برد هوش مصنوعی Sipeed

راه اندازی و کار با برد Maixduino بخش یازدهم: مد کاری STA در تراشه ESP32

getting-started-with-sipeed-m1-maixduino-step-eleven-esp32-sta-mode-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

در مجموعه آموزش های برد هوش مصنوعی Maixduino، قسمت یازدهم به حالت کاری STA در پردازنده ESP32 این برد قدرتمند می پردازیم. در قسمت قبلی مد کاری نقطه دسترسی(AP) را مورد بررسی قرار دادیم. آنطور که از قسمت پیشین به خاطر داریم، مد کاری AP یک شبکه محلی ایجاد کرده تا سایر دستگاه ها به آن متصل شوند. در این قسمت اما به مد کاری STA(Station) می پردازیم. در این حالت برد Maixduino همانند یک تلفن همراه یا رایانه، می تواند به مودم ها و یا نقطه دسترسی ها متصل گردد. بنابراین در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی برد هوش مصنوعی Sipeed به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


مد کاری Station واحد ESP32


در قسمت قبلی دیدیم که پردازنده ESP32 می تواند یک شبکه محلی جهت اتصال سایر دستگاه ها ایجاد کند. اما در این قسمت به نحوه اتصال واحد ESP به مودم و یا روتر ها می پردازیم. در این روش واحد WIFI برد هوش مصنوعی Maixduino به شبکه ایجاد شده توسط سایر دستگاه ها متصل می گردد.

مد کاری Station واحد ESP32 - دیجی اسپارک

 

در این قسمت همانند اتصال یک تلفن یا رایانه به مودم، می بایست از نام SSID و رمز عبور مودم مطلع باشیم. جهت اتصال به مودم و دریافت آی پی، توابع از پیش تعریف شده ای وجود دارد که در بخش بعد با آن آشنا می شویم.

 


توابع تنظیم ESP32 برد Maixduino در حالت Station


پس از بررسی عملکرد نقطه دسترسی، در این قسمت به صورت مختصر به توابع آردوینو برای قرارگیری ESP32 در حالت Station می پردازیم. پیشتر در سلسله آموزش ESP32 که با کلیک بر روی این لینک قابل دسترسی است، به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم. جدول زیر خلاصه ای از توابع کاربردی و مهم مد Station را نمایش می دهد.

شرح تابع
این تابع مد کاری ESP32 در در حالت AP یا Station تعیین می کند. در حالت Station، ورودی باید WIFI_STA باشد. mode
این تابع اتصال به مودم را برقرار می سازد. ورودی اول تابع نام SSID مودم و ورودی دوم رمز عبور است. begin
خروجی این تابع وضعیت اتصال به مودم را تعیین می کند. در صورتیکه خروجی WL_CONNECTED باشد، یعنی اتصال به مودم با موفقیت برقرار شده است. status
این تابع آی پی تخصیص داده شده از سوی مودم به ESP32 را در خروجی قرار می دهد. localIP

 

 پس از بررسی توابع کلیدی و کاربردی، نوبت به اجرای نمونه برنامه می رسد. قسمت های بعدی به این مورد می پردازد.

 


اجرای برنامه اتصال یه مودم و دریافت آی پی


پس از بررسی توابع کاربردی نوبت به اجرای نمونه برنامه زیر می رسد. با اجرای این برنامه به یک مودم متصل شده و آی پی آدرس دریافت شده را در سریال مانیتور نمایش می دهیم.

#include "WiFi.h"
void setup() {
 Serial.begin(9600);
 WiFi.mode(WIFI_STA);
 WiFi.begin("SSID","PASSWD");  //به جای SSID و PASSWD، مشخصات مودم خود را قرار دهید
 while(WiFi.status() != WL_CONNECTED){
  Serial.println(".");
  delay(500);
 }
 Serial.println(WiFi.localIP());
 Serial.flush();

}

void loop() {
}

 

پس از آپلود و اجرای برنامه می توانید در سریال مانیتور آدرس آی پی که مودم به ESP32 تخصیص داده را مشاهده کنید.

مد کاری Station واحد ESP32 - دیجی اسپارک

 

پس از اجرای این برنامه، از آنجاییکه می توانیم بین واحد ESP32 و به تبادل داده بپردازیم، قسمت بعد را به اجرای نمونه برنامه ای در این زمینه اختصاص می دهیم.

 


اجرای برنامه مد کاری STA و تبادل داده ESP32 و Maixduino


پس از اجرای برنامه قبل، نوبت به اجرای برنامه دیگری می رسد. در این برنامه پس از اتصال واحد ESP32 به مودم و دریافت آی پی، پیامی از ESP32 به Maixduino جهت اطلاع ارتباط با مودم ارسال می گردد. ابتدا برنامه زیر را که مربوط به واحد ESP32 است، روی برد آپلود کنید.

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 

 پس از آپلود برنامه مد کاری STA و اجرای آن، در صورتیکه ارتباط ESP32 با مودم موفقیت آمیز باشد، در سریال مانیتور بخش Maixduino می توانید تصویر زیر را مشاهده کنید.

 


لوازم مورد نیاز


بردهای مبتنی بر هوش مصنوعی Sipeed

برد Maixduino

 


جمع بندی


در مجموعه آموزش های برد Maixduino، قسمت یازدهم به قابلیت STA(مد ایستگاهی) در وای فای پرداختیم. در این حالت برد Maixduino همانند رایانه و یا تلفن همراه می تواند به مودم ها و یا نقطه دسترسی ها متصل شود. بدین ترتیب به کمک این قابلیت، برد Maixduino به اینرتنت متصل شده و مفهوم AIOT در این برد به خوبی اجرا می شود. در این آموزش ابتدا به تعریف مفهوم STA و سپس توابع کلیدی آن پرداختیم. در نهایت با ارائه دو مثال، استفاده از این قابلیت در برد Maixduino را مشاهده نمودیم.

 

چنانچه هرگونه ابهامی در مطالب درج شده وجود دارد، می توانید با ثبت نظر در انتهای همین پست سوال خود را بپرسید. تاکنون در دیجی اسپارک بیش از ۲۶ هزار سوال و پاسخ ثبت شده است؛ پس نظرات بی جواب نمی مانند! همچنین اگر ایراد و یا اشکالی در مطالب درج شده وجود دارد، لطفا آن را با ثبت نظر، مطرح کنید. همچنین اگر مشکلی در کدها وجود داشته و یا اجرا نمی شوند، مورد را حتما در انتهای همین آموزش مطرح نمایید. نظرات شما برای ما بسیار ارزشمند هسنند!!

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه