برد ESP8266

بازگردانی و بروز رسانی فریمور AT بر روی بردهای ESP8266

esp8266-at-firmware-recover-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

بردهای ESP8266، بردهایی فوق العاده کاربردی در پروژه های مختلف، به خصوص پروژه های IOT به شمار می روند. این بردها علاوه بر توانایی برقراری ارتباط بی سیم وای فای، قادر به اجرای برنامه های کاربر نیز هست. به عنوان مثال این برد می تواند برنامه های نوشته شده به زبان آردوینو را اجرا کند. در کنار این، این برد از یکسری از دستورات از پیش تعیین شده به نام AT پشتیبانی می کند. به کمک این فرامین می توانید قابلیت های مختلف برد نظیر نقطه دسترسی، اتصال به سرور و… را کنترل نمود. به صورت پیشفرض، فریمور AT بر روی این ماژول ها نصب است. به محض پروگرام کردن این برد با آردوینو یا سایر زبان ها، فریمور AT پاک خواهد شد. در این آموزش قصد داریم تا با ارائه روشی، فریمور AT را مجددا روی برد نصب کنیم. در ادامه این آموزش، با مرجع تخصصی ESP8266 به زبان فارسی، دیجی اسپارک، همراه باشید.

 


نرم افزار فلش فریمور


جهت نصب فریمور AT، نیاز به ابزار نرم افزاری مخصوص داریم. به کمک این نرم افزار می توانیم فریمور AT را روی ماژول ESP8266 نصب کنیم. توجه داشته باشید که این فریمور روی کلیه بردهای ESP8266 از ESP01 الی ESP12 قابل اجرا خواهد بود. برای این مورد از نرم افزار Nodemcu Flasher استفاده می کنیم. ابتدا این نرم افزار را از صفحه گیت هاب آن باید دانلود کنیم. به این منظور، ابتدا روی این لینک کلیک کنید. با باز شدن صفحه، با تصویر صفحه گیت هاب نرم افزار مواجه خواهید شد.

نرم افزار فلش فریمور - دیجی اسپارک

 

 پس از ورود به صفحه گیت هاب، می بایست نرم افزار دانلود کنید. توجه داشته باشید که در این آموزش ما از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنیم.  به منظور دانلود نرم افزار، روی گزینه code که در صفحه با رنگ سبز مشخص شده(در تصویر زیر با فلش قرمز مشخص شده) کلیک کنید.  پس از کلیک، مطابق تصویر زیر در منوی باز شده روی گزینه download as zip کلیک کرده و نرم افزار را دانلود کنید.

دانلود نرم افزار فلش فریمور - دیجی اسپارک

 

 پس از دانلود، فایل ZIP را از حالت فشرده با کلیک بر روی گزینه extract here خارج کنید. در این حالت با باز کردن فولدر، با تصویر زیر مواجه خواهید شد.

روند نصب نرم افزار فلش فریمور - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر فوق، بسته به سیستم عامل ۳۲ و یا ۶۴، یکی از فولدرهای win32 و یا win64 را انتخاب کنید. با ورود به این فولدر، با فولدر دیگری به نام Release روبه رو می شوید. این فولدر را باز کنید. در این فولدر نرم افزار ESP8266Flasher را کلیک کرده و باز کنید.

روند نصب نرم افزار فلش فریمور در ویندوز - دیجی اسپارک

 

در نرم افزار فوق، به طور پیشفرض فریمور LUA وجود دارد. این فریمور برد را به کمک  زبان برنامه نویسی LUA پروگرام می کند. در کنار این ، گزینه ADVANCED نرخ سرعت آپلود برنامه به همراه حافظه را تعیین می کند. در قسمت بعدی نحوه آپلود فریمور روی برد را بررسی خواهیم کرد.

 


آپلود فریمور روی بردهای ESP8266


 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 


لوازم مورد نیاز


انواع برد ESP8266

 


جمع بندی


ماژول های ESP8266 یکی از مهم ترین و پرکاربردترین ماژول های بی سیم به شمار می روند. به کمک این ماژول ها می توان علاوه بر ایجاد ارتباط WIFI، بر روی تراشه برد، به عنوان مثال با دستورات آردوینو برنامه نویسی نیز نمود. به صورت پیشفرض ماژول های ESP8266 از فریمور AT پشتیبانی می کنند. در این فریمور قابلیت های برد از طریق فرامین AT قابل کنترل خواهد بود. اما پس از آپلود برنامه های آردوینو، فریمور AT پاک خواهد شد. در این آموزش با ارائه روشی پرداختیم که به کمک آن قادر به بازگردانی فریمور AT بر روی ماژول ESP8266 خود خواهید بود.

 

چنانچه مطالب این آموزش را گنک یافتید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در مطالب درج شده وجود دارد می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه

 • سلام و تشکر
  عالی بود، برای خودم سوالی پیش اومد، در چه حالتی برد esp میره روی AT و در حالت معمول ر‌وی چه مد کاری هست؟

  • سلام و متشکرم
   در حالت عادی فریمور AT روی ماژول توسط شرکت سازنده نصب شده، برای اولین بار که برنامه های آردوینو روی آن پروگرام می شود، فریمور AT پاک می شود. برای بازگردانی باید مراحل این آموزش طی شود. از فریمور AT بیشتر زمانی استفاده می شود که این ماژول بخواهد در کنار ماژول قدرتمندی مثل رزبری پیکو استفاده شود.

 • با سلام
  من تمامی مراحل را انجام دادم اما در مرحله قرار دادن آدرس ها درconfig به مشکل خوردم. عکس ها تطابق ندارد و نفهمیدم چه آدرسی را در کجا قرار دهم

   • بله خب طبیعتا اینکار انجام دادم که اجرا نشده
    هر دو فایل و فولدر به رنگ قرمز در میآید و پس از اعمال گزینه flash هیچ اتفاقی نمی افتد.

    • بسیار خب
     لطفا از مراحل کار یک اسکرین ریکورد بگیرید و روی یکی از سرویس های آپلود فایل قرار داده و لینک آن را در کامنت بعدی قرار دهید.