آردوینو مدارهای الکترونیک پروژه های آردوینو

ACS712 اندازه‌گیری جریان AC آردوینو

در قسمت‌های قبلی در مورد مشخصات ماژول اندازه‌گیری جریان ACS712  و طریقه‌ی اتصال آن به آردوینو و همچنین اندازه‌گیری جریان AC را آموزش دادیم . نکته‌ی جالب درباره‌ی ACS712 این است که توانایی اندازه‌گیری جریان AC را دارا می‌باشد. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو  ، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

سایر آموزش های ماژول اندازه‌گیری جریان acs712

ACS712  راهنمای استفاده از ماژول اندازه‌‌گیری جریان

ACS712  ماژول اندازه‌گیری جریان به همراه آردوینو

 

قبل از هرچیز تصمیم دارم کمی در مورد جریان AC و شکل موج و اجزای آن توضیح بدم:

 

جریان AC یا متناوب چیست  ؟

سیگنالهای متناوب در یک مسیر منتشر می‌شوند و سپس تغییر مسیر می‌دهند و این عمل دائماً تکرار می شود . یعنی ابتدا یک سیکل مثبت و بعد یک سیکل منفی و به همین ترتیب تکرار می شوند . یک ولتاژ  متناوب  دائماً بین مثبت و منفی تغییر میکند و بصورت موجی تکرار می‌شود.

AC current

تصویر  فوق شکل موج یک منبع تغذیه متناوب است که به آن موج سینوسی گفته‌  می‌شود.

 

جریان DC یا مستقیم چیست؟

جریان مستقیم همیشه در یک مسیر جاری می شود ( همیشه مثبت و یا همیشه منفی است ) ولی ممکن است میزان آن کاهش یا افزایش پیدا کند . به بیان ساده تر شکل موج جریان DC یا همیشه مثبت است ( بالای محور x ها ) یا  همیشه منفی است ( پایین محور Y ها)

شکل موج جریان DC

شکل موج جریان DC

 

شکل موج جریان DC

شکل موج جریان DC

 

سوال؟

در تصویر زیر ، نمودار مربوط به جریان AC است یا DC ?

نمودار AC یا DC?

نمودار AC یا DC?

 

پاسخ: همانطور که گفته شد نمودار جریان DC همیشه یا مثبت است یا منفی  همانطور که در شکل فوق مشاهده می‌کنید این نمودار همواره بالای محور X ها قرار دارد پس متعلق به جریان  DCمی‌باشد.

 

مشخصات سیگنال‌های الکتریکی

مشخصات سیگنال‌های الکتریکی

مشخصات سیگنال‌های الکتریکی

در تصویر فوق مشخصه‌هایی از ی سیگنال الکتریکی نمایش داده شده است.

  • Amplitude : ماکزیمم ولتاژی است که سیگنال دارد و Peak voltage  نام دیگری است که برای Amplitude  اطلاق می‌شود .
  • Peak-peak voltage :  به دو برابر مقدار Peak voltage  گفته می‌شود.

 

ارزش و مقدار  RMS  ( ولتاژ مؤثر )

در ولتاژ غیر مستقیم ، ولتاژ از صفر شروع و به پیک مثبت می رسد و دوباره به صفر رسیده و سپس به پیک منفی می رسد و لذا در بیشتر اوقات ، ولتاژ از مقدار پیک ولتاژ کمتر است . لذا از یک مقدار موثر استفاده می کنیم که همان RMS  است . مقدار ولتاژ RMS برابر است با ۰٫۷ ولتاژ پیک

VRMS = 0.7 × Vpeak   and   Vpeak = 1.4 × VRMS

ارزش یا معیار RMS  یک ارزش موثر ولتاژ یا جریان متغییر می باشد ، بدین معنی که این ولتاژ تاثیر اصلیش در مدار معادل آن مقدار است . بعنوان مثال یک لامپ که به ولتاژ ۶ ولت RMS  متصل شده ، همان مقدار روشنائی را دارد که اگر به یک ولتاژ ۶ ولت مستقیم متصل می شد .به هر حال نور لامپی که با ولتاژ ۶ ولت RMS  روشن شود ، کمتر است از نور لامپی که با ۶ ولت مستقیم روشن شود . چون ولتاژ موثر ۶ ولت غیر مستقیم برابر است با ۲/۴ ولت یعنی برابر با ۲/۴ ولت مستقیم نور می دهد .

بحث ولتاژ مؤثر این فکر را بوجود می اورد که مقدار RMS  نوع دیگری از میانگین است ولی بخاطر داشته باشید که این مقدار قطعاً میانگین نیست . در واقع ولتاژ یا جریان میانگین غیر مستقیم ، صفر خواهد بود . چون بخش های مثبت و منفی سیگنال هم را خنثی می کنند و وقتی میانگین می گیریم ، میانگین براببر با صفر خواهد بود . بنابراین ولتاژ RMS  قطعاً یک ولتاژ میانگین نیست .  ( برگرفته از وبلاگ Sivacon )

اینک این سوال پیش می اید که یک ولتمتر AC  چه مقداری را نشان می دهد ، مقدار مؤثر یا مقدار پیک ولتاژ ؟

پاسخ این است که ولتمترهای AC  مقدار موثر ولتاژ یا جریان را نشان می دهند در ولتاژهای مستقیم هم مقدار مؤثر DC نشانداده می شود .

 

برای ادامه‌ی آموزش به صفحه‌ی بعدی مراجعه کنید.

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه