دسته‌بندی

electromyography – الکترومایوگرافی چیست؟

الکترومیوگرافی electromyography-emg
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

الکترومایوگرافی electromyography چیست؟

همانطور که در روز تولد دیجی اسپارک گفته شد ، قرار بر آن شد تا فصل جدیدی را در دیجی اسپارک شروع کنیم و علاوه بر آموزش برنامه ‌نویسی امبدد سیستم‌ها و گنو/لینوکس بخش جدیدی به نام دیجی ربات را به سایت اضافه کردیم. از امروز یعنی اوخر مهر ماه نیز بخش جدیدی در سایت به نام دیجی‌مدیکال را استارت میزنیم. در این بخش به آموزش دیوایس‌ها و سیستم‌هایی که در مهندسی پزشکی کاربرد دارند پرداخته می‌شود و در نهایت با ترکیب بخش‌های مختلف آموزش‌های امبدد سیستم‌ها و دیجی‌مدیکال به آموزش ساخت دیوایس‌ها و سیستم‌های پزشکی می‌پردازیم.

در اولین پست از دیجی مدیکال به آموزش و تشریح electromyography ( الکترومایوگرافی) یا به اختصار EMG می پردازیم. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

 

الکترومایوگرافی روشی است منظم که به کشف ، تشخیص و آنالیز سیگنال‌هایی که از ماهیچه‌ها سرچشمه می‌گیرد می‌پردازد. به سیگنال‌های قید شده سینگال‌های الکترومایوگرافیک (EMC) گفته می‌شود که البته این اصطلاح بیشتر برای زمان‌های گذشته مناسب بود تا به امروز!

در گذشته تنها راه برای ثبت سیگال‌ها برای مطالعات بعدی  ، یک طرح گرافیکی برای نمایش بود. ولی امروزه می‌توان سیگنال‌ها را برو روی نوار‌های مغناطیسی ،دیسک‌ها و اجزای الکترونیکی ذخیره نمود که این تحول باعث شده است که  جنبه‌ی نام‌گذاری  واصطلاحات graphic با محدودیت توصیف گرا مواجه شود.

 

 

سیگنال EMG یک سیگنال الکتریکی است که از فعالیت‌های عصبی – عضلانی ناشی می‌شود و مرتبط با انقباض ماهیچه هاست. این سیگنال ، جریانی یونی که در سرتاسر غشا فیبر ماهیچه‌ها تولید شده است را نشان می‌دهد که از طربق مداخله اندام‌ها برای رسیدن به سطج الکترودی که در محیط پیرامون قرار گرفته است منتشر می‌گردد.

 

 

 

در پست‌های بعدی دیجی مدیکال به آموزش راه اندازی ماژول Muscle Sensor v3 Kit توسط آردوینو و رزبری پای می‌پردازیم و سیگنال‌های عضلات مختلف بدن انسان را ثبت و آنالیز می‌کنیم.

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه