تکنولوژی

Bolt M-1 با قابلیت های دوچرخه الکتریکی و موتور گازی

Bolt M-1 با قابلیت های دوچرخه الکتریکی وموتور گازی
نوشته شده توسط آزاده مختاری

دوچرخه الکتریکی وموتور گازی نامی آشنا برای همه است. که هرکدام از این وسایل با توجه به تکنولوژی بکار رفته در آن‌ها دارای مقدار معینی از توان وسرعت هستند که بنابر نیاز مصرف کننده استفاده می‌گردند.بنابراین شرکتی به نام Bolt Motorbikes دوچرخه /موتورجدیدی را طراحی کرد که قایلیت‌های دوچرخه الکتریکی و موتور گازی را باهم دارد.
در ادامه در دیجی اسپارک با معرفی Bolt M-1 با قابلیت های دوچرخه الکتریکی وموتور گازی همراه ما باشید.

فردی به نام دکتر نیتن جاوتیس استفاده از موتور گازی را پس از ورود به شهر سانفرانسیسکو آغاز کرد. او اعتقاد داشت که استفاده از موتورهای گازی در شهرها راحت‌تر است، وسایلی که دارای سرعت بیشتر نسبت به دوچرخه ‌ها بوده اما ارزان‌ تر از خودروها هستند. جاوتیس، شرکت خود را با همکاری زاک لونبرگ یکی از علاقمندان به موتورهای گازی تاسیس کرد. این دو نفر سپس اولین طرح خود از موتور گازی را طراحی کرده و سپس آن را به M-1 تغییر دادند.

Bolt M-1 که بخشی از آن از دوچرخه الکتریکی، بخشی موتورسیکلت و بخشی موتورگازی است  یک وسیله‌ی دوچرخ و قدرتمند برای حمل‌ونقل درون شهری می‌باشد. این دوچرخه‌ی تمام الکتریکی، بدنه‌ی یک موتورسیکلت را دارد و می‌تواند حداکثر انرژی ۵۵۰۰ وات را با سرعت اوج ۶۴ کیلومتر/ساعت ارائه دهد. این وسیله نقلیه با قدرت ۱۰۰ وات به شکل یک دوچرخه‌ی الکتریکی نیز قابل راندن است

Bolt M-1 مجهز به یک سیستم کنترل با محافظت پسورد می‌باشد. از دیگر مشخصات آن باید به شارژ تلفن USB و برنامه‌ی موبایل بلوتوثی اشاره کرد. دارای  باتری فسفات آهن لیتیوم ۱٫۷ کیلو وات‌ ساعت است که  در ۱٫۵ ساعت ۹۰ درصد شارژ می‌ شود. بولت توصیه کرده برای افزایش طول عمر باتری از شارژرهای خانگی طی پنج ساعت استفاده شود. وزن این موتور/دوچرخه ۶۳٫۵ کیلوگرم می‌باشد.

حالت اسپرت نیز برای M-1 طراحی شده که مخصوص جاده‌های خارج شهری می‌باشد. در این حالت خروجی موتور به ۵۵۰۰ وات می رسد و سرعت اوج آن نیز ۶۴ کیلومتر/ساعت می‌شود. محدوده‌ی طی مسافت آن نیز به ۴۸ کیلومتر کاهش می‌یابد.

افرادی که به دنبال یک وسیله حمل‌ونقل شهری ساده می‌گردند، M-1 را در حالت مقرون به صرفه استفاده کرده و خروجی موتور آن را محدود به ۱۰۰۰ وات می‌کنند، به این ترتیب می‌توانند ۸۲ کیلومتر را تنها با تکیه بر قدرت موتور بپیمایند. سرعت در این حالت محدود به ۳۲ کیلومتر/ساعت می‌باشد.

درحالی که طراحی M-1 بسیار شبیه به یک موتور گازی است، شرکت سازنده سعی کرده است استاندارد و قوانین خاص دوچرخه‌های الکتریکی را رعایت کند، بنابراین استفاده از آن نیاز به داشتن گواهینامه‌ی موتورسیکلت ندارد. همچنین ظاهر این وسیله نقلیه ساده و شبیه به دوچرخه است تا علاقمندان به دوچرخه سواری را جذب خود کند. نیاز به پدال زدن ندارد، اما پدال‌هایی نیز برای علاقمندان به این عمل وجود دارند.

قیمت M-1 از سوی بولت ۵۴۹۵ دلار اعلام شده است و اولین مجموعه‌ی آن آماده‌ی عرضه می‌باشند.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه