آردوینو آموزش آردوینو برد ESP8266 برد Nodemcu برد ویموس Wemos پروژه های آردوینو

ساخت اکسس پوینت و کلاینت در Esp8266

how-to-create-access-point-with-esp8266-digispark-
نوشته شده توسط نیلوفر مهرنیا

اکسس پوینت یا نقطه دسترسی که به‌صورت اختصاری به آن AP یا ( WAP (Wireless Access Point گفته می‌شود، این امکان را برای ما فراهم می‌کند که بتوانیم سیگنال‌ را از دستگاه‌های وایرلس مختلف دریافت یا ارسال کنیم. در این آموزش از یک Wemos D1 mini برای اکسس پوینت و از یک Nodemcu برای کلاینت استفاده شده است. در ادامه با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

با تعریف یک اکسس پوینت می‌توان ارتباط چندین کلاینت (مشتری) را با هم برقرار کرد و یک شبکه محلی داشت و  توسط آن به یک یا چند دستگاه، دستورات یا دیتاهایی را ارسال و دریافت کرد. در ادامه این آموزش قصد داریم روش تعریف Access Point یا همان AP و client را در برد ESP8266 یا بردهای Nodemcu یا Wemos D1 mini آموزش دهیم.  در این پروژه به دو مورد از بردهای گفته‌ شده نیاز داریم که یکی از آن‌ها را به‌ عنوان اکسس پوینت و دیگری را کلاینت در نظر می‌گیریم و از آن‌ها می‌خواهیم متن‌هایی را برای هم ارسال و در سریال مانیتور نمایش دهند.

 


کد آردوینو کلاینت


 

 

در این قسمت،  رشته hello, I am client را به اکسس پوینت فرستاده و یک‌ رشته به نام answer که از سمت اکسس پوینت می‌آید را دریافت و چاپ می‌کند.


کد آردوینو اکسس پوینت


 

توضیحات موردنیاز در کد کامنت شده است. در این قسمت، یک ‌رشته به نام request که از سمت کلاینت می‌آید را دریافت و چاپ می‌کنیم و رشته Hi client. I am server را به کلاینت ارسال می‌کنیم. به‌این‌ترتیب به‌ سادگی ارتباط بین دو برد را برقرار شده است. به‌جای ارسال رشته می‌توان دیتا جایگزین کرد و برای مثال در برد دیگر از دیتای سنسورهایی که به برد دیگری متصل است، دسترسی داشت و استفاده کرد.

ساخت اکسس پوینت با ESP8266 - دیجی اسپارک

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک   دانشجوکیت    digispark    daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

نیلوفر مهرنیا

مهندس نرم افزار

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴۰ دیدگاه