 

ناامید نشوید. Martin Wimpress، خالق Ubuntu MATE در یک گفتگو در Google+ اعلام کرد که این تغییرات تنها نسخه مادر یعنی خود اوبونتو را تحت تاثیر قار خواهد داد.

 

آرشیو i386 تا نسخه ۱۸٫۰۴ (شامل این نسخه هم) وجود خواهد داشت و توزیع های مشتق شده میتوانند به ساخت ISO های با معماری i386 بپردازند. هرچند که نگرانی های امنیتی ای وجود دارد. برخی از نرم افزار های بزرگ (Firefox, Chromium, LibreOffice) از همین الان چالش هایی در زمینه اعمال برخی پچ های امنیتی به نسخه های LTS قدیمی تر به وجود آورده اند. بنابراین توزیع های مشتق شده باید در تعیین مدت زمانی که از i386 پشتیبانی می نمایند منطقی باشند.

 

دیدگاه شخصی درباره احتمال عدم پشتیبانی اوبونتو از معماری i386

 

برای ما با از دیدگاه امنیتی قابل درک است که چرا به این تغییر نیاز دارند اما این ممکن است باعث مهاجرت کاربران از نسخه اصلی اوبونتو به یکی از توزیع های مشتق شده از آن و یا به کل به یک توزیع دیگر شود. خوشبختانه توزیع های لینوکسی سبک و خوبی به عنوان جایگزین وجود دارد.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۹ دیدگاه