آموزش رزبری پای رزبری پای گنو/لینوکس

راه اندازی VNC بر روی رزبری پای ۲ Raspberry pi و رزبین

آموزش راه اندازی VNC با استفاده از رزبری
نوشته شده توسط مجید سلامت

آیا می توانیم بدون استفاده از مانیتور به صورت گرافیکی از رزبری پای ۲ با محیط رزبین استفاده کنیم؟

اگر برد رزبری پای دارید و از سیستم عامل های لینوکسی بر روی آن استفاده می کنید بهتر است این نکته را بدانید که برای استفاده گرافیکی از رزبری نیازی به مانیتور ندارید و می توانید بدون استفاده از مانیتور  اختصاصی برای رزبری، محیط گرافیکی را از طریق شبکه و توسط یک کامپیوتر دیگه داشته باشید، این روش اشتراک گذاری محیط گرافیکی تحت شبکه را VNC می گویند.

VNC چیست؟

در اصطلاح کامپیوتری VNC مخفف Virtual Network Computing و به معنی رایانه مجازی تحت شبکه می باشد. در حقیقت VNC روشی برای کنترل کامپیوتری دیگر تحت شبکه به صورت گرافیکی می باشد. وی ان سی از پروتکل RFB که مخفف  Remote Frame Buffer protocol است استفاده می کند که توسط آن می توان کامپیوتری را از نظر گرافیکی همراه با موس و کیبرد در شبکه به اشتراک گذاشت.

نصب VNC Server بر روی رزبین

برای نصب VNC Server بر روی رزبین ابزارهای مختلف و متفاوتی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. من برای قسمت سرور VNC از xrdp استفاده می کنیم که برای شما بستر سرور VNC را فراهم می کند.
پس برای نصب کافی است دستور زیر را وارد کنید.

پس از نصب این پکیج شما نیازی به کانفیگ خاصی ندارید و VNC سرور شما آماده استفاده است اما شما نیاز به IP کنونی رزبین خود که اکنون به شبکه لوکال شما متصل است دارید برای پیدا کردن IP کافیست در ترمینال دستور زیر را وارد کنید:

پیدا کردن آدرس IP لوکال در لینوکس

پیدا کردن آدرس IP لوکال در لینوکس

به دلیل اینکه من از طریق دانگل Wifi به اینترنت و شبکه لوکال متصل هستم پس IP من در قسمت wlan0 و ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱۰۶ است. اگر از طریق کابل LAN به شبکه متصل هستید برای دیدن IP باید قسمت eth0 را بررسی کنید.
شما برای اتصال از طریق VNC نیاز به یوزر و پسورد یوزر  رزبین نیز هستید. اگر پسورد را نمی دانید از اینجا می توانید روش پسورد ساختن را یاد بگیرید.

پس از اینکه شما VNC سرور را نصب کردید باید از طریق VNC Client به آن متصل شوید. چون VNC و پروتکل آن استاندارد است می توانید از هر نرم افزاری برای متصل شدن به آن استفاده کنید اگر از لینوکس استفاده می کنید من به شما remmina را پیشنهاد می کنم که برای نصب در اوبونتو کافیست از دستور زیر استفاده کنید.

و اگر از ویندوز استفاده می کنید نرم افزار mRemoteNG را پیشنهاد می کنم که می توانید از این لینکدانلود و نصب کنید.

پس از اجرای کلاینت خود کافیست در قسمت هاست IP رزبری را وارد کرده و در قسمت های بعدی یوزر و پسورد رزبین را وارد کنید.

در مرحله بعد باید رزولوشن و نوع رنگ را انتخاب کنید، برای رزولوشن نسبت به نیاز خود انتخاب کنید یا بر روی Auto قرار دهید ولی در قسمت color depth حتما آن را در حالت True color قرار دهید و باید بدانید که عدد bpp هر چقدر بالاتر باشد با کیفیت تر و هر چه پایین تر باشد سریع تر است.
کانفیگ شما تمام شده است برای اتصال کافیست بر روی کلید connect کلیک کنید.

در کلیپ زیر می توانید مراحل اتصال به محیط رزبین از یک لینوکس دیگر را مشاهده کنید.

 

درباره نویسنده

مجید سلامت

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۶ دیدگاه