آردوینو مدارهای الکترونیک پروژه های آردوینو

ACS712 اندازه‌گیری جریان AC آردوینو

در قسمت‌های قبلی در مورد مشخصات ماژول اندازه‌گیری جریان ACS712  و طریقه‌ی اتصال آن به آردوینو و همچنین اندازه‌گیری جریان AC را آموزش دادیم . نکته‌ی جالب درباره‌ی ACS712 این است که توانایی اندازه‌گیری جریان AC را دارا می‌باشد. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو  ، دیجی اسپارک همراه باشید.

ACS712  راهنمای استفاده از ماژول اندازه‌‌گیری جریان

ACS712  ماژول اندازه‌گیری جریان به همراه آردوینو


جریان AC یا متناوب چیست


سیگنالهای متناوب در یک مسیر منتشر می‌شوند و سپس تغییر مسیر می‌دهند و این عمل تکرار می شود . یعنی ابتدا یک سیکل مثبت و بعد یک سیکل منفی و به همین ترتیب تکرار می شوند . یک ولتاژ  متناوب بین مثبت و منفی تغییر میکند و بصورت موجی تکرار می‌شود. تصویر فوق شکل موج یک منبع تغذیه متناوب است که به آن موج سینوسی گفته‌ می‌شود.

 

AC current


جریان DC یا مستقیم چیست؟


جریان مستقیم همیشه در یک مسیر جاری می شود ( همیشه مثبت و یا همیشه منفی است ) ولی ممکن است میزان آن کاهش یا افزایش پیدا کند . به بیان ساده تر شکل موج جریان DC یا همیشه مثبت است ( بالای محور x ها ) یا  همیشه منفی است ( پایین محور Y ها)

شکل موج جریان DC

شکل موج جریان DC

شکل موج جریان DC

شکل موج جریان DC

سوال؟

در تصویر زیر ، نمودار مربوط به جریان AC است یا DC ?

نمودار AC یا DC?

نمودار AC یا DC?

پاسخ: همانطور که گفته شد نمودار جریان DC همیشه یا مثبت است یا منفی  همانطور که در شکل فوق مشاهده می‌کنید این نمودار همواره بالای محور X ها قرار دارد پس متعلق به جریان  DCمی‌باشد.


مشخصات سیگنال‌های الکتریکی


 • Amplitude : ماکزیمم ولتاژی است که سیگنال دارد و Peak voltage  نام دیگری است که برای Amplitude  اطلاق می‌شود .
 • Peak-peak voltage :  به دو برابر مقدار Peak voltage گفته می‌شود.
 • ارزش و مقدار  RMS  ( ولتاژ مؤثر )

در ولتاژ غیر مستقیم ، ولتاژ از صفر شروع و به پیک مثبت می رسد و دوباره به صفر رسیده و سپس به پیک منفی می رسد و لذا در بیشتر اوقات ، ولتاژ از مقدار پیک ولتاژ کمتر است . لذا از یک مقدار موثر استفاده می کنیم که همان RMS  است . مقدار ولتاژ RMS برابر است با ۰٫۷ ولتاژ پیک

VRMS = 0.7 × Vpeak   and   Vpeak = 1.4 × VRMS

ارزش یا معیار RMS  یک ارزش موثر ولتاژ یا جریان متغییر می باشد ، بدین معنی که این ولتاژ تاثیر اصلیش در مدار معادل آن مقدار است . بعنوان مثال یک لامپ که به ولتاژ ۶ ولت RMS  متصل شده ، همان مقدار روشنائی را دارد که اگر به یک ولتاژ ۶ ولت مستقیم متصل می شد .به هر حال نور لامپی که با ولتاژ ۶ ولت RMS  روشن شود ، کمتر است از نور لامپی که با ۶ ولت مستقیم روشن شود . چون ولتاژ موثر ۶ ولت غیر مستقیم برابر است با ۲/۴ ولت یعنی برابر با ۲/۴ ولت مستقیم نور می دهد .

بحث ولتاژ مؤثر این فکر را بوجود می اورد که مقدار RMS  نوع دیگری از میانگین است ولی بخاطر داشته باشید که این مقدار قطعاً میانگین نیست . در واقع ولتاژ یا جریان میانگین غیر مستقیم ، صفر خواهد بود . چون بخش های مثبت و منفی سیگنال هم را خنثی می کنند و وقتی میانگین می گیریم ، میانگین براببر با صفر خواهد بود . بنابراین ولتاژ RMS  قطعاً یک ولتاژ میانگین نیست .  ( برگرفته از وبلاگ Sivacon )

اینک این سوال پیش می اید که یک ولتمتر AC  چه مقداری را نشان می دهد ، مقدار مؤثر یا مقدار پیک ولتاژ ؟

 • پاسخ این است که ولتمترهای AC  مقدار موثر ولتاژ یا جریان را نشان می دهند در ولتاژهای مستقیم هم مقدار مؤثر DC نشانداده می شود .

برای ادامه‌ی آموزش به صفحه‌ی بعدی مراجعه کنید.

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۴ دیدگاه

 • سلام ببخشید میشه خط ۳۵ تا ۴۰ رو توضیح بدین لطفا؟؟
  من نفهمیدم اون خطوط یعنی چی و منظورش چیه و چکار میکند
  اگرامکانش هست توضیح دهید.

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، سطر ۳۵ همانطور که در کامنت‌های روبروی کد نوشته است، حداقل پارامتر قابل قبول دریافتی از سنسور است. همچنین خط بعدی هم سمپل برای یک ثانیه است.

 • سلام ببخشید اون ولتاژ ثابتی که خروجی خود acs712 داره نقشی تو جریان ac نداره؟؟۲٫۵ ولت
  تو برنامه نیست

 • سلام خسته نباشید
  من همین برنامه رو آپلود کردم و مدار رو هم بستم جریان dc رو اندازه گیری میکنه ولی جریان ac رو فقط صفر نشون میده با ولتمتر هم خروجی ماژول رو گرفتم تو حالت ac و ولتاژ از ۲٫۵ بیشتر نمیشه که همون صفر لطفا راهنمایی کنین ؟؟؟؟؟

  • با سلام
   اگر خروجی ندارید، یکی از مراحل زیر مشکل دارد. کدهای آپلود شده، اتصالات بین ماژول و برد، تغذیه ماژول و یا اینکه کابل مورد استفاده برای سنجش جریان، جریانی ندارد! لطفا بررسی و نتیجه را اعلام نمایید.

 • سلام
  من این مدار و با ال سی دی راه اندازی کردم و واسه تغذیه اش از اداپتور استفاده کردم ولی جواب نمیده اما زمانی که پورت یو اس بی و وصل میکنم درست کار میکنه، مشکل از کجاست و چطور میشه حلش کرد؟