آردوینو آموزش آردوینو نمایشگر LCD

آموزش راه اندازی ال سی دی LCD گرافیکی ۱۲۸×۶۴ با آردوینو

getting-started-with-lcd-128x64-arduino-digispark-
نوشته شده توسط محمد رئیسی نژاد

نمایشگرها در بسیاری از پروژه‌های الکترونیکی کاربرد دارند. پیش از این پروژه‌ها و آموزش‌های مختلفی با انواع نمایشگرها در دیجی اسپارک منتشر شده است. هر نمایشگری یک یا چند ویژگی منحصر به فرد دارد. بر اساس نیاز پروژه و سناریو تعریف شده، می‌بایست انتخاب شوند. در این پست راجع به یکی از پرکاربردترین LCDها در پروژه‌ها، مدل LCD گرافیکی ۱۲۸×۶۴ که به صورت گرافیکی می‌باشد، توضیحاتی خواهم داد. روش راه اندازی LCD توسط آردوینو به همراه چالش‌هایی که در این مسیر وجود خواهند داشت، ارایه می‌شود. دقت داشته باشید که ظاهر این نمایشگر شبیه به ال سی دی کاراکتری می‌باشد. همچنین دارای نور پس زمینه آبی، سبز و نارنجی می‌باشد. در ادامه این پست با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


LCD گرافیکی ۱۲۸×۶۴


 ما با استفاده از توابع کتابخانه، ال سی دی LCD گرافیکی، اشکال و نوشته‌هایی را نمایش می‌دهیم. در این آموزش از LCD گرافیکی با تراشه ks0108b استفاده شده است. دقت داشته باشید، مدل‌های مختلف LCD با تراشه‌های گوناگون وجود دارند .به زبان ساده‌تر همان ال سی دی های موجود در بازار مشابه هم نیستند و هر کدام یک درایور متفاوت خواهد داشت. مثلا ال سی دی LG128643 یا TSM12864E  هر دو از درایورهای معتبر استفاده کرده‌اند. تراشه ks0108b یکی از درایورهای پرمصرف در این مدل LCD می‌باشد. بیشتر برای راه اندازی LCD ماتریسی ۱۲۸ در ۶۴ نقطه‌ای استفاده می‌شود. تفاوت ال سی دی‌های اصلی با کپی شده، در روشن و خاموش کردن بک لایت LCD توسط برنامه می‌باشد. همچنین در عمر کارکرد مفید LCD تاثیر گذار می‌باشند. روی برد LCD 128×64 تعداد  ۲۰ پایه وجود دارند.

 

 


اتصالات LCD 128×64 به آردوینو


جهت راه اندازی LCD گرافیکی ۱۲۸×۶۴ با برد آردوینو بایستی پایه‌ها را مانند تصویر زیر متصل کنید. دقت داشته باشید که در این آموزش از پایه‌های ۴ تا ۱۱ آردوینو، همچنین A0 تا A4 استفاده شده است.  یعنی جمعا ۱۳ پایه از آردوینو نیاز می‌باشد. به تصویر زیر دقت کنید.

شماتیک اتصالات LCD گرافیکی 128x64 به برد آردوینو - دیجی اسپارک

 

 


معرفی پایه‌های LCD 128×64


پایه های ال سی دی گرافیکی ۱۲۸×۶۴ به صورت زیر است. من این موارد را داخل جدول نوشته‌ام تا به سادگی قابل تشخیص باشند.

VSS به زمین(قطب – منبع تغزیه) وصل میشه
VDD به ۵ ولت وصل میشود
VO  درخشندگی LCD – ماندد شکل بالا بسته شود
D/I یا RS Table
R/W اگه ۰ بشه یعنی نوشتن و اگه ۱ بشه یعنی خوندن
E پایه فعال ساز پذیرش اطلاعات
DB0 تا DB7 پایه های انتقال اطلاعات
CS1 و CS2 انتخاب تراشه اول و دوم
RES برا RESET کردن این قطعه میباشد.
VEE Table
A و K قطب مثبت و منفی مربوط به روشنایی LCD

 


کتابخانه LCD گرافیکی آردوینو


برای راه اندازی این LCD کتابخانه‌های مختلفی از جمله glcd.h , U8glib.h و openGLCD.h وجود دارند. در این پست از کتابخانه glcd.h استفاده می‌کنیم. دستورات و توابع مورد استفاده در این کتابخانه را طی این پست و پست‌های بعدی آموزش خواهیم داد. نکته قابل ملاحضه در خصوص این مدل LCD گرافیکی، مانند ال سی دی کاراکتری نیستند و از قبل هیچ فونتی در حافظه LCD قرار ندارند. بنابراین پیش از هر کاری نیاز است که فونت‌ها را هم در این LCD فراخوانی کنیم. برای این منظور از کتابخانه fonts/allFonts.h استفاده می‌کنیم. پس از این کار می‌بایست در کدها، فونت مورد نظر را فراخوانی کنیم. در مثال راه اندازی این پست، از یک فونت ساده به اسم Arial_bold_14 استفاده کرده‌ایم. برای استفاده از کتابخانه‌های فونت به فرمت باینری در اینترنت، هر فونتی را می‌توانید به LCD گرافیکی منتقل کرده و آن را نمایش دهید. چنانچه روش نصب کتابخانه در آردوینو را نمی‌دانید، به پست آموزش نصب کتابخانه در نرم افزار آردوینو IDE مراجعه بفرمایید.

 


دستورات مهم LCD گرافیکی


به چند عدد از توابع مهم جهت راه اندازی LCD گرافیکی ۱۲۸×۶۴ را به صورتی که در کدها می‌نویسیم، توجه کنید. برای هر دستور توضیحات فارسی نوشته شده است. دقت داشته باشید که روش فراخوانی و استفاده از هر دستور دقیقا به همین صورت زیر می‌باشد. همچنین این موارد برای کتابخانه‌های معرفی شده مورد استفاده هستند.

 

 

 

Getting started with lcd 128x64 arduino-digispark

 


نمونه کد LCD 128×64 آردوینو


این مثال برای تمام ال سی دی های گرافیکی که با تراشه ks0108b درایو می شوند کار می‌کند.

 


وسایل مورد نیاز


LCD ال سی دی گرافیکی ۱۲۸×۶۴

برد آردوینو Uno

کابل فلت

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید. در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

محمد رئیسی نژاد

دانشجوی مهندسی برق قدرت

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۱ دیدگاه