اینترنت اشیا IOT خانه هوشمند رزبری پای نرم افزار Node Red پروژه رزبری پای

کنترل وسایل الکترونیکی بدون برنامه نویسی با Node Red – بخش سوم خانه هوشمند

bms-iot-with-Nodered---digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

تصور کنید بیرون از منزل یا محل کار هستید و فراموش کردید، چراغ، کولر و یا تلویزیون روخاموش کنید. در چنین شرایطی بازگشت به محل، صرفا بهترین راه حل نمی‌باشد. من به شما آموزش میدهم که چطور می‌توانید از طریق موبایل و یا حتی تلگرام این کار را به راحتی انجام دهید. کنترل وسایل الکترونیکی و هر گجت دیگری مانند روشنایی خانه، سیستم تهویه و تلویزیون و آیفون از طریق موبایل و یا حتی طراحی اپلیکیشن برای کنترل، یکی از کاربردی ترین مباحث به روز اینترنت اشیا IOT می‌باشد. در این آموزش هدف، پیاده سازی و اجرای این ایده به صورت گرافیکی و کنترل گجت‌ها از طریق محیط UI می‌باشد. در ادامه با مرجع تخصصی اینترنت اشیا دیجی اسپارک همراه باشید.

 

طراحی محیط گرافیکی UI

محیط گرافیکی UI ، یک محیط گرافیکی جذاب برای مشاهده Result پروژه و کنترل گجت‌ها می‌باشد. برای دسترسی یه این محیط تنها نیاز به IP Address برد رزبری پای Raspberry pi داریم. به این صورت که همانند تصویر زیر این آی پی را وارد مرورگر کرده و سپس وارد محیط UI می‌شویم. برای اطلاعات بیشتر و بررسی محیط UI، می‌توانید از آموزش کنترل وسایل الکترونیکی از راه دور ، استفاده نمایید.

کنترل وسایل الکترونیکی از راه دور بدون برنامه نویسی با نود رد – رابط گرافیکی خانه هوشمند - دیجی اسپارک

 

وسایل مورد نیاز

در این پروژه هدف کنترل گجت‌های الکترونیکی منزل می‌باشد. به این صورت که روشنایی خانه، کولر، تلویزیون و آیفون را از طریق موبایل کنترل می‌کنیم. از آنجایی که تنها ۴ گجت برای کنترل انتخاب کرده‌ام، از یک رله ۴ کانال، ۲ ال ای دی و سنسور تشخیص حرکت برای تشخیص فرد و اعلام “هشدار ورود” استفاده می‌کنم.

برد رزبری پای Raspberry Pi

ماژول رله ۴ کاناله

ال ای دی اوال

سنسور تشخیص حرکت PIR

چند رشته سیم

آموزش مدیریت وسایل منزل از راه دور دیجی اسپارک - نودرد

 

راه اندازی محیط Node-RED

در ابتدا وارد منو رزبری پای، Programming شده و Node Red را فعال می‌کنیم. این پروسه با توجه به سرعت اینترنت شما چند دقیقه طول خواهد کشید. سپس وارد ترمینال رزبری پای Raspberry Pi شده و با دستور ifconfig آی پی رزبری پای را به دست می‌آوریم. حال با توجه به IP Addrress رزبری پای، وارد مرورگر شده و ip رزبری پای را با پورت ۱۸۸۰ وارد می‌کنیم. محیط نرم افزار node red در دسترس شما است.

 

استفاده از نو Node Switch

در ابتدا برای تعریف ورودی و کنترل گجت‌ها نیاز به نود Switch داریم. نود Switch یکی از زیر شاخه‌های Node UI می‌باشد. از این نود برای کنترل و تغییر وضعیت عملکرد خروجی‌ها تنها با کلیک بر روی آن ،می‌توانید استفاده نمایید. در این آموزش نیاز به تعریف ۶ نود Switch داریم. برای اینکار باید ۵ بار دیگر این Node را در محیط Node-RED کپی نمایید. همانند تصویر زیر از شاخه‌ی UI، نود Switch را انتخاب کرده و واردمحیط Node-RED کنید.

کنترل وسایل الکترونیکی از راه دور بدون برنامه نویسی با نود رد – بخش سوم خانه هوشمند - دیجی اسپارک

 

حال هر یک از این Switchها باید به یکی از پین‌های GPIO رزبری پای متصل گردد. برای این منظور نیاز به Node rpi out از شاخه Raspberry_Pi داریم. به همین صورت همانند تصویر زیر برای هر نود Switch، یک نود GPIO تعریف می‌کنیم.

کنترل وسایل الکترونیکی از راه دور بدون برنامه نویسی با نود رد – بخش سوم خانه هوشمند - دیجی اسپارک

 

استفاده از سنسور تشخیص حرکت pir sensor

در این مرحله از سنسور تشخیص حرکت برای تشخیص فرد و اعلام هشدار ورود استفاده می‌کنیم. به اینصورت ، به محض اینکه تشخیص انجام شد، متن هشدار ورود را به عنوان Text برروی موبایل نشان

خواهد داد. برای اتصال این سنسور به برد رزبری پای، نیاز به نود rpi in از شاخه Raspberry_ pi داریم و سپس برای خروجی آن از نود rpi out استفاده می‌کنیم.

 

تنظیمات Node Switch

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 

 

تنظیمات سنسور تشخیص حرکت PIR sensor

برای تنظیمات PIR نیاز به نود Function داریم. نود function برای کد نویسی می‌باشد. در این قسمت، می‌خواهیم به محض تشخیص فرد، عبارت هشدار ورود نمایش داده شود. نود Function را باز کنید و کدهای زیر را در آن وارد نمایید.

If (msg.payload==1)
{ msg.payload="هشدار ورود";
}
Else
{msg.payload=" ";
}
Return msg;

سپس از نود rpi in به نود Function و از نود فانکشن به نود Text (از شاخه UI) وصل می‌کنیم. در ادامه توضیحات مربوط به Node Text را خواهم گفت.

کنترل وسایل الکترونیکی از راه دور بدون برنامه نویسی با نود رد – بخش سوم خانه هوشمند - دیجی اسپارک

 

تنظیمات نود Node Text

حال برای نمایش این متن نیاز به Node Text خواهیم داشت. این Node را از شاخه UI انتخاب نمایید. سپس روی Node کلیک کرده و در قسمت Group، گروه خود را وارد نمایید. در قسمت Name، نامی دلخواه برای این نود در نظر بگیرید. سپس Done را بزنید.

کنترل وسایل الکترونیکی از راه دور بدون برنامه نویسی با نود رد – نود تکست2 خانه هوشمند - دیجی اسپارک

 

کنترل وسایل الکترونیکی از راه دور بدون برنامه نویسی با نود رد – نود تکست2 خانه هوشمند - دیجی اسپارک

 

پروژه ی ما آماده است. حال وارد محیط UI شده و Result پروژه را مشاهده نمایید.

کنترل وسایل الکترونیکی از راه دور بدون برنامه نویسی با نود رد – رابط گرافیکی خانه هوشمند - دیجی اسپارک

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۷۲ دیدگاه

 • بسیار عالی بود
  تشکر میکنم
  یه سوال داشتم
  با چه شیلد یا ماژولی میشه توان مصرفی وسایل رو هم حساب کرد و بتوان مدیریت مصرف کرد؟

  • سلام
   امیدوارم مفید و کاربردى باشه.
   برای اینکار باید باید از ماژول های جریان سنج از جمله ACS استفاده کرد. و از طریق ui کنترل کرد.

 • خیلی عالی.لذت بردم.
  اما راجع به مباحث امنیتی و هک چطور میشه توجیح کرد پروتکل MQTT رو؟
  سپاس

  • سلام
   از اینکه مفید بوده براى شما ، خوشحالم
   در آموزش قبلى راجع به پروتکل MQTT صحبت کردم و به صورت مثال روشن و خاموش شدن ال ای دى از طریق پروتکل MQTT را کامل آموزش دادم. به همین ترتیب میتونین براى این آموزش هم استفاده کنید. سعى میکنم همین مبحث را با MQTT هم آموزش بدهم.

 • با سلام
  شرمنده نحوه نصب نود ui به چه صورته من هر چه تلاش به دانلود کتابخانه ui کردم موفق نشدم
  در منو سرچ نود ui را نوشتم ولی چیز یافت نکرد
  ممنون می شوم کمک کنید

  • سلام
   براى نصب نود UI , باید ابتدا نود رد خود را آپدیت کنید، سپس از منو نود رد ، manage pallete را انتخاب کنید و در قسمت install , نود Ui را سرچ کنید و سپس نصب کنید . در لینک آموزش نصب نودهاى UI تمام این مراحل را کامل آموزش داده ام .

 • از آموزشهاتون بینهایت تشکر می‌کنم.
  سوال من :
  زمانی که با موبایل به رزبری نت میدم با خود گوشی می‌تونم وارد محیط نود رد بشم،چرا؟

  • سلام
   امیدوارم مفید باشه
   در جواب سوالتون باید بگم که ، نرم افزار Node-RED به صورت پیش فرض ، امن نیست و به همین ترتیب هر کسی که آی پى و پورت را داشته باشد، میتواند وارد محیط نود رد و ui شود. حال براى بحث امنیت Node-RED میتوانید از دو روش استفاده کنید، یکى از طریق API که همان تعریف ادمین و ادیتور می باشد که میتوانید یوزر و پسورد براى ورود به محیط نود رد و ui تعریف کنید و روش دوم HTTP Node security می باشد . در آموزش هاى بعدی حتما این دو روش را کاملا توضیح خواهم داد.

 • سلامی دوباره
  راستش من جواب سوالمو نگرفتم،اولا من برای ورود به آی پی نودرد از مرورگر رزبین استفاده می‌کنم وبا موبایل نت میدم، در همین حین هم می‌تونم با مرورگر موبایل هم وارد آی پی بشم،ولی زمانی که نت رزبری از دستگاه دیگری باشه دیگه مرورگر گوشی وارد آی پی نمیشه!!
  ثانیاً زمانی که توی نودرد یک برنامه اجرا کردیم چطور میشه متوقفش کرد،و برنامه دیگه اجرا کرد، برای من خطای مشغول بودنflow میده که بعضی از نودها مشغولند،
  با تشکر

  • با سلام، در مورد سوال اول همانطور که در پاسخ قبلى گفتم، با تنظیمات لایه هاى مدیریتى این موضوع رفع میشود. که باید منتظر انتشار آموزش باشید و یا به کانال دانشجوکیت در فرانش مراجعه کنید.
   چنانچه بخواهید به حالت over ip مدیریت کنید باید تنظیمات dns ست کنید و یا ip static در این صورت از هرنقطه اى که به اینترنت متصل باشید، میتوانید ارتباط برقرار کنید.
   در مورد سوال آخر، منظورتان را دقیق تر بیان کنید، همچنین میتوانید به تعداد دلخواد flow تعریف کنید.

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ip wlan0 من همیشه ثابت است،و تا به حال با کابل network lanرزبری را به pc متصل نکرده ام و همیشه به صورت wifi به رزبری نت دادم،آیا ip من استاتیک است؟

 • سلام
  همون «ابتدا وارد منو رزبری پای، Programming شده و Node Red را فعال می‌کنیم» رو میشه توضیح بدین؟
  مگه بجز node-red که local اجرا میشه محیط دیگه ای هم داریم؟ توی node-red که programming نداریم
  الان بایستی node-red رو چجوری به raspberry وصل کنیم؟
  ضمنا دسته نودهای raspberry رو هم در فهرست نودهای node-red بعد از وصل شدن به raspberry اضافه میشه؟
  خیلی متشکرم

  • سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، نرم افزار Node-RED به صورت پیش فرض روی رزبری پای از طریق سیستم عامل رزبین نصب می باشد. برای اجرای آن کافیست از منو رزبری پای، گزینه programming ، نودرد (Node-RED) را انتخاب نمایید و صبر کنید تا آی پی برای ورود به نرم افزار را به شما نمایش دهد و سپس وارد محیط Node-RED شوید.
   منظورتون رو از اتصال نودرد به رزبری نفهمیدم.لطفا واضح تر بیان نمایید. برای سوال اخر نیز بله نود Raspberry_pi به صورت پیش فرض در نوار سمت چپ Node-RED قرار گرفته شده است.

   • سلام و تشکر
    منظورم اینه که مراحلی که توی
    http://digispark.ir/node-red-install-windows-for-iot/
    گفتین رو انجام داده و الان Node-Red را بطور local دارم.
    حالا بایستی رزبری تهیه کنم و بهش وصل بشم و بعد از رایت کردن Rasbian روی رزبری، Node-Red را آنجا اجرا کنم تا Flow ها اجرا شوند؟

    • سلام
     چنانچه تمایل دارید پروژه های ساده با نودرد را جهت آموزش اینترنت اشیا و کار کردن به صورت عملی را دارید پیشنهاد میشود حتما از برد رزبری پای استفاده کنید. سپس در مراحل حرفه ای تر در کنار رزبری پای میتوانید از نودرد در ویندوز هم استفاده بنمایید.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  من ال ای دی رو به راحتی روشن میکنم با پین ها با همین نود Switch ولی بجای ال ای دی وقتی یک موتور DC وصل میکنم،روشن نمیشه.یا فقط زیر یک ثانیه روشن و سپس خاموش میشه و دیگه هم روشن نمیشه.
  میخوام بدون رله و مستقیما موتور رو روشن کنم.چیکار کنم؟
  و نود slider هم وقتی به ال ای دی وصل میکنم،فقط روشن و خاموش میشه و نور ال ای دی کم و زیاد نمیشه.!؟
  با تشکر

  • سلام
   برای استفاده از موتور DC نیاز به درایور راه انداز خواهید داشت. برای این منظور میتوانید از درایور موتور استفاده نمایید. نود اسلایدر نیز باید بین دو مقدار MAX , MIN تغییر کند. اتصالات را چک کنید.

 • سلام
  شرمنده برای ساخت رابط کاربری برای رزبری همین برنامرو استفاده کنم؟
  میخوام مثلا توسط یه ال سی دی چیزایی که توسط رزپری آنالیز کردم و شیک و مجلسی نشون بدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   براى سوال اول لطفا دقیقتر بیان کنید اینکه پروژه ى شما چیست؟
   براى lcd میتونین از شیلد ال سی دى هاى مخصوص رزبرى پاى استفاده کنید مثلا از مدل pcd8544 استفاده کنید. براى اینکار باید نود مخصوص این شیلد را نصب کنید.

   • میخوام نتایج آزمایشگاه رو که توسط رزبری آنالیز کردم براش رابط کاربری بسازم
    Qt رو هم نوشتن .. labview هم هست..ولی node خیلی آسونتره..
    به نظر شما این میتونه رابط کاربری مناسبی باشه؟
    مثلا رسم نمودارا و عملکرد دستگاها
    ممنون میشم جامع تر توضیح بدین ..

    • بله از طریق Dashboard و محیط UI میتوانید Result پروژه را مشاهده کنید و میتونه رابط کاربری راحت تری در دسترس شما قرار دهد و از هر جایی که هستید آن را کنترل نمایید. برای رسم نمودار هم میتوانید از نود chart شاخه UI استفاده کنید.
     برای عملی سازی از آموزش های داخل سایت استفاده کنید و سوالات فنی را از همین طریق اعلام کنید.لازم به ذکر است چنانچه به مشکل مواجه شدید میتوانید از خدمات فنی تیم دانشجوکیت استفاده کنید.

     • شرمنده برای اتصال به wave share spot pear
      باید نود lcd رو پیدا کنم؟
      هیچ جایی پیدا نمیکنم
      یا کلا متوجه موضوع نشدم؟

      • سلام
       برای اتصال این LCD به رزبری پای نیاز به تعریف نود ندارید. ال سی دی waveshare با HDMI به برد Raspberry pi متصل می‌شود.

       • خب بعد اتصال وقتی نود اون تو برنامه نباشه چجور اطلاعات بفرستم؟
        اجازه بدین کامل بگم
        من یه رزبری دارم و به lcd wv share
        میخوام اطلاعاتی که توسط یه سری دستگاه گرفتم و آنالیز کردم بدون اینکه محیط لینوکس رزبری نمایش داده بشه تو یه محیط گرافیکی به کاربر نشون بدم
        چیکار کنم؟

        • برای اینکار باید از محیط گرافیکی UI استفاده کنید. محیط ui شامل نود های switch , button , slider , text , gauge , chart و … برای نمایش Result پروژه می باشد. که هر یک از این نودها قابلیت خاص خود را دارد. به عنوان مثال با اتصال نود chart به عنوان خروجی، نتیجه و Result پروژه را در یک نمودار مشاهده کنید. برای دسترسی به محیط ui هم باید /ui را در انتهای IP Address نودرد وارد کنید.

  • سلام
   خواهش میکنم. سعی میکنم تا حد امکان و توانم پاسخگوی تمام مشکلات باشم.

 • باسلام
  ایا میشه این برد رو هم از طریق gsm و هم از طریق شبکه کنترل کرد؟
  اگه جواب مثبته ایا براتون امکان داره طبق کارهایی ک میخوایم انجام بده رو خودتون برنامه ریزی کنید؟
  منتظر جوابتون هستم

  • سلام
   بله امکان پذیر می باشد. در حد راهنمایی سوالاتتون بپرسید تا پاسخ بدهم.

 • من برای کنترل قطع وصل کردن جریان برق توی یه سری وسایل خونه یه اپلیکیشن نوشتم
  میخواستم ببینم برای رزبری پای مثلا برای اتصال آن به یه کولر چه ماژول هایی رو باید استفاده کنم
  به شکلی که رزبری پای در واقع به عنوان یه سرور مرکزی دیده بشه و من اگر هرجایی بودم بتوانم به رزبری پای دستور بدم که کولر رو روشن کن یا مثلا زمانبندی براش تعریف کنم و رزبری پای اون دستور رو به ماژول کنترل کننده کولر ارسال کنه حالا من دقیقا نمیدونم که باید از چه ماژول هایی استفاده کنم
  استپ موتور یا رله یا چیز دیگه

  • رزبری پای یا با ماژول سیم کارت یا با خود وای‌فای به اینترنت متصل میشه و دیتاها همگی از طریق یک api هم برای رزبری پای و هم برای اپلیکیشن در دسترس هستش

   • سلام مجدد
    من دقیقا متوجه منظور شما نشدم ، لطفا دقیق تر بنویسید که بفهمم سوال خبرى است یا پرسشى؟! تا بتوانم تحلیل و پاسخ کاملى بدهم.

  • سلام
   ابتدا از شما به دلیل تاخیر در پاسخگویى عذرخواهى میکنم.
   براى کنترل از راه دور و قرار گرفتن برد رزبرى پاى به عنوان سرور واسطه باید از سرویس MQTT استفاده کنید. در واقع MQTT واسط مرکزى بین اشیا و سرور اصلى شما می‌باشد که در پست کنترل وسایل الکترونیکى از راه دور بدون برنامه نویسى از طریق پروتکل MQTT کامل آموزش داده شده است، می‌توانید مطالعه نمایید.
   براى اتصال بین اپ و گجت‌ها می‌توانید از ماژول رله استفاده کنید و از طریق ربات تلگرام کنترل هر یک از خروجى‌هاى رله را در دست داشته باشید و با تعریف نود inject زمان بندى براى تغییر حالت و وضعیت رله ها تعریف کنید که شامل روز ساعت دقیقه می‌باشد.

  • سلام
   دوست عزیز ، ماژول در واقع همان سنسور هایی است که هر کدام ویژگی و عملکرد خاص خود را دارند به عنوان مثال ماژول ضربان قلب که بسته به پروتکل ارتباطی بتواند با بردهای متفاوت مانند آردوینو ، رزبری پای و اورنج پای ارتباط برقرار کند. پس با این تعریف تمامی ماژول و سنسور های موجود در بازار بسته به پروتکل ارتباطیشان با اکثر میکروکنترل های امبدد قابل‌ راه اندازی هستند.

 • لطفا اموزش درباره لامپ خانگی بزارید طریقه روشن و خاموش کردن به وسیله گوشی نه ال ای دی

  • سلام
   آموزش کنترل وسایل‌از طریق ربات تلگرام هم در سری آموزش های نود رد و آردوینو قرار گرفته شده است، حتما در سایت بررسی کنید.

 • سلام، چرا وقتی رزبری روشن میشه رله ها هم (با اینکه قبلا از ریست غیرفعال بودن) با بالا اومدن سیستم عامل روشن می شن؟ چطور میشه جلو روشن شدن اونها رو با بوت سیستم عامل گرفت؟
  با تشکر

  • سلام
   هنگامی که رزبری پای روشن میشود، ممکن است وضعیت پایه ها رندم تغییر کند. از این جهت باید در طراحی یک سری پیش بینی هایی برای اجرای پروژه انجام داد تا مشکلی بوجود نیاید.

   • سلام مجدد ، چطور؟ آیا راه نرم افزاری با نود رد یا رزبین سراغ دارید؟ یا سخت افزاری وجود دارد که بتوان پایه های فعال را غیر فعال نمود؟
    با تشکر از پاسخ و پیگیری شما

    • سلام
     بنده تا به حال در این مورد کار نکرده ام. حتما این موضوع را بررسی خواهم کرد و نتیجه را از همین طریق اعلام میکنم.

     • درود بر شما ، این امر برای من حیاتی هست، لطف کنید بسیار سپاسگذار خواهم بود. با تشکر از شما

      • سلام مجدد، آیا راه حل سخت افزاری یا نرم افزاری برای روشن نشدن رله ها پس از بوت رزبین وجود نداره ؟
       منتظر پاسخ تون هستم – با تشکر

       • سلام
        با توجه به اینکه وقتی رزبری پای روشن می‌شود، وضعیت پایه ها رندم تغییر می‌کند. برای همین باید در طراحی یک سری پیش بینی هایی انجام شود تا مشکلی در هنگام ریست به وجود نیاید.

 • در صفحه ui من هیچ چیز جز پنل بار سبز رنگ نمی ببنم و صفحه کلا سفیده. در ضمن آرس ui به
  Ip:1880/ui/#/0 تغییر پیدا میکنه.
  Nodr red v0.15.3

  • سلام
   در ابتدا ورژن نود رد را آپدیت کنید سپس در قسمت manage palette عبارت ui را سرچ و ui_j را نصب کنید. مشکل برطرف خواهد شد.

 • با سلام من مطلبی در خصوص سوالم پیدا نکردم و سوالم رو اینجا میپرسم ، چجوری میشه سنسور های آنالوگ مثل سری MQ روبه رزبری از طریق نود رد راه اندازی کرد . ممنون از آموزشها خوبتون

  • سلام
   بله از تلگرام و یا نود رد با ویموس هم امکان پذیر است و محدودیتی وجود ندارد.

 • ممنون من مشکل اولم حل شد.
  در ادامه میخواستم ببینم چطور میشه این ارتباط رو از طریق انترنت برقرار کرد. یعنی از هر جایی که اتصال به اینترنت میسر باشه بتونم پین های رزبری رو کنترل کنم. چون با این روش حتما باید کنترل کننده و رزبری متصل به یک شبکه مشترک مثل یه روتر باشن.

 • با سلام
  به چه صورت می توان میزان ولتاژ یک پین را افزایش یا کاهش داد.
  در صورت امکان لطف کنید کد پایتون آن را در ارسال کنید.
  با تشکر

  • سلام
   ولتاژ پین میکرو قابل افزایش نیست. بر اساس کاربری مورد نیاز میتوانید از ماژول استفاده کنید.
   در خصوص سوال دوم، دیجی اسپارک بستری برای آموزش و به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تعامل بین کاربران است. به هیچ عنوان کد آماده برای کسی ارسال نخواهد شد و بایستی خودتان بر اساس اطلاعات و آموزش های سایت پروژه ها را تعمیم دهید.

   • با تشکر از پاسخ تون
    بنده یک رله تک دارم می خواهم با پین ۱۱ رله را روشن کنم اما به خاطر این که ولتاژ پایین است روشن نمی شود.
    به چه روشی می توانم برق ش را تامین کنم.
    با تشکر

    • سلام مجدد
     در بعضی از رله ها پایه ی دیگری به نام JD-VCC وجود دارد. این پایه برای جریان های ۱٫۵ آمپر و بیشتر استفاده می‌شود و این پایه برای گرفتن تغذیه ۵ ولت جداگانه به غیر از تغذیه ۵ ولت میکرو است.

 • سلام وقت بخیر ، ببخشید میشه یه راهنمایی کنید اینا رو چجوری در حالت فیزیکی هم باید بهم وصل کنم ؟
  من هیچ دیدی ندارم

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   برای شروع وسایل مورد نیاز در متن آموزش گفته شده است. در این آموزش از رله ۴ کاناله و سنسور تشخیص حرکت PIR استفاده شده است. برای اتصال رله و سنسور باید از پایه های GPIO رزبری پای استفاده کنید. هر یک از ورودی های رله را به یکی از پایه های GPIO وصل کنید. سپس همان پایه ها را در نود Node rpi out تعریف کنید تا رله ها عمل کند. در صورت مشکل حتما اعلام کنید تا راهنمایی کنم.

 • سلام
  خسته نباشید
  میشه آموزش وصل کردن رله به مثلا لامپ رو توضیح بدید؟
  چون اینجا توضیحی نیست

 • سلام
  من بعد از نوشتن برنامه وقتی وارد محیط گرافیکیui میشم هیچ چیزی نشون نمیده و فقط همون نوار سبز بالایی هست
  باید چیکار کنم؟

  • سلام
   تنظیمات نود های ui را به درستی انجام نداده اید و تا زمانی که نود قرمز رنگ باشد، نشان دهنده این است که به درستی تنظیم نشده است. مجددا موارد را بررسی و نتیجه را اعلام کنید تا راهنمایی کنم.

 • سلام . وقت بخیر. امکانش هست ماژوا مگنتومتر رو با رسپری راه اندازی کرد. نرم افزار لود چیه. ممنمون

  • سلام
   اکثر ماژول‌ها این امکان را دارند. می‌بایست دیتاشیت ماژول مورد نظر را بررسی کرده و پروتکل ارتباطی آن را در نظر گرفته، سپس برای اتصال به برد تصمیم گیری کنید.