کامپیوتر خودرو ECU

ریمپ و افزایش شتاب پژو پارس XU7 با ایسیو SSAT توسط TNM7000

remap peugeot pars xu7 ssat ecu with tnm7000 programmer digispark
نوشته شده توسط معین صابری

شتاب خودرو یکی از مهم ترین پارامترهای کاری این وسیله نقلیه به شمار می رود. شتاب یک خودرو در حرکت، طی مسافت سربالایی، حین سبقت و در مصرف سوخت بسیار تاثیر گذار است. همانطور که اطلاع دارید، فعالیت موتور به طور کامل از طریق کامپیوتر ECU کنترل می گردد. کامپیوتر خودرو از طریق برنامه ای که برای آن نوشته شده، می تواند از سنسورها داده دریافت کرده و بر مبنای آن به عملگرها فرمان ارسال کند. پیشتر در آموزشی به کامیپوتر خودرو و ساختار آن اشاره کرده ایم. این آموزش را می توانید با کلیک بر روی این لینک، مطالعه کنید. در این آموزش قصد داریم تا به کمک ریمپ(تغییر نرم افزار ایسیو) شتاب خودرو پژو پارس با موتور ۱۸۰۰ سی سی و ایسیو SSAT را افزایش شتاب دهیم. در ادامه آموزش افزایش شتاب پژو پارس XU7 با مرجع تخصصی کامپیوتر خودرو ECU به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


جرقه زنی و سیستم حرکت خودرو


همانطور که اطلاع دارید، سیستم حرکت خودرو بر اساس انفجار بنزین صورت می گیرد. زمانیکه شمع ها جرقه میزنند، بنزین منفجر شده و موتور خودرو به حرکت در می آید. انفجار بنزین سبب حرکت شاتون ها شده و برخورد شاتون به میل لنگ می شود. وقتی که میل لنگ به حرکت در می آید، قلب موتور به حرکت در آمده و سیستم شروع به کار می کند.

جرقه زنی و روش کار کرد موتور ماشین - دیجی اسپارک

 

در خودروهای انژکتوری، یک قطعه به نام سوزن انژکتور وجود دارد. سوزن انژکتور وظیفه پاشش سوخت را بر عهده دارد. این پاشش سوخت از طریق ایسیو و برنامه آن کنترل می شود. برنامه ایسیو با توجه به دریافت سیگنال دریچه گاز، میزان پاشش سوخت را برای انژکتور تعریف و تنظیم می کند. در این حالت، در صورتیکه بخواهیم میزان شتاب خودرو را افزایش دهیم، باید پاشش سوخت تغییر کند.  تغییر پاشش سوخت باید از طریق تغییر نرم افزار ایسیو صورت گیرد. برای این کار نیاز به خواندن برنامه ایسیو و تغییر در جدول پاشش سوخت است. به تغییر نزم افزاری در جداول پاشش سوخت، در اصطلاح ریمپ گفته می شود.  به منظور تغییر نرم افزاری، نیاز به نرم افزار و پروگرامر داریم. در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

 


پروگرامر TNM7000 و ریمپ پژو پارس


در آموزش افزایش شتاب پژو پارس XU7 برای تغییر نرم افزاری ایسیو و یا در اصطلاح چیپ تیونینگ، نیاز به پروگرامر داریم. دستگاه پروگرامر دستگاهی است که به کمک آن می توانیم نرم افزار موجود در ایسیو را تغییر و بازنشانی دهیم. برای تغییر برنامه چیپ ایسیو، نیاز به دستگاه پروگرامر داریم. در این جا ما از پروگرامر خودرویی TNM استفاده می کنیم. این پروگرامر می تواند برنامه ایسیوهای مختلف را تغییر دهد. پروگرامر TNM مدل های مختلفی داشته که مدل ۷۰۰۰ کامل ترین آن است. این پروگرامر هم می تواند از طریق ISP، هم JTAG و هم OBD عمل چیپ تیونیگ را انجام دهد.

پروگرامر TNM7000 و ریمپ پژو پارس ایسیو SSAT - دیجی اسپارک

 


نرم افزار و جداول ریمپ پروژ پارس


پس از اتصال پروگرامر، نوبت به نرم افزار می رسد. توجه داشته باشید که در آموزش افزایش شتاب پژو پارس XU7 ایسیو مورد استفاده ما از نوع SSAT زیمنسی است. این ایسیو در خودروهای پژو پارس با موتور ۱۸۰۰ سی سی قابلیت خواندن برنامه را از طریق پورت OBD دارد. بدین ترتیب می توانیم به سادگی عملیات را انجام دهیم. برای شروع کار ابتدا باید از طریق نرم افزار TNM DIAG، شناسه کالیبره خودر رو خوانده و ذخیره کنیم. این امر جهت کنترل تطابق برنامه الزامی است.

نرم افزار و جداول ریمپ پروژ پارس ایسیو SSAt - دیجی اسپارک

 

پس از بررسی کالیبره می بایست نرم افزار ECUKIT را باز کنیم. در این جا با گزینه تشخیص خودکار، می توانیم ایسیو را شناسایی کنیم. پس از شناسایی حتما از لحاظ تطبیق شناسه کالیبره ها، مطمعن شوید.

توجه: قبل از شروع عملیات خواندن از قطعه، رله دوبل خودرو را آزاد کنید.  در غیر اینصورت یا ایسیو یا انژکتور ها خواند سوخت.

پس از این مرحله، به کمک گزینه خواندن از قطعه و پس از آن تیونیگ، محتویات ایپرام و فلش را خوانده و ذخیره کنید.

 


تغییر جدول جرقه زنی پروژ پارس


پس از این مرحله و لود فایل تشخیص داده شده توسط TNM، می بایست وارد مرحله تغییر در جرقه زنی شویم. نخست توجه داشته باشید، از آنجاییکه خودرو مورد استفاده موتور ۱۸۰۰ سی سی دارد، می توانیم تا ۵ واحد در نواحی دورهای میانی و رو به بالا موتور، جرقه زنی را اعمال کنیم. برای این کار، وارد بخش جداول ریمپ می شویم. در این قسمت، دو جدول spark advance داریم. هر کدام از این جداول باید به صورت یکسان تغییر کنند. جدول جرقه زنی از دو قسمت کلی تشکیل شده است. یک قسمت مربوط به میزان باز شدن دریچه گاز و قسمت دیگر مربوط به دور موتور است. تقاطع این دو مقدار در جدول بیانگر میزان جرقه زنی است. در اینجا با توجه به شرایط خودرو باید آوانس جرقه را اعمال کنیم.  از آنجاییکه موتور خودرو ما از نوع xu7 است، می توانیم تا ۵ واحد میزان جرقه زنی را افزایش دهیم. این جرقه زنی به صورت پلکانی باید صورت گیرد. در این حالت، افزایش میزان جرقه زنی(آوانس جرقه) در ابتدای شتاب ثانویه ۳ واحد، در میانه شتاب ۴ و در انتهای آن(نقطه مرگ پیستون) ۵ واحد خواهد بود. تصویر زیر نحوه تغییر جرقه زنی را نمایش می دهد. در این نقاط به صورت ۳-۴-۵ جرقه زنی افزایش یافته است.

تغییر جدول جرقه زنی پروژ پارس ایسیو SSAT - دیجی اسپارک

 


قرارگیری برنامه روی ایسیو پژو پارس


پس از اعمال تغییرات جدول جرقه زنی برای افزایش شتاب پژو پارس XU7، نوبت به آپلود برنامه روی ایسیو می رسد. توجه داشته باشید که عبارت دانلود برنامه غلط بوده و آپلود صحیح است. در کنار، هرچه جدول جرقه زنی وجود داشته باشد، باید به صورت یکسان تغییر کنند. در ادامه، پس از اعمال تغییرات، چون فایل هگز تغییر یافته، باید چکسام آن نیز اصلاح شود. در پایین سمت راست پنجره منوی ریمپ، گزینه اعمال در دامپ را فشار داده و در نهایت چک سام را اصلاح می کنیم. پس از این مرحله نوبت به انتقال برنامه می رسد. در این حالت، ابتدا توجه داشته باشید که رله دوبل آزاد شده باشد. پس از این دکمه دانلود زیمنس را فشار داده تا برنامه جدید روی ایسیو قرار گیرد.

توجه: در حین آپلود برنامه به هیچ عنوان سوییچ بسته نشود.

در نهایت پس از قرار گیری برنامه، به مدت سی ثانیه صبر کرده و استارت بزنید. با شروع حرکت، خواهید دید که خودرو پرواز می کند!!!!!!!!!!!!!!

 

 


لوازم مورد نیاز


لینک خرید هیتر مناسب، کلیک کنید

لینک خرید انواع آی سی خودرویی، کلیک کنید

 


جمع بندی


شتاب خودرو یکی از مهم ترین پارامترهای این وسیله نقلیه به شمار می رود. شتاب خودرو در راندمان آن، مصرف سوخت و… تاثیر دارد. در این آموزش به کمک ریمپ و تغییر نرم افزاری، نحوه افزایش شتاب در خودروهای پژو با موتور XU7 را مشاهده کردیم. به این روش که در اصطلاح به آن ریمپ گفته می شود، بدون نیاز به تغییر سخت افزاری در خودرو و صرفا با تغییر برنامه می توان به نتایج مطلوب رسید.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی این پروژه با مشکل رو به رو شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه